چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۲

فعالیت بزرگترین کارخانه تولید واکسن در منطقه آغاز شد

واکسن ایرانی کرونا

محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام در این ارتباط گفت:امروز سه خبرخوب و افتخارآمیز در حوزه تلاش نخبگان جوان کشور برای مبارزه با ویروس منحوس کرونا برای مردم کشورمان داریم.

به گزارش مفدا، محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام دراین مراسم افزود: خبراول اینکه نتایج فاز نخست مطالعات کارآزمایی بالینی واکسن کوو ایران برکت که برروی 56 داوطلب انجام شد، توسط مراجع ذیصلاح مورد تأیید رسمی قرار گرفت و این واکسن توانست دربحث ایمن بودن موفقیت 100 درصدی کسب کند.

مخبر به صدور مجوز ازسوی وزارت بهداشت برای آغاز همزمان فاز دوم و سوم تست انسانی این واکسن خبر داد و گفت: خبر خوش دوم ، صدور مجوزهای لازم و آغاز فاز دوم و سوم کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی به ترتیب بر روی 300 و 20 هزار نفر در کشور از امروز است که علاوه بر تهران در چند استان دیگر هم انجام خواهد شد.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام در ادامه افزود: سومین و شاید مهمترین خبر خوش ما هم افتتاح و آغاز فعالیت کارخانه تولید واکسن در شهرک دارویی شفافارمد استان البرز است.

وی خاطرنشان کرد:امروز فاز اول این کارخانه فعالیت خود را با تولید 3 میلیون دوز در ماه آغاز خواهد کرد و امیدواریم تا اواسط بهار 1400 و با افتتاح فاز دوم این کارخانه ، ظرفیت تولید واکسن رابه 12 تا 15 میلیون دوز در ماه برسانیم.

مخبر تأکید کرد: تا زمانی که حتی یک ایرانی باقی مانده باشد که واکسن کرونا دریافت نکرده باشد، اقدام به صادرات واکسن نخواهیم کرد.

حمیدرضا جمشیدی رئیس گروه دارویی ستاد اجرایی فرمان امام نیز دراین مراسم گفت: با توجه به ظرفیت عظیم ایجاد شده در شهرک دارویی برکت ، ستاد اجرایی فرمان امام این آمادگی را دارد تا به سایر گروههای علمی که در کشور اقدام به ساخت واکسن کرونا میکنند هم برای تولید انبوه کمک کند.

وی افزود: تلاشی که دانشمندان جوان ستاد اجرایی برای ساخت واکسن از 6 مسیر در طی یک سال کردند، مسیر جدیدی را در حرکت علمی کشور باز کرد و دستاورد این تلاشها تنها به مبارزه با کرونا محدود نخواهد شد.

جمشیدی در پاسخ به سئوال یک خبرنگار فرانسوی درخصوص علت وارد نشدن واکسن‌های اروپایی و امریکایی به کشور گفت: جدا از بحثهای علمی و بی‌اعتمادی تاریخی ملت ایران، در حال حاضر آمریکا با وضع تحریمهای ظالمانه، جلوی واردات داروهای لازم برای بیماران ایرانی را هم میگیرد، چطور باور کنیم که برای افراد سالم ایرانی حاضر است به ما واکسن بدهد.

وی افزود: در یک مورد قرار بود دارویی را برای گروهی از کودکان از کره‌جنوبی تهیه و وارد کنیم که از قضا مبالغی از دارایی ایران هم در بانکهای کره وجود داشت، اما اجازه خرید و صادرات این دارو را به آن شرکت ندادند، حالا چطور باور کنیم که برای واردات واکسن حسن نیت دارند؟

مینو محرز عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا و مسئول تیم نظارت بر فاز مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت نیز در این مراسم گفت: از امروز با افتخار میتوانیم بگوییم که پس از سالها ، ایران تولید کننده واکسن‌ در جهان است.

وی افزود:این افتخار تنها به واکسن کرونا محدود نمیشود و از امروز دراین کارخانه ای که ستاد اجرایی فرمان امام ساخته، میتوانیم هر واکسن پیشرفته و مورد نیازی را بسازیم و دیگر دستمان را جلوی دیگران دراز نکنیم.

محرز خاطرنشان کرد: واکسن کوو ایران برکت را از امن‌ترین واکسن‌های تولید شده در جهان میدانم و با توجه به موفقیتی که این واکسن در مقابله با ویروس‌های جهش یافته پیداکرده ، امیدوارم هرچه سریعتر به دست مردم برسد.
 
حامد حسینی مجری مطالعات بالینی نخستین واکسن ایرانی کرونا نیز در توضیح فازهای جدید مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت گفت: امروز با تزریق به 20 داوطلب فاز دوم کارآزمایی را آغاز میکنیم که این فاز از مطالعات بر روی 300 نفر انجام خواهد شد ، در فاز اول و دوم تزریق برروی کسانی انجام میشود که تاکنون کرونا نگرفته باشند.

وی افزود: از امروز به طور همزمان با فاز دوم، فاز سوم تست انسانی با تزریق واکسن برروی 20 هزار نفر در سطح کشور آغاز میشود که در این فاز افراد 18 تا 75 سال مورد آزمایش قرار میگیرند و الزام اصلی این است که این افراد درحال حاضر بیماری فعال کرونا نداشته باشند.

وی در خصوص افراد زیر 18 سال نیز گفت: برای کودکان و افراد زیر 18 سال و گروههای خاصی مانند زنان باردار ، باید منتظر بمانیم تا پس از تأیید نهایی واکسن و کسب مجوز جدید بتوانیم آزمایش برروی آنها را هم آغاز کنیم.

حسینی خاطرنشان کرد: فاز سوم از امروز در شهرهای تهران، مشهد ، کرج، شیراز، اصفهان و بوشهر انجام میشود و دراین مرحله نیازی به قرنطینه شدن داوطلبان وجود ندارد.

گفتنی است در این مراسم یک زوج پزشک ، خانم دکتر مهرناز رسولی‌نژاد استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران و متخصص بیماری‌های عفونی و آقای دکتر سینا مرادمند متخصص قلب و عروق و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان اولین داوطلبهای فاز دوم ، واکسن را دریافت کردند.

در ابتدای این مراسم رئیس ستاد اجرایی فرمان امام در دیداری صمیمانه با 56 داوطلب فاز اول مطالعات بالینی ، از آنان قدردانی و تجلیل کرد./انتهای پیام

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.