سه‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۱

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز؛

ضرورت فعالیت بدنی و کاهش آسیب های ناشی از کم تحرکی در روزهای کرونایی

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز؛

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، شایع ‌ترین و مهم ‌ترین بیماری‌ های ناشی از کم ‌تحرکی و بی تحرکی را توضیح داد و گفت: در روزهای کرونایی، انجام فعالیت های بدنی برای کاهش آسیب های ناشی از کم تحرکی ضروری است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز،  شایع ‌ترین و مهم ‌ترین بیماری‌ های ناشی از کم ‌تحرکی و بی تحرکی را توضیح داد و گفت: در روزهای کرونایی، انجام فعالیت های بدنی برای کاهش آسیب های ناشی از کم تحرکی ضروری است.

به گزارش مفدا شیراز و به نقل از روابط عمومی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، دکتر «اورنگ ایلامی» گفت: در پاندمی کووید ۱۹، افراد به دلیل کم تحرکی بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های غیرواگیر قرار می گیرند که می توان با انجام ورزش های مناسب، سلامتی خود را حفظ کرد.

او اضافه کرد: ورزش و انجام فعالیت های بدنی متعادل می‌ تواند در شرایط همه گیری کرونا به افراد در کاهش اضطراب و افسردگی کمک کرده تا با حفظ فعالیت ‌های فیزیکی متعادل و سالم نگهداشتن جسم و ذهن خود در برابر ویروس کرونا مقاوم تر باشیم.

شایع ‌ترین و مهمترین بیماری‌ های ناشی از کم‌ تحرکی و بی تحرکی

دکتر ایلامی با اشاره به اینکه بی تحرکی جسمانی یا نداشتن فعالیت بدنی منظم، چهارمین عامل خطرساز مرگ و میر جهانی محسوب می شود، گفت: شیوع بیماری های غیرواگیر مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت، سرطان، پوکی استخوان، افسردگی و اضطراب و دیگر عوامل خطرساز نظیر فشارخون بالا، افزایش قندخون، اضافه وزن و چاقی از جمله موارد ناشی از کم تحرکی به شمار می آید.

معاون درمان دانشگاه با تاکید بر اینکه کم تحرکی علاوه بر افزایش احتمال ابتلای افراد به دیابت و بیماری های قلبی در بروز بیماری های اسکلتی نیز تاثیر دارد، یادآور شد: فعالیت بدنی علاوه بر تقویت ستون فقرات، موجب تحریک تشکیل و بهبود رشد استخوان و جلوگیری از خطر آسیب استخوان در اثر پیری و پوکی استخوان می شود.

ارایه خدمات مشاوره فعالیت های بدنی در کلینیک‌های بیماری‌های غیرواگیر در سطح استان

او همچنین با اشاره به ارایه خدمات مشاوره فعالیت های بدنی در کلینیک‌ های بیماری ‌های غیرواگیر در سطح استان اعلام کرد: معاونت درمان دانشگاه با برنامه ریزی و ارایه خدمات سطح دو و سه در این کلینیک ها، با انجام مداخلات لازم از بروز و تشدید عوارض بیماری های غیرواگیر جلوگیری می کند.

این مقام مسوول در دانشگاه افزود: اجرای برنامه منظم ورزشی در سلامت افراد و کند کردن روند پیری نقش دارد؛ در نتیجه می ‌توان گفت که تحرک و انجام منظم فعالیت‌ های ورزشی در سلامت جسم، روح و ظاهر انسان تاثیر به سزایی دارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.