سه‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۴

طرح شهید ”حاج قاسم سلیمانی” اوج بلوغ مدیریت پیشگیری از کرونا در وزارت بهداشت است/ ”فرهنگ عمومی” از موضوعات مورد توجه در مسیر سلامت است

طرح شهید ”حاج قاسم سلیمانی” اوج بلوغ مدیریت پیشگیری از کرونا در وزارت بهداشت است/ ”فرهنگ عمومی” از موضوعات مورد توجه در مسیر سلامت است

جلسه دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با سخنگو و معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با هدف ”تشکیل کارگروه سند برنامه ارتقای فرهنگ سلامت” و ”سند برنامه ترویج فرهنگ مسؤولیت فردی و اجتماعی برای مقابله با ابعاد بیماری کرونا” امروز برگزار شد که تاکید بر ”پژوهش در حوزه تلاش‌های صورت گرفته در مبارزه با کرونا” و ”اهمیت پرداختن به فرهنگ عمومی” از موضوعات عنوان شده در این نشست بود.

به گزارش مفدا، جلسه دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با هدف ”تشکیل کارگروه سند برنامه ارتقای فرهنگ سلامت” و ”سند برنامه ترویج فرهنگ مسؤولیت فردی و اجتماعی برای مقابله با ابعاد بیماری کرونا” سه‌شنبه ۱۸ آذرماه در سالن شهید احدی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد.

در این نشست دکتر سیما سادات لاری با بیان این‌که در چنین جلساتی شفاف بودن تمامی موضوعات و رسیدن به خروجی مناسب موجب می شود تا برنامه‌ها از سطح بیان و سند به سطح اجرا و عمل برسدْ ابراز داشت: معاونت بهداشتی وزارت بهداشت بخشی تحت عنوان آموزش بهداشت دارد که اهمیت آموزش در حوزه بهداشت را نشان می‌دهد، به واقع اگر آموزش در کار نباشد سلامت مطرح نمی‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید بر اهمیت اشاعه فرهنگ سلامت در میان مردم، یادآور شد: در محدودیت‌های اخیر از طریق کد ملی مراقبت‌های لازم صورت می‌گیرد تا فردی که به کرونا ابتلا دارد تا ۱۴ روز نتواند از وسایل نقلیه عمومی استفاده کند، به عنوان مثال در هنگام سوار شدن چنین فردی در وسایل حمل و نقل هوایی در صورت این‌که مشخص شود اصطلاحا چراغ این فرد روشن است و فرد به کرونا مبتلا شده است تا ۱۴ روز نمی‌تواند سوار وسیله نقلیه مد نظر خود شود البته این در حالی است که حدود ۲۵ میلیون نفر در کشور کارت ملی هوشمند ندارند.

ریشه آسیب‌های رفتاری در کشور باید شناسایی شود

لاری با بیان این‌که باید ریشه یابی شود که بر اساس آمارها چرا ۷۳ درصد از افراد مبتلا به کرونا در شهر تهران حاضربه قرنطینه شدن در منازل خود نیستند؟ به اهمیت اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی اشاره کرد وگفت: طرح شهید حاج قاسم سلیمانی به واقع اوج بلوغ مدیریت پیشگیری از کرونا در وزارت بهداشت است که به دنبال همگام کردن همه در بحث هر خانه یک پایگاه سلامت می‌باشد، این طرحی است که تلاش دارد مراقبت‌های خود را به صورت خانه به خانه دنبال کند.

وی اضافه کرد: باید دید در مسیر اجرای این طرح چرا برخی مردم همکاری لازم را ندارند؟ به واقع برای موفقیت باید اطلاعات و محتوای مفیدی از رفتارهای مردم و چرایی این رفتارها داشته باشیم تا بر مبنای آن ورود علمی صورت بگیرد.

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص نهادینه شدن فرهنگ استفاده از ماسک در کشور ابراز داشت:  در حال حاضر ۸۵ تا ۹۰ درصد مردم  عادت به استفاده از ماسک را در خود تبدیل به فرهنگ کرده‌اند، در این شرایط باید وارد مرحله بعد شویم، یعنی فردی که ماسک می‌زند آیا روش درست ماسک زدن را می‌داند و ماسک را صحیح استفاده می‌کند یا خیر؟ این گونه می‌توانیم همزمان با مسیر شیوع بیماری در کشور مسیر مبارزه و پیشگیری را بر مبنای پژوهش‌های صورت گرفته با قدرت طی کرد.

در ادامه دکتر سید محمدرضا موالی‌زاده دبیر شورای فرهنگی عمومی کشور ضمن تشکر از برگزاری این نشست، بیان داشت: به سهم خود باید از تلاش‌های وزارت بهداشت در ایام شیوع کرونا تشکر کرد.

شورای فرهنگ عمومی کشور مانند یک پارلمان و مجلس فرهنگی است

وی ادامه داد: شورای فرهنگ عمومی کشور مانند یک پارلمان و مجلس فرهنگی بوده و متشکل از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی از دستگاه‌های مختلف با یک ظرفیت قابل توجه است، در این مجموعه معاونان وزارت بهداشت، وزارت علوم، دانشگاه آزاد اسلامی، سازمان بسیج مستضعفین، جهاد دانشگاهی، نیروی انتظامی، نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها، وزارت کشور و... قریب به ۳۵ عضو فعال هستند. به واقع این شورا، یکی از شوراهای اقماری شورای عالی انقلاب فرهنگی است که ریاست آن بر عهده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

موالی‌زاده اضافه کرد: در استان‌ها نیز متناظر با این مجموعه اعضاء مشخص هستند از جمله رییس شورا که نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان مرکزی است، نایب رییس شورا استاندار و دبیر شورا مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان است. این شبکه مویرگی در شهرستان و بخش نیز وجود دارند که جمعیتی حدود ۱۰ هزار نفر را در بر می‌گیرند که در گستره کشور امتداد پیدا کرده‌اند.

دبیر شورای فرهنگی عمومی کشور با تاکید بر این‌که در دوره جدید تلاش داریم تا به بحث ”فرهنگ عمومی” بپردازیم، ابراز داشت: موضوعات فرهنگی موضوعاتی متنوع و گسترده هستند، رابطه‌ای که بین فرهنگ عمومی و فرهنگ وجود دارد رابطه عموم و خصوص مطلق است که در اصطلاح، هر امری که در حوزه فرهنگی عمومی تعریف می‌شود فرهنگی است، اما هر امر فرهنگی الزاما فرهنگ عمومی نیست.  فرهنگ عمومی در واقع حوزه باورها است، حوزه‌ای که باید تلاش کرد مردم از بایدها به باورهها برسند .

این مقام مسؤول با اشاره به شکل گیری ۱۷ سند در دست تصویب و تصویب شده در شورای فرهنگی عمومی خاطر نشان کرد: تلاش داریم تا جلسات ما مسئله محور بوده و جنبه کاربردی داشته باشد، بر همین اساس با وزارت ورزش و جوانان جهت عملیاتی کردن سند ”ترویج فرهنگ ورزش همگانی” جلسه‌ای برگزار کردیم زیرا اعتقاد داریم ورزش همگانی به مراتب از ورزش قهرمانی دارای اهمیت بیشتری است. در پیشگیری با سعی قلیل می‌توانیم به نفع کثیر دست پیدا کرد اما معلوم نیست در درمان ما بتوانیم با سعی کثیر به نفع قلیل دست پیدا کنیم.

از ظرفیت فرهنگ به عنوان یک جلودار و پیشتاز در مسائل اجتماعی استفاده کنیم

موالی‌زاده با بیان این‌که تلاش کرده‌ایم از ظرفیت فرهنگ به عنوان یک جلودار و پیشتاز در مسائل اجتماعی استفاده کنیم، یادآور شد: برنامه ارتقای فرهنگ سلامت از اسنادی است که در سال ۹۷ به تصویب رسید، در این سند سلامت را به چهار بخش ”جسمانی”، روحی و روانی”، ”اجتماعی” و ”معنوی” تقسیم کرده‌ایم و متولی هر یک از اسناد نیز دستگاهی است که سند مرتبط با آن دستگاه است. نکته دوم موضوع سند ”برنامه ترویج فرهنگ مسؤولیت‌های فردی و اجتماعی برای مقابله با ابعاد بیماری کرونا” است که این سند نیز تصویب شده است.

وی افزود: این سند مربوط به مسؤولیت‌های فردی و اجتماعی است که امری بسیار مهم به شمار می‌رود، اگر می خواهیم زنجیره انتقال بیماری کرونا قطع شود نیاز به عزم ملی داریم و این موضوع همت همه آحاد کشور در مکان‌های مختلف و در مشاغل و صنوف مختلف را می‌طلبد. دبیرخانه، کارگروه و متولی این سند وزارت بهداشت است که برگزاری این جلسه را مبنایی قرار می‌دهیم برای استفاده از نظرات دوستان تا ظرف روزهای آینده طی جلسه‌ای با ناظرین و متولیان اسناد مختلف و با ارایه گزارش در جلسه شورای عمومی فرهنگ کشور به خروجی‌های امیدوار کننده در این حوزه دست پیدا کنیم. البته ذکر این نکته مهم است که بدانیم تلاش ما صرفا تولید سند نیست بلکه در تلاش برای پیاده سازی مفاد اسناد هستیم.

در ادامه دکتر غلام حسین ویسی مشاور معاون بهداشت و سرپرست دفتر آموزشی و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، بیان داشت: قبل از این‌که بیماری کرونا در کشور شیوع پیدا کند و در سطح کشور گزارش شود، در معاونت بهداشتی وزارت بهداشت کارگروهی تشکیل شد و بخش مهمی از کار خود را بر تولید پیام‌های مهمی که باید به دست مردم می‌رسید گذاشت تا با تبدیل کردن این هشدارها به رسانه‌های مناسب بتوانیم در برابر بیماری فرهنگ سازی مراقبت و پیشگیری را داشته باشیم.

وی ادامه داد: از همان زمان که حدود یک سال از آن می‌گذرد، حجم انبوهی از دستورالعمل‌ها برای خواص و عموم مردم صادر شده است و بخش مهمی توسط همکاران ما تبدیل به پیام و رسانه شد. نقصی که در پیشرفت کار حس می‌شود به پیام‌ها و یا به رسانه‌های در نظر گرفته شده بازمی‌گردد. به واقع جایی از کار دارای اشکال است که مخاطب را از اعتماد به ما رویگردان کرده است. پیشنهاد من این است اگر پژوهشی در این زمینه انجام شده است گزارش آن در اختیار ما قرار گیرد تا به این حقیقت برسیم که چرا شهر تهران که به نظر می‌رسد از نظر سطح سواد رسانه، سواد عمومی و سواد سلامت کمبود خاصی ندارند ۷۳ درصد از مبتلایانش به کرونا حاضر به قرنطینه شدن در منزل نیستند؟!

مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این‌که این آسیب شناسی باید صورت بگیرد و این یک نیاز است، بیان داشت: من فکر می‌کنم اگر خروجی‌های خوبی بر مبنای این درخواست داشته باشیم و ما هم در کنار همه تلاش‌گران بتوانیم تجارب خود را منتقل کنیم، موفق خواهیم بود.

در ادامه دکتر حسن زائری لطف مدیر کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، گفت: روز اولی که نوشتن سند مطرح شد صرفا بحث مسؤولیت اجتماعی دیده شده بود. به واقع در کنار مسؤولیت اجتماعی، مسوولیت فردی مطرح است. به واقع مسؤولیت یک ویژگی شخصیتی، روانی و رفتاری است که در افراد شکل می‌گیرد، ما می خواهیم مسؤولیتی را به مردم بدهیم و بخواهیم دستورالعمل‌هایی را انجام دهند و بر همین اساس انتظار داریم مردم این دستورالعمل‌ها را رعایت کنند در حالی‌که اهرم نظارتی قوی در اختیار نداریم.

وی اضافه کرد: در این میان شیوه شکل دهی رفتارهای مردم بسیار دارای اهمیت است به ویژه آن کسی که در دور دست ترین نقطه کشور زندگی می‌کند که این مهم نیز ناشی از اعتماد به هنجارهایی است که در جامعه شکل می‌گیرد.

۹۵۰ اردوی جهادی در سال ۹۸ برگزار شده است

این مقام مسؤول با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از زمان شیوع کرونا بیان داشت: وضعیت در دانشگاه‌های علوم پزشکی و معاونت فرهنگی و دانشجویی خداراشکر خوب است به نحوی که می‌توان گفت در سال ۹۸ حدود ۹۵۰ اردوی جهادی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار شده است که نشان می‌دهد به صورت میانگین از هر ۱۳ دانشجو در دانشگاه‌های علوم پزشکی با جمعیتی قریب به ۲۴۰ هزار دانشجو، یک دانشجو در اردوهای جهادی که بیشتر رویکرد بهداشتی، پیشگیری و درمانی دارد، شرکت کرده‌اند.

زائری لطف ابراز داشت: بیش از سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از مردم مناطق محروم در سایه این اردوها، خدمات عمومی، دندانپزشکی و بهداشتی دریافت کرده‌اند و پیام‌های خدمات بهداشتی که در این سفرها دانشجویان و اساتید ارایه داده اند و بیشتر از نوع پیام‌های بهداشتی بوده است بالاترین آمار را داشته است.

مدیر کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ادامه با بیان این‌که امیدواریم سایر دستگاه‌هایی که در این سند با ما همکار می‌شوند به ما کمک کنند، گفت: یک ماه پس از آن‌که ”پویش دانشجویی مقاله با کرونا” کار خود را آغاز کرد ۹ هزار داوطلب دانشجو جدای از دستیاران و دانشجویانی که در بخش های بالینی در حال خدمت مردم بودند مشارکت خود را در این پویش اعلام کردند که این بسیار رضایت بخش است.

شورای فرهنگی عمومی کشور شورایی هم‌افزا است

در ادامه دکتر اسماعیل شفاعی مدیرکل دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی با بیان این‌که شورای فرهنگی عمومی کشور شورایی هم‌افزا است، بیان داشت: ما در دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی درخواست داریم که اقدامات خوبی در مسیر اجرای سندی که نوشته و تهیه می‌شود صورت گیرد که مهمترین که اقدام می‌تواند ”فعال سازی و تشکیل دبیرخانه‌ها” در وزارتخانه‌هایی است که اسناد مرتبط با آن‌ها است. ما تمام قد و با انگیزه بسیار بالا در خدمت دوستان خود تا با با نگاهی جهادگونه بتوانند در این مسیر حرکت کنند.

وی در پایان گفت: در حوزه‌های مختلف در دوره دهم شورای فرهنگ عمومی حدود ۱۷ سند تبیین شده است که امیدواریم با هم افزایی که صورت خواهد گرفت و با ارتباطات مستمری که داریم بتوانیم این اسناد را اجرایی کنیم.

این نشست با حضور دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، دکتر سید محمدرضا موالی‌زاده دبیر شورای فرهنگی عمومی کشور، دکتر حسن زائری لطف مدیر کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، دکتر غلام حسین ویسی مشاور معاون بهداشت و سرپرست دفتر آموزشی و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، مهندس علی آقا بابا معاون مطالعات و برنامه ریزی شورای فرهنگ عمومی، سعیده شرف‌الدین معاون فرهنگ عمومی شورای فرهنگ عمومی کشور و منا اردستانی کارشناس دفتر آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی وزارت بهداشت برگزار شد.

/انتهای پیام

کدخبرنگار: ۱۰۵۳۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.