چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۴

سال، خوش‌یمن به پایان می‌رسد؛

حال و هوای بهاری برای هر دو بار ولادت حضرت امام حسین (ع) در یک سال

رجب بیرون شد و شعبان درآمد / برون شد جان ز تن جانان درآمد

ولادت امام حسین (ع)

سوم شعبان امسال مصادف شده است با روزهای پایانیِ سال 1399. خواندنی‌ آن‌که امسال دوبار به سوم شعبان رسیده‌ایم: نهم فروردین و 27 اسفند. این روز به نام روز پاسدار نیز نام‌گذاری شده‌است.

به گزارش مفدابهشتی- امام حسین علیه السلام روز سوم شعبان سال چهارم قمری در مدینه چشم به جهان گشود. او فرزند دوم خانه‌ی آل عبا بود، و هفت سال آغاز زندگی‌اش را در کنار پیامبر اکرم اسلام (ص) سپری کرد.

سبک زندگی امام حسین (ع) و شخصیت برجسته‌ی وی پس از او برای اغلب مسلمانان جهان الگو و سمبل شده است.

 در سیره و سخن امام حسین علیه‌السلام بسیاری موارد می‌توان یافت که آن گرامی، با شیوه‌های مختلف درصدد پرورش و تقویت عزّت نفس انسان‌ها بوده است. این شیوه‌ی الاهی آن‌چنان مهم و باارزش است که امام حسین علیه‌السلام مردم را از آغاز سخن بدون سلام، نهی کرده و به کسی که پیش از ادای سلام، جویای حال حضرتش شده بود، فرموده است: «السّلام قبل الکلام عافاک الله. »

امام حسین علیه‌السلام در عمل نیز سعی می‌کرد اطمینان به نفس را در وجود انسان زنده کند؛ حتی در یاری به محرومان و مستضعفان بیش از همه به حفظ آبرو، حیثیت و خدشه‌دار نشدن شخصیت آنان می‌اندیشید.

در گفتارهای راه‌گشا و عزّت‌بخش خود نیز به احیای کرامت انسانی اهتمام خاصی داشت. چنان‌که گروهی از مردم، که به سبب فرار از مرگ به انواع ذلت‌ها تن می‌دهند، و برای دو روز زندگی زودگذر دنیا حاضرند عزّت و کرامت خویش را فدا کنند، امام حسین بن علی علیهماالسلام فرموده است:

«اَلا اِنَّ الدَّعِیَّ بنَ الدَّعِیَّ قَدْ رکَزَ بَیْنَ اثنَتَینِ بَیْنَ السِّلَةِ و الذِّلَّةِ وَ هَیهاتَ مِنّا الذِّلَّةُ یأبَی اللّهُ لنا ذلک و رسولُهُ و المؤمنونَ و حجورٌ طابتْ و طَهُرَتْ و اُنُوفٌ حَمِیَّةٌ و نُفُوسٌ اَبیةٌ مِنْ اَنْ توثر طاعة اللئام علی مصارعِ الکرام الا انّی قد اعذرت و انذرت الا انی زاحف بهذه الاسرة علی قلّة العَدَدِ و خذلان الناصر.»

(این ناپاک فرزند ناپاک (عبیدالله بن زیاد) مرا مرا در پذیرش یکی از دو راه مجبور کرده است: بین مرگ [با عزّت] و [زندگی با] ذلّت. هیهات که ما زیر بار ذلّت برویم؛ زیرا خدا و پیامبرش و مؤمنان از این که ما ذلّت را بپذیریم ابا دارند، و دامن‌های پاک مادران و مغزهای با غیرت و نفوس با شرافت پدران روا نمی‌دارد که اطاعت لئیمان و فرومایگان را بر قتلگاه کرام و نیک‌منشان، مقدم بداریم. آگاه باشید که من با این گروه کم و با قلّت یاران و پشت کردن کمک‌دهندگان برای جهاد آماده‌ام.)

گفتنی‌ست پاسداران ایران اسلامی همواره در پیروی از سالارشهیدان آوازه‌ای بلند دارند؛ به همین مناسبت در تقویم ملی ایران سوم شعبان سالروز ولادت امام حسین(ع) روز پاسدار نام‌گذاری شده است.

یادآوری می‌شود که امام خمینی (ره) در تیرماه ۱۳۵۸ به مناسبت میلاد فرخنده‌ی سومین پیشوای شیعیان جهان، امام حسین (ع) پیامی را خطاب به پاسداران انقلاب صادر کردند و وظایف پاسداران را در برابر اسلام و انقلاب تشریح نمودند.

پایان یادداشت

کد خبرنگار: 110215

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.