سه‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۵

تقدیر از سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه سلامت/ سمن‌ها شاخص مهمی در مهار کرونا هستند

تقدیر از سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه سلامت/ سمن‌ها شاخص مهمی در مهار کرونا هستند

به پاس قدردانی از اقدامات داوطلبانه سمن‌های فعال حوزه سلامت که با خلق جلوه‌های ایثار و همدلی در جبهه نبرد با کرونا با نقش آفرینی خود حماسه آفریدند، از تلاشگران این عرصه تجلیل شد.

با حضور دکتر فرزین رضاعی رئیس دانشگاه، معاون توسعه مدیریت و منابع، مدیر سازمان‌های مردم نهاد و خیرین سلامت دانشگاه، سرپرست امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان و جمعی از سازمان‌های مردم نهاد استان آئین تجلیل از سمن‌های فعال حوزه سلامت در محل سالن اجتماعات ستاد مرکزی دانشگاه برگزار شد.

در این جلسه رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان ضمن قدردانی از حضور فعال و اقدامات ایثارگرانه سازمان‌های مردم نهاد حوزه سلامت در دوران همه‌گیری کرونا در راستای اطلاع‌رسانی، پیشگیری و کنترل این بیماری اظهار کرد: مشارکت تشکل‌های مردمی در ارتقاء سلامت جامعه در یک سال اخیر به واسطه شیوع کرونا، نقش ویژه و مهمی داشته است.

دکتر رضاعی با بیان اینکه مسئولیت پذیری شاخص مهم سمن‌ها در تسلط بر هر یک از بحران‌های اجتماعی،  طبیعی و نیازمند مشارکت همگانی است: افزود: سازمان‌های مردم نهاد نماد مشارکت مردمی و یکی از بازوهای اصلی ارتقاء سلامت در جوامع هستند.

وی با اشاره به نقش آفرینی سمن‌ها در مبارزه با ویروس کرونا، خاطرنشان کرد: تشکل‌های مدنی در حوزه‌های مختلف از توانمندی‌های بالایی برخوردارند و مشارکت حداکثری آنان در ترغیب مردم به قرنطینگی، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک در شرایط اپیدمی کرونا قابل تقدیر و ستایش است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان به با بیان اینکه سلامت باید به شناسنامه افراد تبدیل و به هویت افراد عجین و سنجاق شود، یادآور شد: سمن‌ها در فضای مجازی اجازه انتقال اطلاعات نادرست در خصوص درمان ویروس کرونا را ندهند چراکه پیام‌های بهداشتی غیر موثق و بدون منبع رسمی اطمینان کاذب ایجاد می‌کند.

در ادامه معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه به اثربخشی مشارکت‌های اجتماعی در بحران‌های مختلف گریزی زد و گفت: جوامعی که  پایگاه اجتماعی فعال و پشتوانه مدنی قوی‌تری دارند در عرصه‌های گوناگون و حوادث متعدد در سطح دنیا موفق‌ بوده‌اند همچنان که این اثربخشی در پاندمی کرونا قابل روئیت است.

دکتر بیدارپور با بیان اینکه زبان از حماسه‌آفرینی و انگیزه معنوی سمن‌ها در ایام کرونا قاصر است، افزود: فعالیت‌های داوطلبانه سمن‌ها، بازویی توانا برای مجموعه بهداشت و درمان در مقابل با پاندمی کرونا است.

مدیر سازمان‌های مردم نهاد و خیرین سلامت دانشگاه در این جلسه ضمن قدردانی از تعامل، همکاری، تلاش و فعالیت‌های سمن‌های فعال حوزه سلامت که در یک سال اخیر به واسطه همه‌گیری کرونا اقدامات ارزنده‌ای در راستای پیشگیری و مبارزه با این ویروس منحوس انجام داده‌اند، گزارشی از عملکرد سازمان‌های مردم نهاد حوزه سلامت در امر پیشگیری و مقابله با کرونا  از اسفند ماه سال گذشته تا کنون را ارائه داد.

دکتر بهرام کندایی با بیان اینکه سازمان‌های مدنی بستر ساز ارتقای سلامت و پیشگامان این عرصه هستند افزود: از ۲۲۰ سمن در حوزه سلامت استان، ۷۰ سمن فعال با دانشگاه در تحقق دستیابی به اهداف سلامت نقش بی بدیلی دارند.

وی با اشاره به نقش ارزنده سمن‌های حوزه سلامت در پاندمی کرونا، ادامه داد: در مدت زمان یاد شده ۳۶۰ تیم متشکل از مدیران و اعضای سازمان‌های مردم نهاد با محوریت اطلاع‌رسانی در ایام شیوع ویروس کرونا در  استان اعزام و اصول پیشگیرانه را ترویج داده‌اند.

این مقام مسئول با اشاره به اهمیت بهره‌مندی از ظرفیت سمن‌ها در مهار کرونا و لزوم استمرار این فعالیت‌ها، اظهار کرد: همه ما قدردان همکاری‌های دلسوزانه و مجدانه سازمان‌های مردم نهاد در بازه زمانی شیوع کرونا در استان هستیم که با ترغیب خیرین به حمایت از دانشگاه به صورت حضوری و یا از طریق راه اندازی کمپین‌های فضای مجازی با محتوای حساس سازی مقوله ماندن در خانه، استفاده از ماسک و پویش قطع زنجیره ویروس حامی و  یاریگر مجموعه بهداشت و درمان هستند.

دکتر کندایی با بیان اینکه ظهور ارزشمند، نمود و اثرگذاری سمن‌های حوزه سلامت که از ابتدای شیوع ویروس کرونا با اگاهی بخشی، مردم را نسبت به خطر این واگیری، گسترش و خطر بیماری آگاه ساخته‌اند نقش بارزی در کنترل و مقابله با این بیماری ایفا کرده‌اند.

سرپرست امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان نیز در این مراسم ضمن قدردانی از ایثار و تلاش‌های جهادگونه مجموعه کادر بهداشت و درمان استان در مقابله با کرونا طی یک سال اخیر تا کنون اظهار کرد: سازمان‌های مردم نهاد در ادوار و حوادث مختلف مسئولانه پای کار و داوطلبانه حامی دولت بوده است.

جعفری با اشاره به اهمیت تعامل و همکاری سمن‌های حوزه سلامت با دانشگاه اظهار کرد: تلاش داریم بستری جهت بهره‌مندی حداکثری از ظرفیت عظیم سمن‌های حوزه سلامت در استان فراهم شود تا با احساس مسئولیت نسبت به جامعه و انجام فعالیت‌های اجتماعی با همکاری و در کنار هم توسعه و اهداف این بخش محقق شود.

در پایان این مراسم اعضای سازمان‌های مردم نهاد استان به بیان دیدگاه‌ها، دغدغه‌ها و مشکلات خود در حوزه سلامت پرداختند.

گفتنی است با اهدای لوح تقدیر و جوایزی از سمن‌های فعال حوزه سلامت که از سال گذشته تاکنون داوطلبانه اقدامات چشمگیری انجام داده‌ و بسترساز مبارزه با کرونا بوده‌اند، تجلیل شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.