سه‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۳:۲۵

۱۹۶ اصله درخت کهنسال در کردستان شناسایی شده است

۱۹۶ اصله درخت کهنسال در کردستان شناسایی شده است

مسوول کانون کوهنوردی و گردشگری دانشگاه پیام نور کردستان گفت: ۱۹۶ درخت کهنسال با عمر بالای ۳۰۰ سال در استان توسط کارشناسان این حوزه شناسایی شده است.

میلاد آقایی روز یک‌شنبه در وبینار گذری بر درختان کهنسال ایران اظهار داشت: از این تعداد، ۱۰ درخت بالای ۸۰۰ سال سن داشته که تاکنون قدیمی ترین درخت استان به نام مژراو با عمر تخمینی یک‌هزار و ۳۰۰ سال در روستای سالیان سنندج ثبت شدهاست.
وی با بیان اینکه در حال بررسی گونه‌ای درخت با عمر احتمالی بیشتر در مسیر سقز- بانه هستیم، افزود: بررسی، شناسایی و شناسنامه دار کردن درختان کهنسال بالای ۲۰۰ سال از اهداف این طرح است که با همکاری نهادهای مدنی و اجرایی ادامه دارد.
مسوول کانون کوهنوردی و گردشگری دانشگاه پیام نور کردستان با اشاره به ارزش و اهمیت والای درختان قدیمی، تقدس و حتی استفاده های درمانی از شاخ و برگ آنها توسط مردم گفت: درختان کهنسال با توجه به ویژگی ها و جذابیت های خاص خود پتانسیل بالقوه ای برای توسعه گردشگری طبیعی و بوم گردی و ایجاد کارآفرینی در این حوزه هاست.
ثبت ۲۱ درخت کهنسال در کردستان
در ادامه این نشست دکتر یونس گراوند مدرس دانشگاه در حوزه منابع طبیعی از ثبت ملی ۲۱ درخت کهنسال در استان کردستان خبر داد و افزود: پرونده ثبت ۱۰ درخت دیگر در حال بررسی است.
وی سپس به معرفی روش های تعیین سن درختان پرداخت و گفت: قدمت و اصالت از ویژگی جنگل ها و درختان منطقه زاگرس می باشد که استان کردستان از این لحاظ وضعیت غنی دارد.
انتقاد از نبود رویه مناسب برای نگهداری از درختان کهنسال
کارشناس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری هم با بیان اینکه درختان کهنسال جزو ثروت های طبیعی و ذخایر ژنتیکی یک کشور محسوب می شوند، اظهار داشت: درختان کهنسال طی زندگی طولانی صدها ساله خود شاهد تحولات طبیعی و تنش های محیطی متعددی بوده و لذا به عنوان تاریخ زنده قابل مطالعه است.
مصطفی خوش نویس با انتقاد از کم توجهی و نبود رویه مناسب و علمی برای مراقبت و نگهداری درختان کهنسال در ایران، تاکید کرد: درختان برای زنده ماندن نیاز به آب، خاک، مواد غذایی، هوا  به میزان مناسب دارند، لذا نباید محدودیت و مشکل فراروی آنان ایجاد کنیم .
وی یادآور شد: شایسته است با همکاری شهرداری ها، منابع طبیعی، دهیاری ها، شهروندان و انجمن های کشاورزی و محیط زیست تمهیدات علمی و اصولی برای مراقبت از درختان کهنسال اندیشیده شود.
لزوم فرهنگ سازی و آموزش همگانی
خوش نویس نقش دانشگاه ها، مدارس و رسانه ها را در فرهنگ سازی حفاظت از محیط زیست خصوصاً درختان کهنسال حائز اهمیت دانست و خواستار نقش آفرینی موثر و هدفمند این نهادها برای حفاظت از ثروت های ملی همچون حفظ محیط زیست و تنوع گیاهی کشور شد.
تنوع و تکثر محیط زیست ایران پتانسیل مناسبی برای مستندسازی
یک کارگردان و مستندساز حوزه محیط زیست، تنوع و تکثر حیات وحش و منابع طبیعی در ایران را پتانسیل مناسبی برای تهیه فیلم و مستندهای جذاب دانست و گفت: در سال های اخیر شناخت و حساسیت شهروندان نسبت به حقوق حیوانات افزایش یافته که باید تلاش کنیم این حساسیت در حوزه حفاظت و حراست از منابع طبیعی خصوصاً درختان کهنسال نیز افزایش یابد.
حمید کریلی، ساخت مستندهای جذاب از تنوع گیاهی و محیط زیست ایران را برای شناخت بیشتر مردم و جلب مشارکت آنان برای حفاظت و نگهداری این منابع موثر خواند.
پروتکل های نگهداری از درختان کهنسال تدوین شود
دکتر صیاد شیخی فعال محیط زیست و دبیر وبینارهم با تبیین اهمیت درختان کهنسال در حوزه های تاریخ نگاری و مردم شناسی، خواستار برگزاری نشست های تخصصی جهت تبیین برنامه های کلی و بین بخشی برای نگهداری و احیای درختان کهنسال، گسترش توریسم طبیعی و تهیه پروتکل های نگهداری از این درختان شد.
وبینار "گذری بر درختان کهنسال ایران" توسط کانون کوهنوردان دانشگاه پیام نور کردستان با همکاری باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست کشور و برخی دانشگاه ها و نهادهای مدنی و اجرایی در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی برگزار شد.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.