سه‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۴

تلخ شدن «چهارشنبه سوری» با تحریف اصل این آئین زیبا

چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری یکی از جشن های ایرانی است که از غروب آخرین سه شنبه اسفند ماه تا آخرین لحظات چهارشنبه آخر سال برگزار می‌شود.

به گزارش مفدا – گناباد، این جشن خود نیز آمیزه‌ای از چند رسم کوچک و بزرگ است که شامل برپایی آتش و خواندن شعر (زردی من از تو، سرخی تو از من) این شعر دعایی بوده و به این معنی است که بیماری و کسالت نگرانی و دلهره در همین سال بماند و سال آینده را با شادمانی شروع شود.

جشن چهارشنبه سوری برای عده بسیار زیادی از هموطنان ما از هیجان و لذت بالای برخوردار است. متأسفانه در چند سال اخیر شاهد تلفات جانی و مالی بسیاری بوده ایم که این رسم کهن را تلخ کرده است اما در گذشته شیوه برگزاری این جشن بسیار دلپسند بوده که چند نمونه را مثال خواهیم زد.

تا زمانی که از ظرف‌های سفالی مثل کاسه و بشقاب کوزه در خانه‌ها استفاده می‌شد پس از خانه تکانی، کوزه کهنه را از پشت بام خانه کوچه می‌انداختند. در این کوزه مقداری آب و سکه بود.

همچنین اسفند دود کردن، آجیل خوردن، قاشق زنی از رسم‌هایی بوده که در گذشته بسیار به چشم می‌خورد. در رابطه با قاشق زنی بد نیست بدانید که در قدیم زنان روی خود را می‌پوشاندند، قاشق یا کلید درب خانه‌ها می‌زدند. صاحب خانه هم شیرینی میوه یا پولی به آنها می‌دادند.

در زمان ایران باستان علاوه بر روشن کردن آتش که هم اکنون نیز رایج است حشرات را نیز از بین می‌بردند که خود نوعی خانه‌تکانی محسوب می‌شد. اما متأسفانه امروزه در شهرهای بزرگتر، شاهد موارد دلخراشی هستیم که بیشتر به نزاع و جنگ شبیه است تا سور و شادی.

روشن کردن آتش، شیوه معمول چهارشنبه سوری است

روشن کردن آتش، شیوه معمول چهارشنبه سوری است و این آتش مظهر روشنی، پاکی، طراوت و سازندگی است و لازم به ذکر است که بگوییم آیین‌ها و یادمان هایی که مردم ایران در هنگامه‌های گوناگون برپا می داشتند و برخی از آنها هم اکنون نیز رایج است با منش، اخلاق و خرد نیاکان ما درآمیخته است اما متأسفانه امروزه این مراسم با پیرایه‌های خرافی دستخوش تغییر شده هر ساله در روزهای پایان سال باعث بروز اتفاقات ناخوشایندی می‌شود و خسارت‌های جبران نشدنی را رقم می‌زند.

هر ساله در آستانه ایام نوروز که در واقع باید شور و نشاط هر چه بیشتر شود، ما شاهد گزارش‌های زیادی از نقص عضو افراد نظیر نابینایی، سوختگی، قطع دست و ... هستیم که فقط در اثر یک لحظه غفلت رخ می‌دهد. بهتر است بگوییم کسانی که با منفجر کردن ترقه و پراکندن آتش سلامتی مردم را هدف می‌گیرند، آیین چهارشنبه سوری را تحریف کرده‌اند.

اجرای سنت‌های قدیم باید در شرایطی برگزار شود که به اصل خدشه‌ای وارد نشود و لذت این شب قشنگ برای همگی ما خاطره شود؛ لذا سعی نکنیم با ایجاد آلودگی صوتی خطرات جانی، خطرات مالی و... این شب را تیره و تار کنیم. باید آیین گذشته را همانطور زیبا زنده نگه داریم، تا سال جدید را با امید به خدا و شادمانی هرچه بیشتر شروع کنیم.

نویسنده: فاطمه جهانی عضو سرویس فرهنگی مفدا گناباد

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.