سه‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۰

در مراسم اختتامیه جشنواره بین‌المللی سلامت و هنر چه گذشت؟

سفر زنجان

صبح دوشنبه ۲۵ اسفندماه آیین اختتامیه نخستین جشنواره بین‌المللی سلامت و هنر در زنجان با حضور دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزارشد.

به گزارش مفدا زنجان،صبح دوشنبه ۲۵ اسفندماه آیین اختتامیه نخستین جشنواره بین‌المللی سلامت و هنر در زنجان با حضور دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، دکتر زائری لطف مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت، دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان و رییس جشنواره سلامت و هنر، حجت الاسلام والمسلمین شیرمحمدی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زنجان،دکتر عمارلو معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه، محمدربیع احمدخانی سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و سایر مسئولین دانشگاه به صورت مجازی و حضوری به صورت محدود و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

نخستین جشنواره بین‌المللی سلامت و هنر در زنجان با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط قاری قرآن آقای یوسف قنبری آغاز شد.

سپس دکتر قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان به عنوان مسئول برگزاری جشنواره به ایرادسخن پرداخت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران برگزاری این جشنوراه بین‌المللی اظهار داشت: هنر ظرفیتی ارزشمند برای رساندن پیام به جامعه، و تبادل با جامعه برای مهار همه‌گیری کرونا است.
 
دکتر قزلباش با بیان اینکه آثار بسیار گران‌بهایی به لحاظ معنوی به این جشنواره ارسال شده، ابراز داشت: ۱۱ هزار اثر در ۷ رشته و با ۳۲ داور از همه سطوح جامعه به این جشنواره ارسال شد که شاهکار بسیار بزرگی است.


 
وی تصریح کرد: گنجینه‌ای از آثار مختلف در این جشنواره ایجاد شد و از ۳۵ کشور دنیا و از هر ۵ قاره، آثار فاخری به این جشنواره ارسال شد.
 مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: راه‌اندازی استودیو سلامت برای اولین بار در استان زنجان با هدف رویکرد فرهنگی در حوزه سلامت ایجاد می‌شود که تاکنون ۲۰۰ برنامه زنده در این محل پخش شده است.

در ادامه مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زنجان، برگزاری جشنواره سلامت و هنر در زنجان را به مجموعه دانشگاه تبریک گفت و اظهار داشت: هنر نادیدینی‌ها را دیدنی می‌کند و عنصر سلامت برگرفته از یک نگاه هنری است.

وی تصریح کرد: کارهایی که در دانشگاه علوم پزشکی زنجان انجام شده است، سبب شده دانشگاه در سطح کشور و منطقه به الگویی خوب و سازنده تبدیل شود و این امر به مدد فکر و ایده، همدلی بسیار و نظم و مدیریت بسیار خوب مجموعه دانشگاه انجام پذیرفته است.


مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زنجان افزود: در دانشگاه علوم پزشکی زنجان کارهای فرهنگی و جشنوراه‌های زیادی ازجمله جشنواره مهدویت و عکس سلامت روان و ... برگزار شده است .

سخنران بعدی و ویژه اختتامیه جشنواره هنر و سلامت دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت بود.

ایشان با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا سبب بروز مشکلات متعددی شد، اظهار داشت: شیوع این بیماری بسیاری از مسائل را به عموم گوشزد کرد، که مدیریت صرف و مجهزکردن بیمارستان‌ها کفایت نمی‌کند، بلکه همراهی مردم در این مسیر بسیار مهم است .

 دکتر لاری با اشاره به اینکه پس از گذشت یکسال از ورود ویروس کرونا، مشخص شد که انسان‌ها در سختی، استعدادهای خود را به نمایش می‌گذارند افزود: در این راه مشکلات زیادی وجود داشت، و با نگاهی به گذشته، می‌بینیم که اقدامات انجام گرفته بیشتر شبیه یک معجزه است .
 
وی با بیان اینکه در زمان حاضر تمامی اقلام مورد نیاز بهداشتی در اقصی نقاط کشور به وفور تولید می‌شود، تصریح کرد: حتی این اقلام به کشورهای دیگر صادر می‌شود و از طرفی کیت‌های تشخیصی نیز که مهمترین ابزار برای مدیریت بیماری است، در کشورمان تولید می‌شود.
 
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  با اشاره به اینکه واکسن کرونا مورد نیاز نیز از کشورهای خارجی وارد، و در داخل کشور نیز در مراحل تولید قرار دارد ادامه داد: این‌ها توفیقات بسیار بزرگی است .


 
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه هنر مهمترین ابزار فرهنگ‌سازی و به تصویر کشیدن چالش‌ها و بحران‌های مختلف است اظهار داشت: هنر به تغییر باور سیاستگذاران و مردم منجر می‌شود و بهترین ابزار تغییر باورها است .
 
دکتر لاری با بیان اینکه در پاندمی کرونا ظرفیت‌های فضای مجازی و فضاهای نوین هنری موجب شد که استعدادها بیشتر شناسایی شوند، افزود: در این شرایط به ویژه کار درمان، درگیر مقابله و مدیریت بیماری کرونا بودند، و انتظار بر این بود که دیگر هنرمندان هم در این مسیر کمک‌حال باشند و جشنواره‌هایی از این قبیل را برگزار کنند که در این راستا، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به ویژه استان زنجان پیشگام شدند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  افزود: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از طریق دانشگاه‌ها از زبان گویا و اعجاز هنر استفاده کرده و علوم پزشکی زنجان با توجه به تجربه برگزاری جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان، این رخداد مهم را با فکر بلند و در سطح بین‌المللی و به بهترین نحو انجام داد .
 
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه ویروس کرونا نشان داد که بدون تعاملات بین‌المللی نمی‌توان زندگی کرد، اظهار داشت: در صورت انجام واکسیناسیون عمومی در کشور و عدم تکمیل این کار مهم از سوی کشورهای دیگر، کشورمان از بیماری نجات پیدا نمی‌کند، بنابراین باید جهانی فکر کرد  .
 
وی ادامه داد: در این جشنواره بیش از ۱۰۰ میلیون نفر از طریق فضای مجازی مخاطب این جشنواره قرار گرفتند که این مساله یک انگیزه برای سواد و سلامت است و از طرفی وقتی هنرمندان در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند اطلاعات آنان افزایش یافته، و در واقع سفیران هنری سلامت می‌شوند.
 
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: با نشاط‌ترین و پوپاترین فضا در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با برگزاری جشنواره‌های مختلف و با هدف همراه کردن مردم برگزار و انجام گرفته است.

بخش بعدی مراسم رونمایی از جلد کتاب آثار برگزیدگان این جشنواره و نخستین مدال سلامت و هنر بود که با حضور دکتر لاری و دکتر کرباسچی رئیس اسبق سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی زنجان صورت یافت.

شور و نشاط فضای اختتامیه جشنواره سلامت و هنر با اجرای بی نظیر اعضای کانون فرهنگی و هنر ماهور و اجرای پرشور موسیقی سنتی بود که با نوازندگی و خوانندگی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زنجان رقم خورد.

دبیر کمیته هیات داوران جشنواره بین‌المللی سلامت و هنرنیز در ادامه با ارائه گزارشی از روند داوری جشنواره اظهار داشت: جشنواره بین‌المللی سلامت و هنر ویژگی‌های خاصی دارد ازجمله اینکه باید مسیر طولانی را طی می‌کردیم برای بین‌المللی شدن جشنواره، که این مهم در طول یکسال محقق شد .

محمدی افزود: ایده جشنواره ابتدا، به صورت استانی، و در ادامه کشوری و بین‌المللی شد و علیرغم محدودیت‌هایی که با شیوع کرونا داشتیم، جشنواره توسط نیروهای بومی، با حمایت دانشگاه علوم پزشکی زنجان و همکاری اداره ارشاد، به سر منزل مقصود رسید .

وی تصریح کرد: داوری جشنواره در دو بخش استانی (زنجان) و کشوری (وزارت بهداشت) با تاکید بر فرم و تکنیکی مدنظر هنرمندان، نگاه خلاقانه به حوزه سلامت با رویکردهای جدید، و اینکه بتوانیم در آثار هنری خودمان پیام صریح و روشنی به مخاطب ارائه دهیم، انجام شد .

 اختتامیه جشنواره بین المللی سلامت و هنر از ۱۷ برگزیده نهایی بخش‌های هفت گانه نخستین جشنواره بین‌المللی سلامت و هنر به نمایندگی از ۳۰ برگزیده تقدیر به عمل آمد.

افتتاح استودیوسلامت استان زنجان و سوییت VIP (محل پذیرایی مهمانان ویژه) دانشگاه و دبیرخانه دائمی جشنواره بین المللی هنر و سلامت و دیدار با استاندار و امام جمعه استان زنجان از دیگر برنامه های جنبی سفر دکتر لاری به زنجان بود.

گفتنی ست معاون فرهنگی دانشجویی در خاتمه سفر خود به زنجان از باشگاه علمی فرهنگی دانشگاه ، استودیو مفدا و دبیرخانه دائم جشنواره سیمرغ بازدید و عملکرد تیم مفدا و معاونت فرهنگی دانشجویی بسیار خوب و مثبت ارزیابی نمودند. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.