پنجشنبه ۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۰:۴۸

دبیر کانون دانشجویی هلال احمر در گفت و گوی عیدانه با مفدا؛

از فعال ترین کانون‌های دانشجویی در دوران کرونا بودیم

کرمان

در گفت و گویی عیدانه پای صحبت های دبیر کانون هلال احمر دانشگاه علوم پزشکی کرمان نشستیم. کانونی که عمده فعالیت آن خدمت رسانی به مردم در بحران ها و حوادث است.

پای صحبت دبیر کانون هلال احمر دانشگاه، کانونی که عمده رسالت آن خدمت رسانی به مردم در بحران و حوادث است، نشستیم. وی از اهداف این کانون و برنامه‌های آن برای سال ۱۴۰۰ و همچنین مشکلات و موانع پیش‌روی این کانون گفت. دبیر کانون هلال احمر می‌گوید فعالیت‌های این جمعیت باعث خدمت رسانی گسترده به مردم بحران‌دیده و در مواردی مستقیما باعث نجات جان مردم شده است.

خودتان  رو معرفی کنید و بگویید کانون هلال احمر چه زمانی و چگونه تاسیس شد؟

 محمد سجاد رنجبر، مشاور و دستیار جوان مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان و دبیر فعلی کانون هلال احمر دانشگاه علوم پزشکی کرمان هستم. کانون هلال احمر به دنبال بخش‌نامه سازمان جوانان جمعیت هلال احمر برای تاسیس این کانون در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور به دنبال فعالیت دانشجویان ورودی ۹۰ دانشگاه علوم پزشکی کرمان و اخذ مجوز از شورای عالی فرهنگی، در سال ۱۳۹۰ تاسیس شد.

_رسالت کانون هلال احمر چیست؟

 کانون هلال احمر برای آموزش همگانی مخصوصا به دانشجویان در محیط‌های دانشجویی وآمادگی و مقابله با حوادث غیرمترقبه ایجاد شده است. سایر آموزش های وابسته به انجام فوریت های پزشکی و درمانی جهت ایجاد محیط آرام و مملو از آرامش و ایجاد صلح و همبستگی که شعار اصلی هلال احمر است نیز از دیگر اهداف این کانون تعریف می‌شود. درواقع هدف ما پرورش دانشجویانی توانمند در زمینه های مختلف با توجه به اهداف و اساسنامه (تا جایی که مقدور هست) و رشد دانشجویانی آگاه و مسئولیت‌پذیر در همه زمینه های مربوطه، می‌باشد.

فعالیت کانون هلال احمر در دوران کرونا چگونه بود؟

یکی از فعال‌ترین کانون های دانشجویی در سطح دانشگاه های علوم پزشکی کشور، کانون هلال احمر دانشگاه علوم پزشکی کرمان بود. این کانون از هشت نفر عضو شورای مرکزی و ۳۵ عضو فعال تشکیل شده. اعضای شورای مرکزی این کانون، نوروز سال گذشته که در ابتدای دوران پاندمی ویروس کرونا در کشور بودیم، با حضور در گیت‌های تب سنجی ورودی شهرهای بزرگ از جمله تهران مشهد شیراز، بم و کرمان، اقدام به پایش سلامت مسافران نوروزی کردند. در پی وقوع سیل در مناطق جازموریان و ریگان استان کرمان نیز، به لطف خداوند توانستیم بسته های کمک معیشتی و کمک های اولیه را برای مردم این مناطق آماده و ارسال و حداقل سطح زندگی در بحران را برای مردم این مناطق آماده کنیم. در ادامه کانون هلال احمر با حمایت جمعیت هلال احمر استان کرمان، اقدام به برگزاری کارگاه های آموزشی کمک های اولیه آشنایی با مخاطرات طبیعی و آمادگی در برابر سوانح و حوادث کرد  و با حضور ۶۰ نفر از اعضای جمعیت هلال احمر استان و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان این دوره‌ها را برگزار کرد.

اهداف کانون هلال احمر در سال ۱۴۰۰ چگونه پیش خواهد رفت؟

باتوجه به اهداف و رسالتی که کانون‌های هلال احمر در سطح دانشگاه‌ها دارند، سعی ما در برگزاری کارگاه‌های بیشتر در زمینه آموزش‌های مختلف در بحران و حوادث در محیط‌های دانشگاهی است. ان شاالله با بهتر شدن وضعیت شیوع ویروس کرونا و حضور فیزیکی دانشجویان درسطح دانشگاه، به دنبال انجام مانور برای  آمادگی هرچه بیشتر در سوانح و حوادث در سطح دانشگاه علوم پزشکی کرمان هستیم. همچنین برگزاری کارگاه های آموزشی و پژوهشی برای آشنایی دانشجویان با سایر اهداف و رسالت های کانون های دانشجویی هلال احمر که مورد تاکید سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در سطح کانون های دانشجویی خودش است نیز از برنامه های ما برای سال پیش‌رو است. برگزاری حلقه های همدلی و جشن‌ها از دیگر برنامه‌های کانون است و در تلاشیم برنامه‌های وسیع برای امور خیریه و کمک و نیکوکاری به هموطنان داشته باشیم. البته این کانون برای نیل به اهداف خودش با مشکلاتی نیز روبه رو است. از جمله مشکلات و موانعی که درزمینه مالی برای حساب بانکی متمرکز به نام این کانون موجود است و همچنین فعالیت‌هایی که با وجود دوران کرونا متوقف شده و اخذ مجوزهای اخذ مجوزهای لازم برای پیگیری وظایف و اهداف خودش درسطح دانشگاه از جمله مشکلات این کانون است که ان شاالله با کمک معاونت دانشجویی فرهنگی و مدیر امور فرهنگی بتوانیم  مشکلات را مرتفع کنیم و به آن رسالت و آرمان هایی که در نظر داریم برسیم.

دانشجویان علاقه مند چه طور می‌توانند در این کانون عضو بشوند؟

 آدرس کانال کانون هلال احمر دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پیام‌رسان تلگرام t.me/hellal_kmu می‌باشد که دانشجویان می‌توانند با عضویت در  آن از جزئیات برنامه‌های این کانون مطلع شوند. آیدی مسئول روابط عمومی کانون جهت اطلاع از چگونگی عضویت  sara_dmr هست که متعلق به سارا دمیری مسئول روابط عمومی کانون هلال احمر می‌باشد.

از فعالیت های مختلفی که تاکنون داشتید چه خاطره ای در ذهنتان ماندگار شده است؟

یکی از شیرین‌ترین خاطراتی که ما در دوران کانون هلال احمر داشتیم این بود که یکی از دانشجویان این کانون با آموزش‌هایی که از کارگاه کمک‌های اولیه این کانون کسب کرده بود؛ پس از اینکه متوجه می شود در همسایگی خود در شهر خود حادثه‌ آتش سوزی درحال رخ دادن است؛ وارد ساختمان محل حادثه آتش سوزی شده و موفق به نجات جان یکی از حادثه‌دیدگان شد. وقتی این دانشجو (که از دانشجویان ورودی ۹۲ دانشگاه علوم پزشکی کرمان در مقطع کارشناسی بود) این مسئله را بازگو کرد باعث افتخار دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کانون هلال احمر و معاونت جوانان هلال احمر بود که توانسته بود با کوچکترین و حداقل امکانات بهترین خدمت را ارائه دهد. ان شاالله بتوانیم این آموزش‌ها را برای تمامی دانشجویان و اعضای هیئت علمی برگزار کنیم و شاهد رشد و شکوفایی هموطنان در مسائل بحران و امداد و نجات باشیم.

خبرنگار : علی حسین‌نخعی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.