شنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۲

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد به مناسبت سالروز پایان سرایش شاهنامه برگزار کرد؛

لایو اینستاگرام با موضوع فردوسی در آینه ابیات

لایو اینستاگرام فردوسی

دکتر حمید طبسی، استاد گروه ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: یکی از درخشان‌ترین دوره‌های فرهنگ فارسی و زبان ایرانی و پر رونق ترین دوره حماسه‌سرایی دوره سامانیان است و شاهنامه در چنین دوره‌ای خلق شد.

به گزارش مفدا مشهد، انجمن‌اسلامی‌دانشجویان‌ دانشگاه‌علوم‌پزشکی‌مشهد ، جلسه لایو اینستاگرامی با حضور دکتر حمید طبسی، استاد گروه ادبیات دانشگاه فردوسی را  به مناسبت سالروز پایان سرایش شاهنامه در روز چهارشنبه ۲۷ اسفند، برگزار کرد.
دکتر طبسی، دارای دکتری زبان و ادبیات فارسی، عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی، عضو مجمع عمومی خردسرای فردوسی، مدیر علمی فصل نامه پاژ، همکار قطب علمی دانشگاه فردوسی و صاحب تالیفاتی همچون کیهان شناسی شاهنامه، به عنوان میهمان این جلسه به سوالاتی چند، پیرامون فردوسی و شاهنامه پاسخ گفت.
وی در ابتدای جلسه ، درباره فردوسی و انگیزه وی برای شاهنامه سرایی گفت: فردوسی شاعر قرن چهارم هجری در دوره سامانیان زندگی میکرد که یکی از درخشان ترین دوره های فرهنگ فارسی و زبان ایرانی و پر رونق ترین دوره حماسه سرایی است ، شاهنامه در چنین دوره ای خلق شد.فردوسی شاعر قرن چهارم هجری در دوره سامانیان زندگی میکرد که یکی از درخشان ترین دوره های فرهنگ فارسی و زبان ایرانی و پر رونق ترین دوره حماسه سرایی است ، شاهنامه در چنین دوره ای خلق شد. طبسی افزود: البته قبل از فردوسی نیز حماسه هایی توسط ابوالمعید بلهی، مسعودیه و دقیقی نوشته شده بود که دو حماسه اول از بین رفت و دقیقی پس از سرودن ۱۰۰۰ بیت شعر ، درگذشت و فردوسی با آوردن این هزار بیت در ابتدای شاهنامه خود، کار ارزشمند او را ادامه داد.
فردوسی از طبقه اجتماعی دهقانان بود (دهقان در آن زمان به معنای زمین داران بزرگ بود) که طبقه مرفهی بود و دلبسته به فرهنگ ایران بود. او سه دهه از عمرش را صرف نوشتن این اثر ماندگار کرد و از آنجایی که مورد حمایت غزنویان فرار نگرفت و در پایان عمر در نهایت فقر و تنگ دستی درگذشت.
دکتر طبسی خاطر نشان کرد: پس از مرگ فردوسی، شیخ ابولقاسم قره کانی از حاکمان وقت اجازه دفن اورا در قبرستان مسلمانان نداد ، به همین دلیل فردوسی در منزل شخصی خود به خاک سپرده شد.
عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی درمورد اهمیت شاهنامه افزود: دلیل اول ارزشمندی شاهنامه این است که سند هویت ملی و کامل ترین کتاب تاریخ ایران است که از زمان آریایی ها تا زمان یزدگرد را دربرمی‌گیرد؛ دلیل دوم، ارزش زبانی شاهنامه است که بزرگترین گنجینه لغات زبان فارسی و کلمات اصیل زبان فارسی را داراست که به تعبیر "اخوان ثالث" ترازوی زبان فارسی است. لازم به توضیح است که همزمان با فتح ایران توسط اسلام کشور های دیگری نیز همچون سوریه، مصر، فلسطین، لیبی، الجزایر و... بر اسلام مغلوب شدند و اکثر آنها زبانشان به عربی تغییر یافت و ایران بخاطر آثاری همچون شاهنامه و دلایلی دیگر زبان خود را حفظ کرد و دلیل دیگری که بر اهمیت شاهنامه می‌افزاید این است که حاوی تعالیم اخلاقی بوده که بخشی از آنها ترجمه پندنامه هایی به زبان فارسی میانه و بخشی  از آموزه های اسلام است.
 دکتر طبسی در پاسخ به سوال «آیا روایت های تاریخی فردوسی اشاره به مسائل دوران هم دارد؟» تصریح کرد: یقینا اشاراتی در جای جای شاهنامه به مسائل زمان میتوان یافت ، هرچند که به علت ترس از غضب خلفای عباسی اکثر انتقادات تلویحی است.
وی همچنین در مورد نگرانی حکیم فردوسی از حذف محتوای شاهنامه گفت: همه شاعران قدیمی از جمله فردوسی به علت دست‌نویس بودن آثار خود و نبود سیستم تکثیر، نگران گم شدن اشعارشان بودند و به همین دلیل ، فردوسی آنها را به سلطان محمد غزنوی بخشید که این اهدا باعث تکثیر شاهنامه و ماندگار شدن آن شدهمه شاعران قدیمی از جمله فردوسی به علت دست‌نویس بودن آثار خود و نبود سیستم تکثیر، نگران گم شدن اشعارشان بودند و به همین دلیل ، فردوسی آنها را به سلطان محمد غزنوی بخشید که این اهدا باعث تکثیر شاهنامه و ماندگار شدن آن شد؛ قصد او از این اهدا هرگز دریافت صله نبود و تا پایان عمر خود در قبال شاهنامه مزدی دریافت نکرد.
در پایان دکتر طبسی با خواندن ابیاتی چند از شاهنامه جلسه را به پایان رساند.

خبرنگار: فائزه صدقی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.