چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۱

مهم ترین توصیه های سلامتی در هنگام بروز پدیده گرد و غبار

ریزگردها در شیراز

به گفته مدیرگروه سلامت محیط و کار دانشگاه علوم پزشکی شیراز، پدیده گرد و غبار برای افراد حساس و آسیب پذیر به ویژه برای دارندگان سابقه بیماری ‌های تنفسی و مبتلایان به آسم بسیار خطرناک است.

به گفته مدیرگروه سلامت محیط و کار دانشگاه علوم پزشکی شیراز، پدیده گرد و غبار برای افراد حساس و آسیب پذیر به ویژه برای دارندگان سابقه بیماری ‌های تنفسی و مبتلایان به آسم بسیار خطرناک است.

به گزارش مفدا شیراز و به نقل از روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، مهندس «سیامک شمس» با اشاره به وقوع پدیده گرد و غبار در روزهای اخیر در سطح منطقه، نسبت به اثرات آن بر سلامت مردم هشدار داد و چگونگی خودمراقبتی و نقش آن در کاهش اثرات این ریز گردها بر سلامت را توضیح داد.

او ذرات گرد و غبار را از نظر اندازه متفاوت دانست و افزود: ذرات درشت غیرقابل تنفس است، در حالی که ذرات ریز قابل تنفس بوده و از راه بینی، دهان و حلق به مجاری تنفسی و دیگر نقاط حساس ریه ‌ها نفوذ کرده و تهدید جدی برای سلامت افراد است.

مهندس شمس با این هشدار که این پدیده به ویژه برای دارندگان سابقه بیماری‌ های تنفسی و مبتلایان به آسم بسیار خطرناک است، بر لزوم پرهیز از حضور افراد حساس و آسیب ‌پذیر در هوای آزاد، به ویژه نوزادان، کودکان، نوجوانان، سالمندان و افراد مبتلا به بیماری‌ های آسم، برونشیت و بیماران قلبی به مهمترین گروه های حساس تاکید کرد.

او پرهیز از فعالیت سنگین بدنی در هوای آزاد، کاهش مدت زمان تماس با هوای آلوده به کمترین اندازه ممکن، خودداری از انجام ورزش‌ های سنگین، ماندن در محیط بسته، کنترل درب پنجره‌ ها و استفاده از تهویه مطبوع تا پایان پدیده را به عنوان مهم ترین توصیه های خودمراقبتی در این وضعیت توصیه کرد.

مدیرگروه سلامت محیط و کار دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: در زمان بروز پدیده گرد و غبار استفاده از ماسک ‌های ویژه این پدیده با عنوان «p۱، p۲» مورد تاکید است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.