دوشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۹

گفت و گو با دبیر کانون شعر و ادب دانشگاه علوم پزشکی کرمان؛

جهان جای بهتری می شود با شعر

کرمان

ما ایرانی ها  قرن هاست که دستی بر آتش شعر داریم و  اشعار در  مراسم های شب یلدا و نوروز، روشنایی دورهمی هایمان هستند به همین بهانه در گفت و گویی عیدانه  سراغ دبیر کانون شعر و ادب دانشگاه علوم پزشکی کرمان رفته ایم تا هم از فعالیت های این کانون بپرسیم هم از شعر و ادبیات بگوییم.

_لطفا خودتان را معرفی کنید؟

 فاطمه اسکندری هستم  دبیر کانون شعر و ادب که کانون پرتلاش و فعال دانشگاه است.

_کانون شعر و ادب از کی در دانشگاه تاسیس شده است و رسالتش چیست؟

زمان زیادی است که کانون در دانشگاه تشکیل شده و دبیرهای مختلفی داشته است و  رسالتش شناسایی استعداد ادبی دانشجویان دانشگاه در همه  زمینه های شعری مثل شعر کلاسیک، ترانه، شعر سپید، شعر نو و نویسندگی مثل نویسنده های مقاله، نثر های ادبی، طنز، ناداستان ها و ... است و تلاش کانون این است که پس از شناسایی استعدادهای دانشجویان مسیری را برای آن ها در جهت پرورش و آموزش ایجاد کند تا دانشجویان در یک فضای تعاملی با استادان و دانشجویان دیگر رشد کنند و دیده شوند.

_سازمان دهی فعالیت های کانون چگونه است؟

بنای فعالیت کانون بر دو بخش سازمان دهی شده است آموزش و استعدادیابی؛

در سال ۹۹ در بخش آموزش،   کارگاه  بربالین روایت برگزار شد که هدف آن آموزش فنون و ساختار روایت به دانشجویان بود.

در بخش استعداد یابی نیز رقابت های  شمعدونی  و رقابت ادبی پرتقال با هدف پیداشدن استعدادهای جدید  برگزار شدند.

کانون شعر و ادب دانشگاه در فضای مجازی هم فعالیت گسترده ای دارد و در بسترهای مختلف سعی می کند لذت ادبیات را به دانشجویان بچشاند

فعالیت های کانون در فضای مجازی این چنین است :

گروه تلگرامی کانون که آن جا مشاعره و بداهه سرایی می کنیم.

۲. کانال  کانون که جنبه اطلاع رسانی دارد.

 ۳. صفحه اینستاگرام ارگ که در آن آثار دانشجویان را به اشتراک می گذاریم.

 ۴. نشریه چاپی ویرگول.

۵.نشریه صوتی "واوک"  که در سال ۱۴۰۰ منتشر خواهد شد.

۶.در فضای اسکای روم هم، پنج شنبه شب ها دورهمی شعر برگزار می کنیم.

در فضای کانون در سال های گذشته هم جشن های خوبی و شب شعرهایی برگزار شده که خاطرات خوشی برای ما ورودی های قدیمی تر ساخته شده است.

_برای انجام این کارها آیا چالشی هم داشته اید؟

تیم کانون شعر و ادب خیلی خوب کنار هم دیگر کار می کنند و به دلیل فضای صمیمانه و محترم کانون چالشی نداشته ایم و مسئولین فرهنگی دانشگاه هم همیشه همراه و هم دل بوده اند.

_اخیرا با توجه به شرایط انتخابات کانون ها مجازی برگزار شد نظر شما راجع به این نوع از انتخابات چیست؟

انتخابات مجازی به دلیل راحت تر بودن و کم هزینه تر بودن از انتخابات حضوری بهتر است و مشارکت بچه ها بسیار خوب بود و ۷۰ درصد اعضای کانون در انتخابات شرکت کرده بودند.

_طی سال های گذشته عملکرد  بچه های کانون شعر و ادب در جشنواره سیمرغ چگونه بوده است؟

دانشجویان با استعداد زیادی از دانشگاه ما در سال های گذشته آثار بسار خوبی   را در جشنواره سیمرغ به ثبت رسانده اند که از میان آن ها مینا جاوید در رشته شعر نو ، امین رمضانی در شعر طنز و تکتم صالحی در رشته نثر ادبی  حائز رتبه شدند.

_ادبیات چه قدر و چگونه  به رشد شخصیتی ما کمک می کند؟

شعر و روایت های متنی هر یک به شکلی متفاوت به توسعه فردی ما کمک می کنند؛ شعر نزدیک ترین شهود و بیان به احساس آدمی است و شاهد مثال درد ها و احساسات مشترک انسان هاست. خواندن شعر به ما کلمه یاد می دهد تا در  موقعیت های مختلف احساس خود را درست بیان کنیم مثلا کسی که شعر بلد است برای احساسات بد مختلف خود مثل ناراحتی، عصبانیت، دلتنگی، احساس غبطه، شکست  و سوگ کلمه دارد و به همین دلیل احساساتش را بیان می کند و می فهمد و می تواند به سراغ  درمانشان برود. فهم احساسات باعث بهبود رفتار می شود در نتیجه آدم بهتری می شوی...

روایت های متنی مثل رمان ناداستان ها و متن ها هم در جهت بهبود رفتار ما کمک می کنند. روایت ها ما را با خود به دنیای جدیدی فرو می برند این غرق شدن در روایت به ما این امکان را می دهد تا به جای افراد دیگری زندگی کنیم و تجربه های شخصیت های داستان به ما تجربه اضاف می کند و ما در قبال اتفاقات زندگی خودمان مسلح به این تجربه ها می شویم و می توانیم تصمیم های بهتری بگیریم.

_خانم اسکندری گاهی برای خواندن اشعار شاعران بزرگ مثل حافظ و سعدی و مولانا چالش داریم و معنای تمام ابیات آن ها را نمی دانیم برای رفع این چاش چه پیشنهادی دارید؟

برای بهتر فهمیدن آثار بزرگی چون دیوان حافظ و سعدی، شاهنامه فردوسی، نظامی و دیگر بزرگان  باید شروع کرد شروع کمی دشواری دارد اما موتورقایق شعر که  در ذهنمان راه افتاد  در اقیانوس بی انتهایش شناور می شویم... م.

پیشنهاداولم برای شروع شعر خواندن و فهمیدن استفاده از دیوان هایی است که شرح دارند و واژه های مهجور و قدیمی تر را معنی کرده اند. دوم در فضای مجازی بستر هایی است که افراد مختلف به خوبی و روانی  شعر ها را خوانده اند و معنی کرده اند. سوم سایت معتبر گنجور است که با خوانش افراد مختلف شعرها موجود است و می توان از آن ها آموخت.

پس از مدتی شعر خوانی وزن ها را سماعی یاد می گیریم و لذت خواهیم برد.

-چه طور می توان شاعر یا نویسنده شد؟ آیا شاعر شدن  حاصل تلاش است یا نتیجه یک استعداد خدادای؟

وقتی شروع به نوشتن افکارمان روی کاغذ می کنیم قلممان به مرور روان می شود نوشتن مهارتی است که  استعداد اندکی می خواهد و با تلاش خیلی زیاد منجر به رقم زدن اتفاقات زیبایی می شود

نویسنده های بزرگ سال های زیادی تلاش کرده اند و نوشته اند تا یک روزی آثار بزرگی خلق کرده اند. شما اگر به تولستوی یا داستایوفسکی بگویید نوشتن یک استعداد است احتمالا بهشان برمی خورد چون آنها سال ها تلاش کرده اند و نوشته اند تا روزی خالق آثاری چون جنگ و صلح شده اند. شاعر شدن اما استعداد بیشتری می خواهد که  آن هم نیاز به پرورش و تلاش دارد باید سال ها خواند تا جرقه های ذهنی مان به شعله شعر بدل شوند.

_چه طور میراث فرهنگی و گنجینه های ادبی مان رو حفظ کنیم؟

راهش هم ساده است هم سخت؛ اگر بخوانیم، حفظ کنیم بشنویمشان، لذت ببریم و به این گنجینه اضاف کنیم مسئولیتمان را انجام داده ایم. فارغ از رشته و شغلمان باید به ادبیات بپردازیم چون ادبیات مال همه ماست.

_برای پایان گفت و گویمان اگر حرفی باقی مانده بفرمایید:

دعوت می کنم از همه کسانی که مصاحبه ما را می خوانند به جمع ما اضاف شوند تا از ادبیات لذت ببرند و ما نیز از آن ها بیاموزیم.

خبرنگار: بهاره شاهسونی 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.