سه‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۲

جلسه مشترک کمیته پدافند زیستی ستاد استانی مبارزه با کرونا و کارگروه تخصصی بهداشت، سلامت و بیولوژیک شورای پدافند غیرعامل استان سمنان

جلسه مشترک کمیته پدافند زیستی ستاد استانی مبارزه با کرونا و کارگروه تخصصی بهداشت، سلامت و بیولوژیک شورای پدافند غیرعامل استان سمنان

جلسه مشترک کمیته پدافند زیستی ستاد استانی مبارزه با کرونا و کارگروه تخصصی بهداشت، سلامت و بیولوژیک شورای پدافند غیرعامل استان سمنان با حضور، مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان و رئیس کمیته پدافند زیستی ستاد استانی مقابله با کرونا در استان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان و سایر اعضای این کارگروه در سالن جلسات امام جواد(ع) ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان برگزار شد.

به گزارش مفدا سمنان به نقل  از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان, مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان و رئیس کمیته پدافند زیستی ستاد استانی مقابله با کرونا در استان از تلاش‌های اعضای کمیته پدافند زیستی ستاد استانی مقابله با کرونا در طی یک سال اخیر و همچنین از زحمات کادر درمانی، پزشکان، پرستاران و دست‌اندرکاران حوزه بهداشت و درمان در دانشگاه های علوم پزشکی سمنان و شاهرود و مدیریت درمان تامین اجتماعی که در حدود بیش از یک سال اخیر در امر مبارزه و پیشگیری در مقابله با ویروس کرونا تلاش وافری داشتند تقدیر و تشکر نمود.

ایرج کارخائی بیان داشت: همچنان نیازمند هوشیاری و رعایت جدی پروتکل‌های بهداشتی برای جلوگیری از افزایش و شیوع ویروس کرونا به ویژه برای مقابله با نوع جهش‌یافته آن هستیم. همه دستگاه‌های اجرایی، فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها در کنار حوزه بهداشت و درمان با افزایش نظارت‌ها، مراقبت‌ها و تشدید پروتکل‌های بهداشتی در امر پیشگیری و مبارزه با کرونا خصوصاً در آستانه سال جدید در امر مبارزه با کرونا همراهی و همکاری‌های لازم را مبذول دارند.

وی افزود: در زمینه مبارزه با کرونا نیاز است با تشدید رعایت‌ها و لحاظ نمودن نکات بهداشتی در راستای تداوم ثبات و پایداری بیشتر در سطح استان گام برداشت. عادی‌انگاری و عدم رعایت مسائل بهداشتی، عدم رعایت فاصله گذاری‌های اجتماعی، عدم رعایت دوران قرنطینه از سوی بیماران مبتلا از نگرانی‌های مهم است که ضرورت دارد تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده شود.

ایشان گفت: کمیته پدافند زیستی ستاد استانی مقابله با کرونا در این مدت در راستای کمک به دانشگاه علوم پزشکی سمنان و شاهرود با توجه به دستورالعمل اجرایی قرارگاه پدافند زیستی ۲۰ جلسه عمومی و ۱۰ جلسه کارشناسی تخصصی با حضور اعضا تشکیل داده و پیگیر اجرای مصوبات مختلف آن بوده است. موارد و نکات مختلفی در این مدت در کمیته پدافند زیستی استان از قبیل افزایش بازدیدها در حوزه آب آشامیدنی، دام و طیور، کشتارگاه‌ها، صنایع غذایی، ضدعفونی نمودن و ایجاد بستر برای استفاده از ظرفیتها و پتانسیلهای دستگاهها، نیروهای نظامی و انتظامی و بسیج شده است.

کارخایی عنوان کرد: از برنامه‌های مهم و ضروری که با پیشنهاد دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان دنبال شد، برگزاری رزمایش فجر؛ کنترل هوشمند مبتلایان کوید-۱۹ بود که در سه حوزه دستگاه‌های اجرایی، فروشگاه‌ها و بانک‌های پرتردد اجرا شد و تیم‌های مختلف از روند اجرای رزمایش و نحوه برگزاری آن در سه حوزه بازدید و ارزیابی‌های مختلفی انجام دادند که موارد مثبت و منفی آن در سطح شهر سمنان احصاء و طی گزارشی به معاون محترم سیاسی، امنیتی و اجتماعی ارائه گردید.

وی افزود: با تاکید معاون محترم سیاسی، امنیتی و اجتماعی در نظر است اجرای این رزمایش در دیگر شهرستان‌ها با محوریت فرمانداران محترم نیز تعمیم داده شود که نیاز است نسبت به اجرا و عملیاتی نمودن آن اقدام کنند. براساس این طرح از خدمات‌دهی به افراد مبتلا به کرونا که در دوران بیماری باید در قرنطینه باشند در دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها، فروشگاه و همچنین ترمینال‌ها، ایستگاه راه‌آهن و دفاتر پیشخوان جلوگیری خواهد شد.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی سمنان نیز ضمن خیرمقدم به حاضرین، بیان نمود: بیماری کرونا به عنوان یک معضل که ابعاد زیادی از جمله سلامت، اقتصاد، امنیت و... را در جامعه مورد تهدید قرار داده است، بخوبی ارزش پدافند غیرعامل را نشان داد. بگونه‌ای که اگر پیش از این معضل به پدافند غیرعامل توجه نمی‌کردیم، درگیر بحران بزرگتری می‌شدیم.

دکتر نوید دانائی دانشگاه ادامه داد: باید با تداوم توجه به پدافند غیرعامل، در زمینه مقابله با نوع جهش یافته ویروس کرونا آمادگی‌های لازم ایجاد شود.افزایش ترددها در سطح کشور و استان، یک نگرانی دیگر علاوه‌ بر ویروس جهش یافته انگلیسی را بوجود آورده است که آمادگی بسیار زیاد دستگاه‌های خدمت‌رسان را می‌طلبد.

وی افزود:با نگاه به اینکه هر لحظه باید منتظر یک حادثه بود، باید اهمیت و ضرورت پدافند غیرعامل را تقویت کرد.

در ادامه حاضرین در جلسه پیرامون مباحث مطرح شده به بحث و تبادل نظر پرداختند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.