دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۲

گفتگوی اینستاگرامی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی همدان با دانشجویان

دکتر مژگان ممانی

در ادامه سلسله برنامه های اینستاگرامی مفدا همدان، دکتر مژگان ممانی معاون آموزشی دانشگاه در گفتگویی زنده، به سوالات و دغدغه های دانشجویان در خصوص مسائل مختلف آموزشی پاسخ داد.

به گزارش مفدا همدان، دکتر مژگان ممانی در ارتباط زنده مجازی با دانشجویان با ابراز خرسندی و آرزوی سلامتی برای همه دانشجویان در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان مبنی بر واکسیناسیون کووید۱۹ دانشجویان اینترن اظهار داشت: خواسته برحقی است و ما شاهد هستیم که اینترن ها پا به پای بقیه کادر درمان تلاش می کنند و در حال حاضر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی واکسیناسیون را با اولویت آی.سی. یو، اورژانس و عفونی شروع کرده است که شامل کارورزان و دستیاران فوق است.

وی در ادامه با بیان اینکه در دو نوبت گروه های دارای الویت موفق به دریافت واکسن شده اند افزود: تا چند روز آینده سری دیگر واکسن را استان همدان دریافت خواهد کرد که به ترتیب اولویت این واکسنها تزریق خواهد شد.

معاون آموزشی دانشگاه با اشاره به اینکه مجری توزیع و تزریق واکسن، حوزه معاونت بهداشتی با همکاری معاونت درمان و بر اساس اولویت بندی وزارت بهداشت است اظهار کرد: با رایزنی و گفتگو با معاونت بهداشتی و درمان، نامه ای تنظیم شد و به معاونت درمان ارسال شد که کارورزها در اولویت دریافت واکسن قرار گیرند که با کمی صبر و حوصله با ورود سری جدید واکسن سایر کارورزها نیز مد نظر خواهند بود.

دکتر ممانی در پاسخ به سوال کیفیت آموزش مجازی گفت: نحوه برگزاری کلاسها و آزمونها با توجه به اینکه شرایط سال جاری قابل پیش بینی نبود و این شرایط و رفتار های متفاوت ویروس  و افت و خیزهای بیماری بود که برگزاری فعالیت های آموزشی را تعیین می کرد و همین رفتارهای متفاوت ویروس و مواجهه با پیک های پی درپی، برنامه ریزی برای نحوه برگزاری آموزش ها را  واقعا مشکل ساز کرده بود و ستاد کرونا با توجه به شرایط استانها برای دانشگاهها تصمیم گیری می کرد.

وی افزود: در نخستین روزهای شیوع این ویروس بر اساس تصمیم ستاد ملی کرونا، دانشگاه های کشور آموزش مجازی را پیش روی خود قرار دادند که با مشکلاتی هم همراه بود و ما این مشکلات را از طریق دانشجویان دریافت کردیم و با برگزاری جلسه های متعدد با رئیس و  معاونان آموزشی دانشکده ها مسایل و مشکلات را بررسی کردیم و در نهایت تصمیم بر آن شد که کمیته نظارت بر آموزش مجازی در سطح دانشکده ها تشکیل شود و کیفیت آموزش مجازی را نظارت و ارزیابی و گزارش آن را به معاون آموزشی دانشگاه ارائه کنند.

معاون آموزشی دانشگاه به سرعت اینترنت و پهنای باند به عنوان یکی دیگر از مشکلات آموزش مجازی اشاره کرد و افزود: با طرح این موضوع در هیئت رئیسه دانشگاه تصمیم گرفته شد با فراهم آوری امکانات لازم این مشکل در سال ۱۴۰۰ به مراتب کمتر باشد.

دکتر ممانی بالا بردن کیفیت سطح آموزشی را از مهمترین دغدغه های مسئولان دانشگاه دانست و اظهار کرد: همه تلاش ما رفع نیاز دانشجویان و ارایه آموزش با کیفیت مطلوب است و نیاز داریم تا با همفکری دانشجویان و انعکاس پیشنهادات و ایده های نو آنها، به این مهم هرچه زودتر دست پیدا کنیم.

برگزاری حضوری دروس عملی دانشکده ها به ویژه رشته های علوم آزمایشگاهی سوال دیگر دانشجویان بود که دکتر ممانی در پاسخ به این سوال به تصمیم ستاد کرونا اشاره کرد و افزود: باز هم تاکید می کنم که با توجه به شرایط موجود، ستاد کرونا در هر استان تصمیم گیرنده است هم چنانکه در تابستان گذشته با توجه به تصمیم ستاد کرونا و با هماهنگی معاونت آموزشی و دانشجویی فرهنگی و فراهم آوردن بستر مناسب برگزاری حضوری کلاسها، برخی از آنها حضوری برگزار شد ولی در پاییز  با پیک بعدی، ستاد کرونا با حضوری برگزار شدن آموزش ها موافقت نکرد ولی با همه این موارد، بیشتر گرو ههای آموزشی با فیلمبرداری از آموزش فعالیت های عملی در آزمایشگاه ها و قرار دادن آن در سامانه بخشی از این مشکلات را برطرف کردند.

معاون آموزشی دانشگاه اظهار کرد: اگر شرایط اجازه دهد و ستاد کرونا موافقت کند در برنامه داریم که بعد از تعطیلات نوروز در مورد امکان برگزاری حضوری درسهای عملی بررسی و اقدام  شود.

دکتر ممانی در پاسخ به سوال مشکلات کارآموزان گفت: از نزدیک در جریان مشکلات کارآموزان از جمله کم بودن تنوع بیمار در بخش ها و درمانگاه های آموزشی هستیم  که به طور قطع برکیفیت آموزش تاثیر گذار خواهد بود ولی با این حال اساتید با دیگر روش ها از جمله فیلمبرداری از مهارتهای عملی و درسهای سمیولوژی، برگزاری کلاس های آنلاین، فیلمبرداری و قرار دادن آن در آپارات با قابلیت دسترسی اندروید، برگزاری cpp، کیس ریپورت آن لاین و دیگر فعالیت ها سعی در پر کردن این خلاء آموزشی هستند.

سوال دیگر دانشجویان مشکلات برگزاری آزمون میان ترم در سامانه نوید بود که دکتر ممانی در پاسخ اظهار کرد: امتحانهای پایان ترم که در سامانه فرا دید قرار دارد مشکلی نیست ولی سامانه نوید که مسئول آن دانشگاه مجازی است در یک ماه گذشته با توجه به ارتقای آن با برخی مشکلات مواجه شد که امیدواریم این مشکلات در آینده رفع شود و اگر قرار باشد بعد از این نیز با مشکل روبرو شود با دانشگاه مجازی رایزنی خواهیم کرد.

معاون آموزشی دانشگاه در پاسخ به این سوال که اختصاص زمان خاص به سوالها تصمیم چه کسی است؟ گفت: از زمانی که قرار شد آزمونها مجازی برگزار شود، صحت و سلامت آزمونها بسیار مهم بود و به همین منظور وزارت بهداشت شیوه نامه ای را با چندین محور به دانشگاه ها ارسال کرد که همه دانشگاه ها موظف به اجرای آن بودند ولی با اختیارات محدودی که به دانشگاه ها داده شد، دانشگاه همدان با همکاری معاونت آموزشی تصمیم گرفت که مدیریت زمان آزمون تا حدودی در اختیار دانشجو قرار داده شود به این نحو که مدت زمان کل آزمون ثابت باشد و هر دانشجو بتواند تا حدودی  زمان لازم را برای هر سوال تنظیم کند و همچنین این اختیار به استاد داده شده است که با توجه به نوع سوالها زمان بندی لازم را برای سوالها تعیین کند.

دکتر ممانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اختصاص زمان بیشتر به سوالهای فیزیو پاتها گفت: با طرح این موضوع با معاونان آموزشی دانشکده ها، توصیه شد که با صلاحدید اساتید زمان پاسخگویی به سوالها تا یک دقیقه تغییر کند.

معاون آموزشی دانشگاه در پاسخ به سوال شیفت های مشکل دستیاران عفونی و در خواست دستیاران فوق برای در نظر گرفتن شرایط سخت  آنان  برای آزمون گواهینامه و همچنین کشیک های بیش از حد گفت: ما از نزدیک در جریان فعالیتهای دستیاران عفونی در شرایط سخت کرونا قرار داریم و شاهد هستیم که بیشترین آسیب را در این دوره متحمل شدند و  به همین منظور هم با توجه به اینکه تصمیم گیری در این مورد در سطح کلان بوده و تصمیم گیرنده نهایی وزارت بهداشت و هیئت برد مربوطه است در آینده نزدیک با وزارت متبوع در این مورد رایزنی انجام خواهد شد.

در مورد کشیک های بیش از حد که برخی دانشجویان از آن گله مندند، اگر بیشتر از میزان موظفی است به معاون آموزشی دانشکده مراجعه کنندبرنامه کشیک خود را ارائه دهند که رسیدگی شود.

نارضایتی از پاویونها و همچنین ورودی های سال ۹۸ که هنوز موفق به حضور در دانشگاه نشده اند آخرین سوال های طرح شده توسط دانشجویان بود که دکتر ممانی با اشاره به اینکه افزایش فضا مد نظر دانشگاه است  و با توجه به اینکه پروسه ساخت و ساز زمان بر است گفت: در بازدیدی که از پاویون بیمارستان های بعثت، بهشتی و سینا انجام شد در جریان این مشکلات قرار گرفتیم که اقداماتی برای برطرف شدن این مشکلات با جابجایی فضا ها انجام شد و برخی دیگر نیز در حال رایزنی و همچنین پروژه ساختمان جدید پاویون بیمارستان بعثت در حال بررسی و اقدام است.

معاون آموزشی دانشگاه در پایان گفت: در مورد ورودی های سال ۹۸ هم باید بگوییم که کاملا احساس آنها را درک می کنیم می دانیم که حس خوبی ندارند و نگرانند، از صمیم قلب آرزو می کنم که بتوانیم با برقراری شرایط مناسب بعد از نوروز ۱۴۰۰ کلاس ها را با تصمیم ستاد کرونا حضوری برگزار کنیم ولی تا آن زمان، کانال های مجازی توسط کارشناسان و معاونان آموزشی دانشکده ها تشکیل شده است که دانشجویان می توانند با ارتباط تنگاتنگ با دانشگاه تا حدودی در جریان آموزش دانشگاه باشند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.