سه‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۳

راه اندازی آزمایشگاه مولکولی پیوند بیمارستان حضرت علی ابن ابیطالب (ع)

آزمایشگاه

نقش آنتی ژنهای سازگاری نسجی در انسان یا HLA در تعیین سرنوشت پیوند اعضا بین دهنده و گیرنده امری مهم و حیاتی می باشد.

به گزارش مفدا- زاهدان، دکتر حسین علی خزاعی مسئول فنی آزمایشگاه ایمونولوژی بالینی, بخش آزمایشات ملکولی پیوند بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) با بیان این مطلب گفت: امروزه نقش آنتی ژنهای سازگاری نسجی در انسان یا HLA در تعیین سرنوشت پیوند اعضا بین دهنده و گیرنده به وضوح بیان شده است، از طریق متد HLA typing دسترسی به این امر مهم و حیاتی در تعیین آللهای HLA در افراد دهنده و گیرنده پیوند ضروری می باشد؛ برای دسترسی به این متد، روشهای مختلف سرولوژی و ملکولی HLA typing ابداع شده است.

دکتر حسین علی خزاعی ادامه داد: در روش سرولوژی, از سرم های مختلف حاوی آنتی بادی بر علیه آللهای HLA استفاده می شود. سپس لنفوسیتهای فرد گیرنده پیوند را که حاوی آنتی ژنهای HLA است با این سرمها مجاور شده و سپس با افزودن کمپلمان و رنگ ائوزین انکوبه شده و در صورت حضور آنتی ژن خاصی از HLA در سطح سلول  به آنتی بادی متصل شده و کمپلکس ایمنی تشکیل می شود که باعث فعال شدن کمپلمان می شود و در نتیجه کمپلکس حمله به غشا شکل گرفته و غشای سلول پاره و سلول می میرد، بعد از این واقعه رنگ ائوزین به داخل سلول وارد می شود و با میکروسکوپ اینورت مورد بررسی قرار می گیرد.

وی ادامه داد: این روش اگرچه سریع انجام می شود ولی دارای محدودیتهایی از جمله فاقد بیان پروتئین است و از طرفی تفاوت های موجود در اسید امینه در پروتئین HLA را شناسایی نمی کند.

وی افزود: امروزه از روش تعیین توالی نکلوئیدی مشخصی از DNA که مسؤل کد کردن پروتیین های HLA هستند با کمک متد PCR از نوع SSP یا  Sequence soecific primer که دقیق تر از روش سرولوژی است و در اکثر مراکز پیوند در سطح جهانی مورد استفاده قرار می گیرد، انجام می شود.

دکتر خزاعی ادامه داد: در این روش DNA از خون محیطی فرد گیرنده و دهنده پیوند گرفته می شود و در پلیت های مخصوص حاوی پرایمر های مکمل DNA اضافه میشود و تکثیر می یابد. محصول تکثیر شده در هر چاهک پلیت زمانی تشکیل می شود که پرایمرهای موجود در آن چاهک مکمل توالی ملکولی HLA باشد؛  سپس محصول با روش الکتوفورز بر روی ژل آگار مورد بررسی قرار می گیرد و محصولات تکثیر شده به صورت باند های مشخصی با وزن ملکولی خاصی از HLA فرد دهنده و گیرنده روی ژل ظاهر می شود، بدین طریق توالی نوکلئوتیدی در ژن مورد نظر و در نهایت HLA را پس از مقایسه با توالی آلل های موجود از قبل, مشخص می نمایند.

وی افزود: در گذشته جهت تعیین HLA به روش ملکولی SSP-PCR نمونه ها به یکی از آزمایشگاه های خصوصی در تهران با صرف هزینه و زمان طولانی، ارسال می شد و امید است با راه اندازی این آزمایشگاه خدمتی موثر به جامعه ارائه شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.