سه‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۵

توسعه؛ گفتمان محوری دولت در کردستان است

توسعه؛ گفتمان محوری دولت در کردستان است

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان واژه توسعه را گفتمان غالب دولت در استان می‌داند و برای نهادینه این گفتمان در جامعه نقش رسانه‌ها را با رویکرد روزنامه‌نگاری توسعه مهم خواند.

 دکتر بهرام نصراللهی زاده، با اشاره به اینکه هنوز تلقی ما از توسعه در کردستان آسفالت راه‌های اصلی و روستایی است، افزود: واژه توسعه یک مفهوم فراگیر اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است و اینکه توسعه را تک بعدی تعریف و بازنمایی کلیشه‌ای رسانه‌ای بکنیم، جفا در حق مردم است.
  او با اشاره به اینکه هنوز استنباط از مفهوم توسعه در کردستان به مفهوم واقعی درک و تحلیل نمی شود، افزود: نگرش در توسعه مشارکت همه  ذینفعان جامعه در فرایند توسعه است و این واژه با مفهوم رشد و پیشرفت متمایز است.
 نصراللهی زاده با تاکید بر اینکه توسعه با اعمال قدرت از بالا به پایین انجام نمی‌شود، اظهار داشت: شهروندان به دلیل فشار اقتصادی  توسعه یافتگی در کردستان را زیاد موثر و ملموس در زندگی نمی‌دانند و این یک تلقی طبیعی مردم از فرایند توسعه در شرایط جدال با فشار اقتصادی است.
 رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به مصداق‌های عینی توسعه در کردستان پرداخت و گفت:  پروژه راه آهن، سامانه  انتقال آب، تغییر ساختاری و بافتاری شهر سنندج، منطقه ویژه اقتصادی بانه، رشد فیزیکی شتابان عملیات احداث تالار فرهنگ سنندج و  صدها پروژه خُرد و کلان دیگر در کردستان نماد عینی از اثبات وقوع توسعه در استان است.
او با تشریح موضوعی و موضعی تعریف پروژه‌های توسعه محوردر استان عنوان کرد:  توسعه باید متناسب با نیاز سنجی و امکان سنجی پتانسیل شهرستان‌ها تدوین و اجرایی شود و اینکه در شهرستانی بدون مطالعه پروژه تعریف کرد، آب در هاون کوبیدن است.
 به گفته  نصراللهی زاده ، شهرستان بانه مستعد توسعه در بخش تجارت و بازرگانی، کامیاران کشاورزی، قروه و بیجار صنعت و معدن، سروآباد مستعد توسعه طبیعت‌گردی ،شیلات و باغات است و این مصداق در مورد هر یک شهرستان‌های کردستان بارز و عینی است که باید در فرایند تعریف توسعه به آن مولفه‌ها توجه علمی و عملی داشت.
به عقیده رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ادبیات توسعه در کردستان از منظر منتقدان و شمار زیادی از شهروندان انجام پروژه‌های بزرگ محور با حجم درآمدزایی و اشتغال بالاست در حالی که این نگرش و دیدگاه غالب بر تفکر جامعه، با مولفه‌ها و پارادایم‌های توسعه در تضاد است.
 او نهادینگی این دیدگاه را ریشه در تاریخ تحمیل نگاه‌های از بالا به پایین در گذشته‌های دور، عنوان کرد و افزود: رسانه‌ها با تولید و انتشار گزارش‌ها و مصاحبه‌های تحلیلی و عمقی نقش مهم و بی‌بدیلی می‌توانند در تغییر این نگاه و نگرش داشته باشند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.