یکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۳

تاثیر کرونا بر تعداد مقالات و دستاوردهای علمی-پژوهشی

مقالات

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری پژوهشی وزارت علوم گفت: در حال حاضر خوشبختانه از نظر تعداد مقالات و دستاوردها هیچ تغییری در رتبه و تعداد مقالات ما ایجاد نشده است؛ ولی ممکن است در سال‌های آینده تاثیرات این مشکلات در دستاوردهای پژوهشی نمایان شود، چرا که در بحث پژوهش، تاثیرات مشکلات با گذشت زمان مشخص می‌شود.

به گزارش مفدا زنجان، دکتر محسن شریفی، در خصوص مهم‌ترین مشکلاتی که همه‌گیری کرونا برای پژوهش کشور ایجاد کرده است، گفت: در این دوره مهم‌ترین مشکلی که به خصوص در بخش کارگاهی و آزمایشگاهی وجود داشت، عدم حضور دانشجویان بود. البته در این خصوص اقداماتی هم در دانشگاه‌ها انجام شد و به صورت برنامه‌ریزی‌شده عمل کردند تا در بخش‌هایی که نیاز به حضور دانشجویان بود، تسهیلات لازم فراهم شود و اساتید و دانشجویان حضور داشته باشند و پروتکل‌ها هم رعایت بشود.

وی ادامه داد: با این حال موانعی هم وجود داشت و خواه ناخواه باعث سختی‌هایی شد. دفاع دانشجویان، آموزش و ارتباط استاد و دانشجو برای انجام پروژه‌ها به صورت مجازی بود و دانشگاه‌ها زیرساخت‌های لازم را فراهم کردند. تا حد امکان سعی کردیم ارتباط دانشجو، استاد و آزمایشگاه قطع نشود.

وی افزود: در این یک سال؛ دفاع دانشجویان تاخیر پیدا کرد و گاهی در حد یک ترم به تعویق افتاد ولی با تمدید سنوات این مسئله جبران شد.

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری پژوهشی وزارت علوم به گران شدن هزینه‌های پژوهش اشاره کرد و گفت: همزمان با بحث کرونا، گران شدن هزینه‌های پژوهش، خرابی دستگاه‌ها، گران شدن مواد، دیر در دسترس قرار گرفتن مواد و ملزومات پژوهشی مشکلاتی را ایجاد کرد که شاید این موضوع ارتباطی با کرونا نداشته باشد ولی جامعه پژوهشی کشور را درگیر کرده است.

وی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: به هر حال این مشکلات برای پژوهش کشور ایجاد شده و تلاش‌های زیادی هم صورت گرفته که تا حد امکان این مشکلات کم‌تر شود، کارها پیش برود و مشکلی در امر پژوهش کشور به وجود نیاید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.