چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۹

۵ کتاب برای مطالعه در ایام نوروز توسط اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی بم معرفی شد

مینا علیدادی کارشناس مشاوره بم

اداره مشاوره و سلامت روان  دانشجویان  با هدف گسترش فرهنگ کتابخوانی در بین دانشجویان در ایام نوروز و اوقات فراغت اقدام به معرفی ۵ کتاب در زمینه های مختلف برای آشنایی و انتخاب راحت‌تر کتاب کرده است.

به گزارش مفدا بم، مینا علیدادی کارشناس اداره مشاوره و سلامت روان بم در گفتگو با خبر نگار مفدا گفت: اداره مشاوره و سلامت روان  دانشجویان  با هدف گسترش فرهنگ کتابخوانی در بین دانشجویان در ایام نوروز و اوقات فراغت اقدام به معرفی ۵ کتاب در زمینه های مختلف برای آشنایی و انتخاب راحت‌تر کتاب کرده است.

وی تصریح کرد: تعطیلات نوروزفرصت خوبی است که دوباره سری به قفسه های کتابخانه مان بزنیم یا نگاهی به کتاب‌هایی که در گوشی ذخیره کرده ایم بیندازیم . کتاب‌هایی هستند که مدت‌هاست در حال خاک خوردن هستند یا منتظر فرصتی برای خواندنشان هستیم. گاهی هم دلمان می‌خواهد چند کتاب خوب و جدید داشته باشیم که در تعطیلات عید مطالعه کنیم در این نوشته پنج کتاب پیشنهاد می‌دهیم که می‌توانید با خواندن آنها اوقات خوشی در تعطیلات نوروز داشته باشد.

علیدادی خطاب به دانشجویان افزود: برای هر کتاب نیز یک سری اطلاعات مفید در اختیار شما قرار می‌دهیم و کتاب‌ها را معرفی می‌کنیم. 

 معرفی کتاب ها به شرح ذیل می‌باشد:

کتاب: درباب حکمت زندگی

نویسنده: آرتور شوپنهاور

مترجم: محمد مبشری

آرتور شوپنهاور، فیلسوف بزرگ آلمانی، این کتاب را در دوران کهن سالی و در اواخر عمر نوشته است که شامل شش فصل می باشد. او در این کتاب به نواقص مشهود زندگی بشرمی پردازد. به ضعفها واشتباهاتی که از فرط تکرار به رفتارهای موجه اجتماعی تبدیل شده اند و گاهی جای آداب معاشرت را نیز گرفته اند.

ازمتن کتاب:  زخمهایی که از درون بر سعادت ما وارد میشود بسیار عمیقتر از زخمهاییست که از بیرون میرسند. این واقعیتی آشکار و انکارناپذیر است که عنصـر اساسی برای خوشی انسان آن چیزی است که در خود اوست. زیرا سرچشمه عمیق خرسندی یا ناخرسندی نخسـت از احسـاس، خواست و تفکر او حاصل میگردد حال آنکـه هر آنچه بیرون از اوست فقط غیر مستقیم بر او تأثیر میگذارد.

کتاب: تئوری انتخاب

نویسنده: ویلیام گلسر

مترجم: علی_صاحبی @sahebi_ali

انتشارات : سایه سخن

کتاب تئوری انتخاب (درآمدی بر روانشناسی امید) اثر دکتر ویلیام گلسر در مورد روانشناسی نوین آزادی شخصی است. تئوری انتخاب یک تئوری مبتنی بر روانشناسی کنترل درونی است که معتقد است گذشته بر زندگی کنونی ما اثر شگرفی داشته و دارد، ولی تعیین کننده رفتارکنونی ما نیست. دکتر ویلیام گلسر درکتاب تئوری انتخاب یک روانشناسی جدید را ارائه می دهد که ، اگر به کار گرفته شود، میتواند ناتوانی گسترده ما در مورد کنارآمدن با یکدیگر را متوقف کند. ناتوانی که تقریبا منبع تمام بدبختیها و ناراحتیها است.

از متن کتاب:  خود ما هستیم که تمام اعمالمـان از جمله احساس بدبختیمان را انتخاب می کنیم. دیگـران نـه مـی تواننـد مـا را بـدبخـت کننـد و نه خـوشبخـت! تمـام چـیزی که از دیگران میتوانیم بگیریم و تمام چیزی که به دیگران میتوانیم بدهیم اطلاعات است. اما اطلاعات به خودی خود نمیتواند ما را وادار به انجام کار یا داشتن احساسی کند. اطلاعات وارد مغز میشود و مغز آن را پردازش میکند. بعد تصمیم میگیریم چکار کنیم. هر چقدر هم که احساس بدی داشته باشید بخش اعظم وقایعی که در هنگام درد و بیماری درون بدنتان میگذرد نتیجه غیر مستقیم اعمال و افکاری است که انتخاب میکنید یا انتخاب کرده اید.

کتاب : اثرمرکب

نوشته : دارن هاردی

مترجم : دکتر شهرام ظریف

در این کتاب نیز دارن هاردی، مربی انگیزشی، نویسنده و فردی موفق در حوزه کسب‌وکار، پرده از یکی از رازهای جذاب رسیدن به موفقیت در زندگی، برمی‌دارد. دارن هاردی در این کتاب معتقد است، تا زمانی که یک فرد، تغییری را در امور روزانه‌ و آنچه که به صورت روزمره انجام می‌پذیرد، اعمال نکند؛ قادر به تغییر زندگی خود نیست. بنابراین بر اساس باورهای کتابِ اثر مرکب، کلید موفقیت هر فرد را می‌توان در کارهای روزمره او پیدا کرد. با مطالعه این کتاب خواهید آموخت که چگونه با انجام تغییرات کوچک و مستمر در طول روزهای خود، به سوی دست‌یابی به اهداف و ارتقا سطح زندگی‌تان حرکت کنید.

          

کتاب : انسان در جستجوی معنی

نویسنده ویکتور فرانکل

مترجم : دکتر نهضت صالحیان ، مهین میلانی

انسان در جستجوی معنی

در این کتاب، دکترفرانکل مفهموم معنادرمانی و یافتن معنا در زندگی را توضیح می دهد. وی مدت زیادی دراردوگاه کاراجباری اسیر بود. پدر، مادر، برادر و همسرش یا در اردوگاهها جان سپردند و یا به کورههای آدمسوزی سپرده شدند. او با وجود این شرایط چطورتوانست به خوبی زندگی کند؟درحالیکه همه ی ارزشهایش نادیده گرفته شده بود و هر لحظه در انتظار مرگ بود. اگر کسی بتواند به شرایط انسانی ما عاقلانه نگاه کند، متوجه تغییراساسی این زمان در این فرد خواهد شد. دکتر فرانکل چون از تجارب خود برای درمانش استفاده میکند تأثیراتش بر قلب آدمی عمیق است. پیامهای او بسیار است. وکارهایش به خاطر تأثیرات ژرفی که بر روی روح و جسم فرد دارد اثردرمانی فوق العادهای دارد.

کتاب : درجستجوی شادی

نویسنده : رآس هریس

مترجم : دکتر مریم فاتحی زاده ، شیرین عظیمی فر

انتشارات : دانژه ، انتشارات ارجمند

کتاب حاضر بر مبنای رویکرد درمان پذیرش مدار(act) و بر اساس برنامه ذهن آگاهی  به منظور کاستن از تنش ها و استرس ،غلبه بر ترس و ایجاد یک زندگی سرشار و با معنا تدوین شده است . راس هریس مبنای داشتن زندگی شاد را پذیرش می داند و شش اصل بنیادین مولد انعطاف پذیری روان شناختی را تحت عنوان موارد زیر نام می برد:گسلش شناختی ،پذیرش ،تماس با لحظه اکنون ، خود مشاهده گر ،ارزش ها و اقدام متعهدانه ،نویسنده در سه بخش وسی وسه فصل این اثر ، علاوه بر اسیب شناسی وتوضیح مبناهای نظری وعلمی، با ذکر راهکارهای عملی نشان می دهد که چگونه دنیای درونی خود را دگرگون کنیم وچطور در ایجاد زندگی ارزشمند و با معنا موفق باشیم .

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.