دوشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۴

در گفتگو با مفدا قم مطرح شد؛

نوروز، عیدی برای نو شدن سبک زندگی

عید نوروز

حجت الاسلام اسماعیل کاظمی رزمی با بیان اینکه عید نوروز، عید نو شدن است، گفت: علاوه بر نو کردن وسایل و لباسها، باید درباره نو کردن رفتار و سبک زندگی معنوی خود نیز فکری کنیم.

حجت الاسلام دکتر اسماعیل کاظمی رزمی در گفتگو با خبرنگار مفدا قم با بیان اینکه عید نوروز، عید نو شدن است، گفت: ما هر ساله برای عید خود را آماده می‌کنیم و سعی می‌کنیم که همه چیز را نو کنیم؛ هر سال دغدغه ما افزایش پیدا می‌کند و به دنبال آنیم که بهترین وسایل و خوراکی‌ها و لباس‌ها را برای عید فراهم کنیم. هر سال در ایام عید به دنبال حساب و کتاب و آماده شدن برای ایام نوروز هستیم و متأسفانه در بعضی موارد هم زیاده روی کردیم و به دنبال تجملاتی مثل جراحی‌های زیبایی و موارد دیگر رفتیم.

عضو هیات علمی گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: در مجموع هر کدام از مابه اندازه قدرت و توانمان، دغدغه زندگی و دنیای خود را داریم. این نو کردن زندگی و دغدغه داشتن، بد نیست ولی متأسفانه فراموش کرده‌ایم که هر عیدی که می‌آید نشانه آن است که یک سال بیشتر از عمر ما گذشت؛ ما فراموش کرده‌ایم که در هر عید میزان رشد سالیانه خود را بررسی و حساب کنیم؛ عمر ما سرمایه‌ای است که هر سال مقداری از آن کم می‌شود ولی ما به خوشی های دیگری توجه می‌کنیم و هیچ دغدغه‌ای نسبت به از دست دادن سرمایه عمرمان نداریم.

وی گفت: باید هر سال در مورد میزان استفاده از عمرمان برنامه‌ریزی و حساب و کتاب داشته باشیم تا بفهمیم آیا ضرر کرده یا سود کرده‌ایم؛ اما به جای این حساب کتاب، به زندگی مادی خود می‌پردازیم و خود را با دل‌خوشی های زودگذر فریب می‌دهیم.

حجت الاسلام کاظمی افزود: بر اساس روایات، عید برای ما روزی است که در آن رشد کنیم و مرتکب گناه نشده باشیم. پس در ایام عید، همان گونه که به دنبال نو کردن زندگی مادی خود هستیم، باید به دنبال نو کردن رفتار و سبک زندگی معنوی خود باشیم.

کارشناس مسائل مذهبی گفت: پیامبر اسلام می‌فرمایند که «اذا رایتم الربیع فاکثروا ذکر النشور» یعنی هنگام که بهار را دیدید، یاد و ذکر قیامت را افزایش دهید؛ روایات به دنبال این نیستند که کام ما را در عید تلخ کنند بلکه ائمه می‌فرمایند که اگر می‌خواهید دلتان شاد شود، به یاد آخرت و پایان زندگی دنیوی خود باشید یعنی به یاد مقصد و هدف اصلی خود باشید تا بر اساس آن برنامه‌ریزی کنید و هم در این دنیا، هم در سرای آخرت، زندگی شاد و رضایت بخشی داشته باشید.

استاد گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: پس ما در هر عید باید به یاد مسیر خود باشیم و ببینیم که چقدر در مسیر بندگی و رضایت خدا قدم برداشته‌ایم؛ ما باید برای همه ابعاد زندگی خود برنامه‌ریزی کنیم و در مسائلی مثل تربیت فرزند نگاه جدیدی داشته باشیم؛ گاهی می‌بینیم که بعضی افراد دغدغه تاریخ تولد فرزندشان یا دغدغه موبایل و بازی‌های کامپیوتری برای آنها دارند ولی متأسفانه برای مقصد نهایی و هدف اصلی زندگی فرزند خود برنامه‌ریزی نمی‌کنند.

حجت الاسلام کاظمی ادامه داد: فرزندان ما امانت‌های امام زمان (عج) هستند و باید در حفظ امانت امام زمان (عج) تمام تلاش خود را به کار بندیم؛ ما باید به گونه‌ای فرزندان خود را تربیت کنیم که یار امام زمان (عج) شوند و باید همه چیز را با این معیار بسنجیم که چقدر در تحقق هدف اصلی زندگی فرزندانمان مؤثر است.

وی افزود: ما همچنین باید در رفتار خود با همسر و خانواده تجدید نظر کنیم و طرز لباس پوشیدن در منزل، طرز صحبت کردن و گفتار و کردار خود را نیز نو کنیم. چقدر خوب است که هر سال، هنگامی که وسایل و زندگی مادی خود را نو می‌کنیم، رفتار و اخلاق خود را هم نو کنیم تا زندگی رضایت بخشی در این دنیا داشته باشیم.

عضو هیات علمی گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: اخلاق و رفتار خوب، دنیا را برای انسان تبدیل به بهشت می‌کند؛ چه بسا انسان، مال زیادی نداشته باشد ولی با رفتار و اخلاق خوب خود، دلی خوش و زندگی رضایت بخشی داشته باشد و برعکس، ممکن است انسان همه زندگی مادی خود را نو کند ولی با بد اخلاقی و رفتارهای اشتباه، از این دنیا رنج ببرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.