سه‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۳

رییس بیمارستان طالقانی: نمی توان با تصمیمات دیروز بحران امروز را مدیریت کرد

رییس بیمارستان طالقانی

رییس بیمارستان طالقانی کرونا را دشمنی نامرئی و پدیده ای پویا و دینامیک توصیف کرد و گفت: پرستاران و کادر بهداشت و درمان در این بحران بزرگ هر لحظه آماده جنگ هستند بنابراین باید با تعامل بیشتر بهترین راهکار برای مقابله کارا تر ارایه شود، نمی توان با تصمیمات دیروز بحران امروز را مدیریت کرد بنابراین سیاست ها باید به روز، کارآمد و موثر باشد.

به گزارش مفدا بهشتی به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی - دکتر رضا زندی اظهار کرد: موضوعی که بیمارستان آیت الله طالقانی را خصوصا در زمان اپیدمی کرونا از سایر مراکز و بیمارستانهای دانشگاه متمایز می کند، استمرار ارایه خدمات متنوع درمانی است.

وی با اشاره به این که علی رغم افزایش حجم بیماران مبتلا به کرونا، بخش های مختلف این بیمارستان تعطیل و یا کم کار نشدند افزود: بخش هایی همانند بخش پیوند مغز استخوان، پیوند کبد و کلیه، ivfو بخش های فوق تخصصی سطح سه و چهار همانند ارتوپد، فک و صورت و گوارش درمان و خدمت به بیماران را در بالاترین سطح کیفی و کمی حتی در بحرانی ترین روزهای کرونایی تعطیل نکردند.

رییس بیمارستان طالقانی با بیان این که اپیدمی کرونا و در ادامه استرس ناشی از شیوع بیماری ناشناخته ای برهمه اقشار جامعه سایه انداخته بود، گفت: روزهای سختی بر کادر درمان گذشت، روزهایی که هیچ کسی آینده ای را برای طول مدت اپیدمی و یا میزان مرگ و میرها متصور نبود، روزهایی که کادر درمان علاوه بر حجم بالای کار با کمبود وسایل حفاظت فردی در برابر این بیماری نیز مواجه بودند.

https://www.sbmu.ac.ir/uploads/12_597799.jpg

شکل گیری ستاد کمیته بحران در بیمارستان طالقانی؛ اولین گام مدیریتی برای تسهیل شرایط

وی شکل گیری ستاد کمیته بحران در بیمارستان طالقانی را اولین گام مدیریتی برای تسهیل شرایط موجود دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به این که کرونا چالش های جدیدی را رقم زده بود، ستاد کمیته بحران با همکاری اعضای هیئت علمی و مجموعه کادر پرستاری و پرسنل بیمارستان شکل گرفت.

دکتر زندی ضمن یادآوری این موضوع که بیمارستان طالقانی یکی از اولین مراکزی بود که خدمت به بیماران کرونایی را در دستورکار قرار داد، افزود: یکی از اولین مصوبات کمیته بحران کاهش فعالیت همکاران  باردار و یا دارای نقص سیستم ایمنی بدن بود. 

رییس بیمارستان طالقانی ایجاد تدابیری برای پیشگیری از فرسودگی و خستگی کادر پرستاری و درمان یکی دیگر از سیاست های اعمال شده در این بیمارستان دانست.

وی ضمن قدردانی از حمایت های مسئولان دانشگاه وخیرین حوزه سلامت توضیح داد: تقویت زیر ساخت ها وتجهیزات برای خدمت بهتر به بیماران کرونایی وغیر کرونایی با کمک های خیرین به میزان قابل توجهی و در بحرانی ترین روزهای کرونایی در بیمارستان طالقانی تامین شد.   

دکتر زندی با تاکید بر این که از اولین روزهایی که خبر شیوع پاندمی منتشر شد، تیم مدیریتی دانشگاه و بیمارستانها در حوزه های بهداشت و درمان برای مقابله با بحرانی طولانی آمادگی خود را اعلام کردند، خاطرنشان کرد: گسترش فضای فیزیکی و تامین تجهیزات بیمارستان با شیوع کرونا درهمان ماههای اول آغاز شد. 

افتتاح بخش آی سی یو با ظرفیت ۱۲ تخت بستری از اسفندماه از دیگر مواردی بود که رییس بیمارستان طالقانی به آن اشاره کرد و افزود: با هدف کاهش تردد های غیرضروری بسیاری از فرآیندها و جلسات نیز به صورت مجازی و الکترونیکی برگزار شد.

دکتر زندی با اشاره به این که بیمارستان طالقانی به عنوان بیمارستانی با خدمات تخصصی  منحصربه فردبه بیماران خدمت  ارایه می دهد ادامه داد: به طور مثال تنها دو مرکزدرمانی، عمل پیوند مغز استخوان را در تهران انجام می دهند که یکی از این بیمارستانها بیمارستان طالقانی است و یا پیوند کبد و کلیه را مراکز محدودی تحت پوشش دارند.

روند درمان بیماران مبتلا به سرطان تعطیل پذیر نیست

دکتر زندی با تاکید بر این که روند درمان بیماران مبتلا به سرطان تعطیل پذیر نیست، خاطرنشان کرد: بیمارستان طالقانی به حجم بالایی از بیماران مبتلا به سرطان خدمات درمانی تکمیلی همانند شیمی درمانی را در بالاترین سطح ارایه می دهد.

وی با بیان این که هیچ درمان اورژانسی در بیمارستان طالقانی به دلیل افزایش بار مراجعان کرونایی متوقف نشد، ادامه داد: در این بیمارستان با رعایت ایمنی بیماران خدمات منحصربه فردی به بیماران غیر کرونایی و درمان های اورژانسی نیز ارایه شد.

دکتر زندی رسالت اصلی بیمارستان طالقانی را درمان بیماران غیر عفونی و ریوی مثل تروما و گوارش و غدد و.. ذکر کرد و ادامه داد: علی رغم این که رسالت اصلی بیمارستان طالقانی درمان بیماران عفونی نیست ولی با شیوع بحران کرونا این مرکز با استفاده از حداکثر توان و ظرفیت به بیمار مبتلا به کرونا  خدمات ارایه می داد.

اجرای طرح توانمند سازی پرستاران، اختصاص یک بخش به بیماران کرونایی و تجهیز ابن بخش به دستگاه ونتیلاتور از دیگر مواردی بود که رییس بیمارستان طالقانی به اشاره کرد.

دکتر زندی یکی از افتخارات بیمارستان طالقانی را انجام تمهیداتی برای کاهش شیوع و چرخش ویروس در بین ملیه همکاران بیمارستان دانست و گفت: از اولین روز شیوع اپیدمی اقدامات پیشگیرانه در بالاترین سطح انجام شد به شکلی که این مرکز برجسته ترین و بالاترین خدمات به بیماران را در دستور کار قرار داد و به استثنای یک مورد فوتی، هیچ  مورد مرگ و میری را ناشی از کرونا در اوایل شیوع بیماری در اسفند گذشته در بین کادر درمان در طول یکسال در کارنامه خود ثبت نکرد.

رییس بیمارستان طالقانی با تاکید بر این که بیمارستان ها و مراکز درمانی خصوصا مراکز دولتی متعلق به همه ی مردم است گفت: بیمارستانهای دولتی و دانشگاهی باید به مدرترین، بروز ترین و کارآمدترین سیستم درمانی و زیرساخت ها مجهز باشند.

وی با اشاره به این که تقویت زیرساخت ها صرفا به معنای تجهیز بیمارستان با گران قیمت ترین سیستم ها نیست ادامه داد: لازم است بیمارستانها مجهز به کارآمد ترین و بهترین سیستم های آتش نشانی، اطفای حریق، تهویه و ضدعفونی مجهز باشند، تامین و تقویت این زیرساخت ها می تواند در بحران ها کمک کننده باشد.

دکتر زندی ادامه داد: به طورمثال در مورد بیماران کرونایی بهترین سیستمی که ثابت شده است نیاز اصلی بیمار را مرتفع می کند، سیستم تهویه، اکسیژن رسانی کارآمد و دستگاههای تنفس حمایتی است بنابراین آماده بودن مراکز درمانی به تجهیزات و ابزار مختلف درمانی و کمک درمانی ضرورت دارد، نباید اجازه دهیم بحرانی در بیمارستان شکل بگیرد و بعد به دنبال تامین دستگاههای ضروری باشیم.

دکتر زندی در ادامه با بیان این که کادر درمان و مدافعان سلامت در تمامی عرصه های بحرانی این کشور جانفشانی کرده اند گفت: چه در دوران جنگ تحمیلی و چه در پاندمی کووید کادر بهداشت و درمان شجاعانه ایستادگی کرده اند.

رییس بیمارستان طالقانی تامین منابع مالی کادر بهداشت و درمان را ضروری دانست و گفت: کادر درمان و بهداشت در بحران ها جان خود را برای خدمت رسانی و درمان بیماران به خطر می اندازند، این گروه خدوم نباید علی رغم مشکلات وخستگی ناشی از بار کاری  دغدغه معیشت را هم داشته باشند.

دکتر زندی کرونا را دشمنی نامرئی و پدیده ای پویا و دینامیک توصیف کرد و گفت: پرستاران و کادر بهداشت و درمان در این بحران بزرگ هر لحظه آماده جنگ هستند بنابراین باید با تعامل بیشتر بهترین راهکار برای مقابله کاراتر ارایه شود، نمی توان با تصمیمات دیروز بحران امروز را مدیریت کرد بنابراین سیاست ها باید به روز، کارآمد و موثر ارایه شود.

انتهای پیام/

کدخبرنگار:۷۷۰۱س.ق

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.