سه‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۲

سد سورال دهگلان سرریز کرد

سد سورال دهگلان سرریز کرد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: به دنبال بارش‌های خوب هفته اخیر،ظرفیت سد سورال دهگلان به طور کامل پُر شد و سرریز کرد.

آرش آریانژاد روز سه‌شنبه اظهار داشت: هم اکنون سد سورال دهگلان با ظرفیت ۱۱ میلیون و ۴۲۰ هزار مترمکعب سرریز کرده و سد گاران مریوان نیز با ۸۱ میلیون و ۷۱۰ هزار مترمکعب ۹۷ درصد حجم آن پُر شده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر حجم آب مخازن سدهای استان با احتساب سد شهید کاظمی بوکان، تلوار زنجان، آزاد، ژاوه و گاوشان یک هزار و ۶۰۸ میلیون مترمکعب بوده که معادل ۵۸ درصد آن پر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان میانگین کل بارندگی‌های استان در سال زراعی جاری(اول مهر امسال) را ۲۸۸.۸ میلیمتر اعلام کرد و افزود: متوسط بارش‌ها در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته(حدود ۳۱۵ میلیمتر) بیش از ۹ درصد کاهش یافته است. 

آریانژاد یادآور شد: میانگین بارندگی ها در سال آبی جاری در سنندج ۲۴۴.۵ میلیمتر، مریوان ۴۶۰.۸ میلیمتر (بیشترین بارش)، سقز: ۲۸۸.۵ میلیمتر، بانه ۴۸۱.۵ میلیمتر و قروه ۱۸۴.۱ میلیمتر بوده است.

وی اظهار داشت: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون میانگین بارش‌ها در کامیاران ۳۱۴.۶ میلیمتر، دهگلان ۲۶۹.۵ میلیمتر، سروآباد ۱۶۶.۵ میلیمتر، دیواندره ۲۱۵.۲ میلیمتر و بیجار ۱۵۲.۸ میلیمتر (کمترین بارش) بود.

کردستان، استانی کوهستانی و اقلیم آن متاثر از توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌ای است که موجب بارندگی‌هایی در بهار و ریزش برف در زمستان‌ها می‌شود.

میزان بارندگی سالانه در شرایط عادی اقلیمی معادل ۴۵۵ میلی‌متر و بیشترین میزان بارندگی سالیانه مربوط به شهرهای مریوان و بانه با حدود ۸۰۰ میلی‌متر و کمترین میزان بارندگی در شرق استان حدود ۴۰۰ میلی‌متر و در قسمت مرکزی یعنی سنندج نزدیک به ۵۰۰ میلی متر است.

از حوضه های آبریز اصلی استان کردستان می‌توان به خلیج فارس و دریای عمان، دریای خزر و دریاچه ارومیه و حوضه‌های آبریز نیز به سفیدرود شامل رودخانه‌های تلوار و قزل اوزن، مرزی غرب شامل رودخانه‌های سیروان و زاب کوچک، کرخه شامل رودخانه رازآور و دریاچه ارومیه شامل رودخانه های زرینه و سیمینه اشاره کرد.

تعداد دشت‌های استان ۹ مورد بوده که پنج دشت آن در نیمه شرقی، ۲ دشت در غرب و ۲ مورد دیگر در جنوب استان واقع شده است و دشت‌های قروه،  دهگلان و چهاردولی در شرق استان جزو دشت‌های ممنوعه محسوب می‌شود.  

۱۹ سد در کردستان وجود دارد که از این تعداد مدیریت ۱۲ سد در اختیار استان و بهره‌برداری مابقی سدها در اختیار استان‌های همجوار از جمله آذربایجان‌غربی و کرمانشاه قرار دارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.