چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۵

از برگزیدگان جشنواره قرآنی تجلیل شد

برگزاری اختتامیه 25مین جشنواره قرآن و عترت در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

جشنواره قرآنی دانشگاه اهواز

محفل انس با قرآن و اختتامیه 25مین جشنوراه قرآن و عترت هدد در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز برگزار شد.

به گزارش مفدااهواز؛ محفل انس با قرآن و اختتامیه 25مین جشنواره قرآن و عترت در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با حضور دکتر روح اله محمدعلی نژادعمران رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حجت الاسلام و المسلمین آیت عادلی نژاد مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه، دکتر امیرکمال حردانی معاون فرهنگی و دانشجویی، مهندس محمدامین حبیبی مدیر فرهنگی، صدیقه رجایی رئیس اداره قرآن و عترت، سایر کارکنان اداره قرآن و عترت دانشگاه و برخی اساتید و کارکنانی که در مرحله کشوری جشنواره حائز رتبه شدند، در سالن جلسات دانشکده پزشکی برگزار شد.

باید از مرحله قرائت به سوی تدبر و انس برویم

دکتر امیرکمال حردانی معاون فرهنگی و دانشجویی با اشاره به محافل انس با قرآن در دانشگاه، اظهار داشت: امیدوارم جامعه ما بتواند در مسیری قرار بگیرد که از مرحله قرائت قرآن به مرحله انس با قرآن برسد.

وی گفت خدا را شاکریم که چنین محافلی در دانشگاه برگزار می شود و باید به سمتی پیش برویم که با قرآن همانند یک دوست و همراه همیشگی مونوس شویم و شروع این مرحله با الفت به قرآن است.

حردانی بیان داشت: باید قرآن نه صرف خواندن و ثواب آن باشد بلکه باید بعنوان یک همراه و مشاور و راهنما در زندگی ما وجود داشته باشد.

معاون دانشگاه گفت: انشالله بتوانیم با برنامه های مفیدتر دانشجویان، اساتید و کارکنان و جامعه مونستری با قرآن داشته باشیم و روزی برسد که شاهد یک جامعه قرآنی باشیم.

این عضو هیات علمی باتشکر از عوامل برگزاری برنامه های قرآنی در دانشگاه گفت: امیدوارم که از این فرصت توسعه روابط مجازی که با بحران کرونا بوجود آمده است استفاده کرد و فرصت های مرده ای که ما برای وقت گذراندن بکار می بردیم در جهت انس با قرآن استفاده کرد.

وی اذعان کرد: انس با قرآن یعنی باید به حدی از شناخت از قرآن برسیم که برای رفع بحرانها و چالش های خود بدانیم باید به کدام موضوع و داستان قرآن مراجعه کنیم برای مثلا آیا داستان حضرت یوسفو قحطی در بحران کرونا برای ما راهگشا و راهنما خواهد بود؟

حردانی گفت: انشالله به برکت قرآن کریمی که خداوند باری مرتبت سلامت آنرا تا ابد الدهر ضمانت کرده است، در سایه قرآن و عترت که دو بال مورد نیاز انسال برای صعود به سوی تکامل بشریت هستند، بتوانیم جامعه ای اسلامی و قرآنی را پرورش دهیم.

حضور پررنگ دانشگاه اهواز در جشنواره باعث افتخار بود

حضور دکتر روح اله محمدعلی نژادعمران رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با تشکر از برگزاری آیین اختتامیه جشنواره قرآنی هدد در دانشگاه علوم پزشکی اهواز، گفت: دانشگاه اهواز هم به لحاظ شرکت کنندگان هم رتبه ها، حضور پر رنگی در جشنواره سراسری وزارت بهداشت داشته است و باعث افتخار و بالندگی ما هستند.

وی اظهار داشت که انشالله بتوانیم با هم افزایی و با استفاده از فرصت و ظرفیت های که در دانشگاه اهواز هست برای رشد منطقه و سایر دانشگاه ها در حوزه قرآنی بهره مند شویم و با استفاده متقابل از ظرفیت ها بتوانیم یک جامعه معطوف با قرآن داشته باشیم و به اندازه ای که در وسعمون هست اشاعه دهنده معارف عمیق قرآنی و آموزه های متعالی اهل بیت در جامعه باشیم.

محمدعلی نژاد با تبریک به برگزیدگان جشنواره گفت: پاس میداریم حضور این عزیزان و انشالله در جشنواره ملی قرآن بتوانیم درخدمت آین عزیزان باشیم و در جشنواره ملی که بین برگزیدگان دستگاه ها هست، حضور یابند.

وی اظهار داشت به ازای برنامه ها هدف متعالی و ارزشمند که مدنظر بوده و آن چیزی نیست جز با بهره گفتن از این کتاب آسمانی و آیین زندگی ائمه، امیدواریم ما به ازای این برنامه ها و محافل محقق کند آن اهداف قرآنی ما در جامعه با حضور دانشگاه های علوم پزشکی و اسلام به آن معنی واقعی کلمه در جامعه رخ دهد.

در بحث قرآن در دانشگاه ببینیم کجا بودیم و به کجا رسیدیم

حجت الاسلام والمسلمین آیت عادلی نژاد در ادامه جلسه گفت: ممکن است تکرار این جشن ها و برنامه ها برای خود ما حلاوت و تازگی مثل روز اول نداشته باشد ولی ما باید توجه کنیم از چه جایی به اینجا رسیدیم و تلاوت قرآن و برنامه های قرآنی در دانشگاه های اتفاق مبارکی است زیراکه زمانی در دانشگاه حتی مکانی برای نماز فرادا وجود نداشته است.

عادلی نژاد درخصوص مولفه های روشنفکری در گذشته خاطرنشان کرد: مرحوم آل احمد برای تعریف روشنفکر در دهه 30 سه شاخص وجود داشت و می گوید اولین ویژگی انسان روشنفکر ضد دین و مذهب باشد دوم دل در گرو فرهنگ بیگانه داشته باشد سوم تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی داشته باشد یعنی فضای دانشگاه فضایی بوده که خدا، دین، قرآن و معنویت در حاشیه بود.

وی با اشاره به خاطرات حاج آقا بلادیان دانش آموخته رشته ادبیات دانشکده ادبیات قدیمی اهواز (دانشکده سه گوش) در دهه چهل، گفت: ایشان می گفتند آرزوی ما این بود که رئیس دانشگاه برای ما مکانی که یک نماز فردی نه جماعت را بخوانیم، را در نظر می گرفت.

حاج آقا عادلی نژاد با اشاره به کتاب تاریخ دانشگاه تهران، گفت: زمانی در دانشگاه تهران فقط یک خانم محجبه بود و ما از آنجا به اینجا رسیدیم که این برنامه ها و محافل در دانشگاه برگزار می شود و باید در مسیر تاریخی خودمان فکر کنیم کجا بودیم و به کجا رسیدیم.

وی اظهار داشت: هرچند که قبول داریم تا رسیدن به وضع مطلوب هنوز فاصله داریم ما در جامعه ای زندگی میکنیم که توجه به دین قرآن و معنویت وجود دارد و این وضع موجود با همه کاستی ها محصول یک تلاش و مجاهدت است و فضای انتقادی نباید به سمت و سویی برود که این تلاشها نادیده گرفته شود.

عادلی نژاد در پایان با تشکر از اجرای برنامه های قرآنی در دانشگاه و وزارت متبوع گفت: خداراشاکریم که این فضای قرآنی در دانشگاه های آزاد، علوم تحقیقات و وزارت بهداشت برگزار می شود و انشالله هر آنچه که داریم حفظ کنیم و در راه ارتقاع آن گام برداریم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.