چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۹

جزئیات راه‌اندازی رشته هوش مصنوعی در دانشگاه ایران/پذیرش ۳ نفر در سال آینده

هوش مصنوعی

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی ایران از راه‌اندازی رشته هوش مصنوعی در مقطع PHD در دانشگاه علوم پزشکی ایران و با همکاری دانشگاه صنعتی شریف خبر داد و گفت: برای سال آینده سه نفر سهمیه پذیرش در این رشته در کنکور منظور شده است.

مفداایران-دکتر ابوالفضل باقری‌فرد در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، درباره جزییات راه‌اندازی رشته هوش مصنوعی در این دانشگاه، گفت: رشته هوش مصنوعی سال‌هاست که در حوزه رشته فنی مهندسی شناخته شده و در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود و بر همین اساس در گروه‌های فنی و مهندسی اهمیت و جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده، به طوری که گفته می‌شود که طی سال‌های آینده، هوش مصنوعی جایگزین بسیاری از افعال بشری خواهد شد.
وی با بیان اینکه هوش مصنوعی در تمام دنیا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده است، افزود: این اهمیت تا حدی است که بسیاری از کشورها حتی کشورهای اطراف خودمان مانند امارات وزیر هوش مصنوعی دارند؛ یعنی این حوزه تا این حد اهمیت پیدا کرده است.
دکتر باقری‌فرد ادامه داد: باید توجه کرد که برای اولین بار است که رشته هوش مصنوعی در علوم پزشکی  و در وزارت بهداشت مصوب شده که به نوعی کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی محسوب می‌شود و برای اولین بار در کشور این اتفاق افتاده است. از طرفی اولین رشته فرا رشته‌ای میان دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه صنعتی شریف است که تدریس می‌شود.
وی افزود: ما می‌خواهیم با تاسیس این رشته و دانشجویانی که در این رشته پذیرش می‌کنیم، علوم مهندسی را وارد حوزه پزشکی کنیم و بر این اساس با استفاده از هوش مصنوعی بتوانیم نیازهایی را که در حوزه پزشکی داریم تا حدی رفع کرده و در حیطه‌های مختلف مشکلات را حل کنیم.
دکتر باقری‌فرد با بیان اینکه هوش مصنوعی یک رشته فرا رشته‌ای میان دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه صنعتی شریف است، گفت: در این رشته بین دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه صنعتی شریف اعضای هیات علمی مشترک داریم که ارتباط خوبی را در سطح دو دانشگاه میان اعضای هیات علمی و دانشجویان دو دانشگاه ایجاد می‌کند.
وی تاکید کرد: باید توجه کرد که رشته هوش مصنوعی در مقطع PHD راه‌اندازی شده و از این جهت حائز اهمیت است که در حوزه بالین ما قرار دارد. بر این اساس جایگاه این رشته در دانشگاه علوم پزشکی ایران در دانشکده فناوری‌های نوین و با کمک و همفکری دانشکده پزشکی و اختصاصا" گروه جراحی اعصاب  بوده و به این صورت برگزار می‌شود. بنا داریم که دفتر این رشته را هم در گروه جراحی اعصاب یکی از بیمارستان‌ها قرار دهیم تا به بالین نزدیک شود.
دکتر باقری فرد افزود: ارتباط بین رشته‌های پزشکی و مهندسی را با راه‌اندازی رشته هوش مصنوعی در دانشگاه علوم پزشکی ایران به صورت عینی شاهد هستیم و فکر می‌کنم با ایجاد این رشته می‌توانیم در آینده نزدیک تحولات زیادی را در حوزه هوش مصنوعی در پزشکی ایجاد کنیم و بتوانیم به یکی از اهداف دانشگاه نسل سوم دست یابیم.
وی درباره سهمیه پذیرش دانشجویان در این رشته نیز گفت: شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی برای سال آینده سه نفر سهمیه پذیرش در این رشته در کنکور منظور کرده است و الزامات و پیش نیازهای ثبت نام و پذیرش این رشته، با آمدن دفترچه کنکور اعلام می شود.
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی ایران همچنین گفت:  از آنجایی که هوش مصنوعی بین رشته‌ای است، هم متقاضی زیادی دارد و هم فارغ‌التحصیلان آن می‌توانند سریعا وارد بازار کار شوند. زیرا تقاضای بسیار زیادی برای این رشته در کشور وجود دارد.
دکتر باقری‌فرد درباره کاربردهای این رشته در حوزه پزشکی، گفت: در حال حاضر دنیا به  سمتی می‌رود  که طی ۱۰ تا ۲۰ سال آینده هوش مصنوعی نه فقط پزشکی، بلکه زندگی را متحول می‌کند. مقالاتی است که می‌گوید تا سال ۲۰۲۴ هوش مصنوعی،علم پزشکی را درخواهد نوردید. یعنی هوش مصنوعی می‌تواند بسیاری از کارهای انسان را تقلید کند. در علوم پزشکی هوش مصنوعی می‌تواند برخی از اقدامات تشخیصی و درمانی را بدون دخالت انسان انجام دهد.
بنابراین با راه اندازی این رشته برای اولین بار در کشور میتوانیم قدم دیگری در راه نیل به دانشگاه نسل سوم برداریم.
پایان خبر
مژگان زینلی‌پور

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.