چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۰

آیین رونمایی از جایزه سالانه زنده یاد دکتر افشین یداللهی و سرود دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد

آیین رونمایی از جایزه‌ی سالانه‌ی زنده‌یاد دکتر افشین یداللهی و سرود دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

آیین رونمایی از جایزه‌ی سالانه زنده‌یاد دکتر افشین یداللهی و سرود دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با حضور رییس دانشگاه و جمعی از فرهیختگان عرصه‌ی ادب و هنر و مدیران دانشگاه برگزار شد.

به گزارش مفدابهشتی به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی – دکتر علیرضا زالی در این مراسم شادروان دکتر افشین یداللهی را شخصیتی مبرز، اسطوره‌ی دانشگاهی و الگویی برجسته و بی‌بدیل در عرصه‌های پزشکی، ابدی، اجتماعی، فرهنگی و هنری برشمرد.

رییس دانشگاه درگذشت دکتر یداللهی را خاطره‌ی تلخ و اندوه‌باری برای جامعه ادبی، هنری و پزشکی بیان کرد و به تبیین ابعاد شخصیتی شادروان یداللهی که طبیبی متبحر و جامع الاطراف بود، پرداخت.

به گفته‌ی وی دکتر افشین یداللهی در عین حال که اسوه و سمبل یک پزشک ماهر به شمار می‌رفت، یک ادیب ترانه‌سرا و هنرمندی بی‌بدیل بود که در عرصه‌های مختلف خوش درخشید و خصایل و فضایل برجسته‌ی وی الگویی بی‌نظیر برای نسل جوان است.

دکتر زالی با اشاره به این که این طبیب حاذق تا آخرین روزهای زندگی خویش به طبابت و درمان بیمارانش پرداخت، یادآور شد: «مطب دکتر یداللهی در منطقه‌ی دارای زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی بسیار کم بود و بیش از ۳۰ هزار بیمار تحت درمان وی قرار داشتند که این نشان از مسؤولیت‌پذیری فوق العاده  و اوج تعالی حرفه‌ای وی بوده است.»

رییس دانشگاه با افتخار دکتر افشین یداللهی را فرزند این دانشگاه خواند که سیمایی متفاوت از موسیقی و رویکردی متفاوت در ترانه ایجاد کرد.

وی با اشاره به حمایت این شخصیت علمی و فرهنگی دانشگاه از جوانان مستعد درحوزه‌ی فرهنگی و هنری گفت: «افشین یداللهی  معتقد بود که باید برای جوان‌ترها ظرفیت‌سازی کنیم.»

https://www.sbmu.ac.ir/uploads/2512998.jpg

رییس دانشگاه یادآوری کرد: «شادروان یداللهی هوشمندانه از ظرفیت ترانه‌سرایی و ایجاد یک فرایند تلفیقی بین فیلم و موسیقی ایرانی استفاده کرد و طراوتی به سریال‌های ایرانی داد. بسیاری از سریال‌های معروف ایرانی آراسته به ترانه‌های افشین یداللهی هستند و در خاطر مردم ماندگار شده‌اند.»

مسؤولیت‌پذیری اجتماعی، سخت‌کوشی، مشارکت در کارهای خیریه و رخ‌دادهای غیرمترقبه، طبابت رایگان و پیش‌تازی در کارهای عام المنفعه، داشتن روحیه‌ی درویش مسلکی، تواضع و فروتنی از دیگر صفات برجسته‌ی این روان‌پزشک فقید بود.

رییس دانشگاه  در ادامه گفت: «افشین یداللهی معنای کامل و اکمال یافته ادب حرفه‌ای و اجتماعی بود و نماد یک هنرمند، پزشک و طبیب حاذق در عرصه‌های مختلف هنری، اجتماعی، فردی و خانوادگی به شمار می‌رفت و بیش از همه یک عنصر ایرانی خانواده دوست بود.»

دکتر زالی با اشاره به ایجاد شکلی متفاوت و بازیابی ترانه‌های دکتر یداللهی، او را یکی از ارکان اصلی در حوزه معماری نوین ترانه سرایی بیان کرد که جانی تازه به ترانه داد و باعث شد ترانه هویت و قالبی جدید در ایران پیدا کند.

دکتر زالی جایزه آکادمیک زنده یاد افشین یداللهی به پاس بزرگ‌داشت این طبیب هنرمند برجسته و بی‌نظیر ترانه سرا طراحی شد که یک شخصیت علمی دانشگاهی مبرز بود و از برگزاری اولین چشنواره جایزه آکادمیک زنده یاد افشین یداللهی در ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ مصادف با روز ادب پارسی خبر داد.

به گفته دکتر زالی زنده یاد افشین یداللهی در سال ۹۲ نیز از میان تمامی پزشکان ایران زمین به عنوان یکی از ۱۰ چهره ماندگار پزشکی کشور معرفی شده بود.

https://www.sbmu.ac.ir/uploads/2512997.jpg

دکتر علیرضا ناصری دبیر اولین جشنواره‌ی جایزه‌ی آکادمیک زنده‌یاد افشین یداللهی نیز در این مراسم به  بیان توضیحاتی در این باره پرداخت و با اشاره به چهارمین سال‌گرد درگذشت این  شخصیت علمی و ادبی دانشگاه به فعالیت‌هایش در حوزه‌های مختلف علمی و هنری و ادبی اشاره کرد.

وی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی را خاستگاه افشین یداللهی ذکر کرد که تا آخرین روزهای زندگی خویش ارتباطش را با دانشگاه حفظ کرد.

دکتر ناصری این جایزه را نمادی برای ایجاد یک جریان فرهنگی به شمار آورد، که در چهار حوزه‌ی: ادبی، هنری، میان رشته‌ای و مسؤولیت اجتماعی طراحی شده است و  در ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ برای اولین بار این جایزه به منتخبان آن اهدا می‌شود.

وی افزود: «به مناسبت شصتمین یادمان تأسیس دانشگاه به ۶۰ شخصیت برتر دانشگاه تندیس یادبود اهدا می‌شود که زنده‌یاد افشین یداللهی یکی از این ۶۰ شخصیت برتر است.»

در ادامه‌ی این مراسم استاد محمدعلی بهمنی شاعر و غزل‌سرا، اسفندیاری ناشر زنده‌یاد یداللهی، دکتر خلعت‌بری به ذکر خاطراتی از این طبیب هنرمند فقید پرداختند و او را در ادب و اخلاق، بی‌بدیل شمردند.

سپس از سرود رسمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی رونمایی شد که سراینده‌ی آن شادروان افشین یداللهی بود و در آن عرق به دانشگاه و بلندنظری و عطوفت مشهود است.

در خاتمه‌ی این مراسم دکتر زالی رییس دانشگاه به پاس بزرگ‌داشت یاد و خاطره‌ی دکتر افشین یداللهی لوح قدردانی و تندیس فرهنگ را به پدر بزرگوار این طبیب فقید اهدا کرد.

هم‌چنین ابلاغ اعضای کمیته‌ی داوران اولین جشنواره‌ی جایزه‌ی آکادمیک زنده‌یاد دکتر افشین یداللهی قرائت، و به دکتر ناصری دبیر جشنواره، استاد بهمنی، دکتر خلعت‌بری، دکتر علی ماهر و دکتر مجتهدی با سمت دبیر کارگروه‌های چهارگانه‌ی جشنواره این ابلاغ‌ها اعطا شد.

در این مراسم نمادین پدر زنده‌یاد دکتر افشین یداللهی، دکتر خدادوست معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه، دکتر امام‌هادی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه، دکتر پیری مدیر حوزه‌ی ریاست و مشاور رییس دانشگاه، دکتر علی ماهر مشاور رییس دانشگاه، و تنی چند  مدیران دانشگاه و فرهیختگان عرصه‌ی هنر و ادب  نیز حضور داشتند.

انتهای پیام/

کدخبرنگار: ۷۷۰۰ س.ع

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.