دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۶

کرسی آزاداندیشی با موضوع "چالش‌های غربالگری دوران بارداری" در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه برگزار شد

نشست

"چالش‌های غربالگری دوران بارداری از منظر علم ژنتیک و اخلاق پزشکی" موضوع کرسی آزاداندیشی بود که به همت معاونت فرهنگی، دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ۲۵ اسفندماه ۹۹ برگزار شد و اساتید، اعضای هیات علمی و صاحب نظران در این زمینه به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا کرمانشاه، متخصصان علت درصد زیادی از ناهنجاری‌ها و معلولیت‌ها را "ژنتیک" می‌دانند، موضوعی که آگاهی بیشترِ بشر درباره آن، زمینه‌ساز تحولی بزرگ در پیشگیری از بروز معلولیت در نسل‌های آتی شد و امروزه تحت عنوان "غربالگری های ژنتیک" در دوران بارداری از آن یاد می شود. اما به اذعان متخصصان امر، "غربالگری" هم مانند سایر خدمات بهداشتی، درمانی اگر به درستی انجام نشود، نه تنها موجب هدر رفتن منابع شده، بلکه آسیب های جسمی و روانی زیادی را در افراد به دنبال خواهد داشت.

از این رو "چالش‌های غربالگری دوران بارداری از منظر علم ژنتیک و اخلاق پزشکی" موضوع کرسی آزاداندیشی بود که به همت معاونت فرهنگی، دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ۲۵ اسفندماه ۹۹ برگزار شد و اساتید، اعضای هیات علمی و صاحب نظران در این زمینه به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

"دکتر رضا علی بخشی"، دکترای ژنتیک پزشکی و عضو هیات علمی دانشکده پزشکی اولین سخنران این برنامه بود که به ایراد مطالبی در راستای غربالگری و وضعیت آن در کشور پرداخت.

تعریف و روند انجام غربالگری، وضعیت رشد جمعیت و آمار تولد و مرگ و میر در کشور، چالش های شروع کلینیکی و پاراکلینیکی غربالگری در ایران، بررسی میزان غربالگری در سراسر جهان و شروع مداخلات وزارت بهداشت و آغاز غربالگری در ایران بخشی از موضوعاتی بود که وی به آن پرداخت و گزارش و آمارهایی در این راستا ارائه داد.

در ادامه دکتر بابک ایزدی، فوق تخصص پاتولوژی و از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی که داور این کرسی آزاداندیشی بود، با طرح سوالی که " آیا جنین موجود زنده به حساب آمده و از حق حیات برخوردار است یا خیر؟" بحث و تبادل نظر پیرامون این موضوع را آغاز کرد و اساتید، اعضای هیات علمی، نماینده نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه، رییس و نماینده سازمان نظام پزشکی، معاون فرهنگی، دانشجویی، نماینده پزشکی قانونی و... به بیان دیدگاه هایی پیرامون این موضوع و در حوزه های تخصصی خود پرداختند.

هم چنین تحلیل اجرای غربالگری در مادران باردار از دیدگاه های مذهبی، اجتماعی، فلسفی و اقتصادی، احترام به انتخاب و اجباری نبودن تست‌های غربالگری و نقش مهم رسانه ها در آگاهی دادن افراد در این زمینه از جمله مهم ترین محورهایی بود که در این کرسی آزاداندیشی به بحث گذاشته شد تا بدین ترتیب در آینده نتایج به دست آمده به سمع و نظر متولیان اجرای این طرح در کشور برسد./ انتهای پیام

کد خبرنگار؛ ۰۵۱۰۱۰۱

جهت مشاهده روایت تصویری این کرسی آزاداندیشی "اینجا" کلیک نمایید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.