یکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۳

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز مطرح کرد:

اولویت تزریق واکسن کرونا به دانشجویان بر اساس ارائه خدمت به بیماران کرونایی است

درستی

دکتر عباسعلی درستی اظهار کرد: پرسنل مراکز بهداشتی ۱۶ و ۲۴ ساعته به سبب درگیری زیاد با بیماران کرونایی در اولویت های تزریق واکسن کرونا قرار دارند و دانشجویانی که در این مراکز فعالیت دارند به مانند پرسنل در اولویت واکسیناسیون کرونا هستند.

به گزارش مفدا تبریز، دکتر عباسعلی درستی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در برنامه «سلسله جلسات لایو اینستاگرامی با مسئولین دانشگاه و پیگیری مطالبات دانشجویی» در ساعات پایانی روز شنبه، ۲۳ اسفند ماه جاری، حضور یافت و به سوالات مختلف در زمینه فرآیند واکسیناسیون کادر بیمارستان ها و دانشجویان و اولویت بندی های تعیین شده در این خصوص پاسخ داد. 

بر اساس این گزارش، این برنامه از ساعت ۲۲ در اتاق کنفرانس معاونت فرهنگی و دانشجویی با اجرای حمید راستی، دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه، و با حضور دکتر مهدی نظری، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه، آغاز شد. 

معاون بهداشتی دانشگاه در این برنامه، تعیین اولویت تزریق واکسن کرونا را بر اساس سند ملی تزریق واکسن کرونا دانست و اظهار کرد: این سند در معاونت بهداشتی وزارت تدوین و ابلاغ شده است و موظف هستیم بر اساس این سند عمل کنیم. 

دکتر عباسعلی درستی با اشاره به اینکه بر اساس سند ملی تزریق واکسن کرونا، اولویت نخست  با پرسنل بیمارستان های بستری کننده بیماران کرونایی است، ادامه داد: در شهر تبریز، اولویت با پرسنل بیمارستان های امام رضا(ع) و سینا است. 

وی با اشاره به اینکه با توجه به محدویت در تعداد واکسن کرونا در این مرحله، پرسنل بیمارستان های های امام رضا(ع) و سینا نیز اولویت بندی شده اند، ادامه داد: در این مرحله، اولویت با کادر بخش های عفونی، جراحی، داخلی، اورژانس و ICU است. 

معاون بهداشتی دانشگاه با بیان اینکه تزریق واکسن کرونا به دانشجویان شاغل در این بیمارستان ها با توجه به بخش آنها بر اساس اولویت بندی و میزان درگیری آنها با بیماران کرونایی به موازات کادر درمان صورت می گیرد، افزود: دانشجویانی که در بخش های واجد اولویت بیمارستان های امام رضا(ع) و سینا حضور دارند نیز در اولویت تزریق واکسن کرونا  قرار دارند و به ترتیب رزیدنت ها همزمان با دکترها، انترن ها همزمان با پرستاران و در ادامه اکسترن ها و دانشجویان سایر رشته ها تحت تزریق واکسن کرونا قرار می گیرند. 

دکتر درستی با اشاره به اینکه اسامی کادر درگیر در بیمارستان های امام رضا(ع) و سینا توسط معاونت درمان به معاونت بهداشت برای تزریق واکسن ارائه شده است، اظهار کرد: اسامی دانشجویان واجد شرایط و درگیر با بیماران کرونایی نیز توسط معاونت آموزشی دانشگاه به معاونت بهداشتی ارسال شده است. 

وی دیگر اولویت تزریق واکسن کرونا را مربوط به مراکز ۱۶ و ۲۴ ساعته بخش بهداشت معرفی کرد و ادامه داد: در این مراکز احتمال درگیری به کرونا زیاد است و همه پرسنل تحت تزریق قرار می گیرند و دانشجویانی که با این مراکز همکاری می کنند به مانند پرسنل در اولویت واکسیناسیون کرونا قرار دارند. 

معاون بهداشتی دانشگاه با رد موضوع ارسال درخواست معاونت فرهنگی و دانشجویی برای تزریق واکسن کرونا به فعالان همتایاران سلامت، افزود: معاونت فرهنگی و دانشجویی تنها نامه ای را در ۱۷ اسفند ماه سال جاری مبنی بر تزریق واکسن به دانشجویان دوره انترنی، اکسترنی و دانشجویان دوره بالینی گروه پرستاری ارسال کرده است و این موضوع بر اساس اولویت بندی در حال انجام است و تزریق واکسن به تعدادی از دانشجویان بر اساس فعالیت آنها در مراکز ۱۶ و ۲۴ ساعته بر اساس اولویت صورت گرفته است و ادامه هم خواهد داشت. 

دکتر درستی با اشاره به اینکه با ارسال محموله های  بعدی واکسن به استان، همه انترن ها و در ادامه همه اکسترن ها واکسن کرونا را دریافت خواهند کرد، گفت: چنانچه میزان ورود واکسن کرونا بر اساس پیش بینی ها انجام گیرد، امیدوارم تا پایان فصل بهار بتوانیم همه کادر بهداشت و درمان را واکسینه کنیم. 

وی با بیان اینکه تزریق واکسن کرونا در دو دوز صورت می گیرد، ادامه داد: دوز دوم به فاصله چهار هفته از تزریق دوز دوم انجام می گیرد و میزان سهمیه اختصاصی واکسن کرونا به هر استان از سوی وزارتخانه و  برای بخش های درمان، بهداشت، سالمندان بهزیستی، جانبازان بالای ۵۰درصد و... تعیین شده است. 

معاون بهداشتی دانشگاه در ادامه سخنانش به پیش بینی ها برای تولید انبوه واکسن کرونای داخلی در دو مرحله آخر فروردین ماه و آخر بهار سال آینده اشاره کرد و افزود: چنانچه این پیش بینی ها عملیاتی شوند امیدوارم در نیمه نخست سال آینده واکسیناسیون عمومی مردم صورت گیرد و در مهر ماه شاهد بازگشایی مدارس و دانشگاه ها  باشیم و چنانچه تولید انبوه واکسن کرونای داخلی با تاخیر صورت گیرد در اواخر آبان ماه، شاهد واکسیناسیون عمومی خواهیم بود. 

انتهای پیام

کد خبرنگار : ۲۱۰۱۰۱

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.