شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۸

گزارشی از بیست و یکمین سفر استانی دکتر لاری و هیات همراه

از «تجدید میثاق با آرمان‌های شهیدان» تا « افتتاح آشپزخانه صنعتی» و « دیدار با نمایندگان نهادهای دانشجویی »دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان

گزارش

معاون فرهنگی ودانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت در قالب بیست و یکم استانی خود به اتفاق هیات همراه روز چهارشنبه ۱۳ اسفند ماه با سفر به استان هرمزگان، از دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس بازدید کرد.

به گزارش مفدا تهران، دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی ودانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت در قالب بیست و یکم استانی خود به اتفاق هیات همراه روز چهارشنبه ۱۳ اسفند ماه با سفر به استان هرمزگان، از دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس بازدید کرد.

در این سفر مهندس بهروز رحیمی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، دکتر بهزاد تدین معاون تسهیلات صندوق، مهندس رحمان خدابنده‌لو مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت، دکتر حسن زائری لطف مدیرکل فرهنگی، مهندس مهدی معماری مدیر روابط عمومی پایگاه خبری واطلاع‌رسانی مفدا و...، معاون وزیر بهداشت را همراهی کردند.

دکتر لاری در بدو ورود به دانشگاه علوم پزشی هرمزگان بر سر قبور شهدای گمنام این دانشگاه حاضر و با اهدای گل و قرآئت فاتحه، با آرمان‌های شهدای گمنام تجدید بیعت کرد.

بازدید  و افتتاح آشپزخانه صنعتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان

معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت طبق روال برنامه سفرهای استانی، در ابتدا از آشپزخانه صنعتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان واقع در پردیس دانشگاه بازدید کرد.

پروژه صنعتی سازی پردیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، از خرداد ماه امسال آغاز و آذر ماه جاری به پایان رسید. برای اجرای این پروژه، حدود ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار، هزینه شده است. آشپزخانه صنعتی دانشگاه در مجتمع پردیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان واقع شده و ۴۶۰ مترمربع زیربنا دارد. این پروژه در یک طبقه احداث شده و روزانه ظرفیت تهیه بیش از دو هزار پرس غذا را دارد.

همچنین معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت و مدیران ارشد این معاونت، از ساختمان سلف سرویس شماره دو واقع در پردیس دانشگاه نیز بازدید به عمل آوردند. بازدید از تجهیزات و امکانات مختلف این سلف سرویس از جمله برنامه‌های این بازدید بود.

سلف سرویس شماره دو پردیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان دارای یک‌هزار و ۶ مترمربع زیربنا می‌باشد و در یک طبقه با ظرفیت ۵۰۰ نفر ساخته شده است. کلنگ احداث این طرح، سال ۹۷ به زمین زده شد و تابستان امسال این پروژه آماده بهره‌برداری شد.

بازدید از خوابگاه دخترانه پردیس دانشگاه

معاون وزیر بهداشت و هیأت همراه، همچنین در ادامه، از خوابگاه در دست احداث، "دخترانه پردیس" دانشگاه نیز بازدید کرد. بخشی از هزینه‌های اجرای این پروژه خوابگاهی توسط دانشگاه و قسمت دیگر توسط کمک‌هایی که از سوی صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، تزریق شده است، تامین شده است.

این خوابگاه دانشجویی با مساحت ۷ هزار و ۹۱۳ مترمربع در سه طبقه در حال تکمیل و ساخت است و معماری آن بر اساس طرح و نقشه استاندارد وزارت بهداشت طراحی و پایه‌ریزی شده است. این خوابگاه دانشجویی دارای ۶۶ واحد سوئیت است که ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی را پشت سر گذاشته است.

به گفته سهرابی مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، عملیات ساخت این خوابگاه از سال ۹۶ آغاز شده و ظرفیت ۵۲۰ دانشجو را عهده‌دار خواهد بود. این خوابگاه جزو ۲۱ خوابگاه استاندارد دانشجویی است که بر اساس طرح و نقشه‌های وزارت بهداشت، به صورت سوئیتی ساخته می‌شود.

خوابگاه شماره دو پردیس دانشگاه در دست احداث است

همچنین در ادامه معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت از عملیات احداث خوابگاه شماره دو پردیس دانشگاه بازدید کرد. عملیات عمرانی ساخت این خوابگاه دانشجویی به تازگی آغاز شده و عملیات خاکبرداری آن انجام گرفته است.

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در خصوص این پروژه به خبرنگار مفدا، گفت: این خوابگاه دانشجویی دارای زیربنای ۱۱ هزار و ۱۰۳ مترمربع است که قرار است در ۴ طبقه احداث شود. ظرفیت این خوابگاه دانشجویی ۶۷۴ نفر است و در حال حاضر دارای ۳ درصد پیشرفت فیزیکی است. این خوابگاه به صورت استاندارد و به حالت سوئیتی ساخته خواهد شد و دارای امکاناتی همچون، کتابخانه، سالن مطالعه، سالن تلویزیون، اتاق مشاره، سلف سرویس، اتاق پزشک، اتاق معلول، اتاق اینترنت و... است.

رضا سهرابی در خصوص محل‌های تامین اعتبار برای ساخت این خوابگاه دانشجویی، گفت: برای احداث این طرح عمرانی نیاز  به اعتبار اولیه به مبلغ  ۶۱ میلیارد تومان است که بخشی از این اعتبار از طریق فروش خوابگاه قدیمی و بخشی نیز از طریق طرح‌های حمایتی صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت و از طریق تسهیلات بانک ملت، در اختیار دانشگاه قرار می‌گیرد. البته تاکنون ۵ میلیارد تومان اعتبار از این طریق برای احداث پروژه، از بانک ملت دریافت کرده‌ایم.

وی تعداد خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه را ۸ خوابگاه عنوان کرد و گفت: از این تعداد دو خوابگاه ملکی و مابقی استیجاری هستند. ضمن اینکه یک خوابگاه متاهلی با ظرفیت ۱۴ واحد در اختیار دانشجویان متاهل ما قرار دارد.

مشروح این گزارش را اینجا بخوانید:

دکتر لاری در جمع نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان:دانشجویان باید دارای "فکر و اندیشه‌ای پویا" و "فرصت‌ساز" باشد

معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت همچنین در ادامه و بعد از بازدید از طرح‌های عمرانی دانشگاه، در جمع نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان حاضر شد و ضمن استماع سخنان آنها، دقایقی درخصوص وضعیت دانشجویی و فرهنگی این دانشگاه و همچنین برنامه‌های معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در طول دو سال اخیر سخنرانی کرد.

وی با تأکید بر تلاش در دوران دانشجویی در حوزه‌های مختلف از جمله فرهنگی، گفت: تلاش کنید در دوران دانشجویی خود از توان و پتانسلی که در اختیار دارید استفاده کنید، دانشجویان باید دارای فکر و اندیشه‌ای پویا و فرصت‌ساز باشد و منفعلانه در انتظار ایجاد فرصت از سوی دیگران نمانند.

در شرایطی که به دلیل شیوع کرونا دانشجویان دیگر دستگاه‌های کشور در دانشگاه‌های خود حضور  نداشتند، دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور جسورانه به میدان آمدند و در میدان ماندند و در برابر این بیماری ایستادگی کردند.

دانشجویان فعال در حوزه‌های فرهنگی با تولیدات فرهنگی تلاش کردند در مسیر مبارزه با شیوع بیکاری کووید ۱۹ حرکت کنند

لاری ضمن ابراز خرسندی از حضور در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، از تلاش‌های صورت گرفته از سوی کادر درمانی و بهداشتی این دانشگاه تقدیر و تشکر کرد و گفت: در شرایطی که به دلیل شیوع کرونا دانشجویان دیگر دستگاه‌های کشور در دانشگاه‌های خود حضور  نداشتند، دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور جسورانه به میدان آمدند و در میدان ماندند و در برابر این بیماری ایستادگی کردند.

دانشجویان فعال در حوزه‌های فرهنگی با تولیدات فرهنگی تلاش کردند در مسیر مبارزه با شیوع بیکاری کووید ۱۹ حرکت کنند

او با بیان این‌که در تمام مدتی که دانشگاه‌ها تعطیل بود، دانشجویان فعال در حوزه‌های فرهنگی با تولیدات فرهنگی تلاش کردند در مسیر مبارزه با شیوع بیماری کووید ۱۹ حرکت کنند، تصریح کرد: بر این اساس حرکت‌های جمعی موفقی از قبیل "پویش زندگی دست یاریگر تو است" توسط دانشجویان عزیز علوم پزشکی اجرا شد و در طرف دیگر این حضور، تعداد زیادی از دانشجویان در تولید مواد ضدعفونی مانند ماسک و...موفق ظاهر شدند.  به واقع دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی در دوران شیوع کرونا در عرصه حضور داشتند و این موضوع در تاریخ این کشور با افتخار به ثبت خواهد رسید.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با بیان این‌که امروز همه باید افتخار کنیم که عضو خانواده نظام سلامت هستیم، ابراز داشت: شما برای کشور سرمایه‌ای دوباره ایجاد کردید، در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اگر چه مانند تمام کشور مشکلات شیوع کووید ۱۹ وجود داشت اما از دیگر سو حرکت تیمی بسیار خوبی در این معاونت با کمک صندوق رفاه ایجاد شد. البته قبل از ما نیز این تلاش وجود داشته است اما در حوزه بودجه تیم جدید توانست موفقیت‌های بسیار خوبی را جذب کند.

لاری اضافه کرد: در سازمان برنامه و بودجه برای نیازهای دانشجویی وزارت بهداشت بودجه‌ای در نظر گرفته نشده است و این نگاه به این دلیل است که حوزه‌های بهداشت و درمان در وزارت بهداشت بیش از دیگر بخش‌ها مورد توجه بوده است. با این وجود ما تلاش کردیم تا مطالبات به حق شما عزیزان را در شرایط سخت کنونی کشور مطالبه کنیم و در شرایط ایجاد شده، در حوزه تغذیه و غذای دانشجویی فشار ایجاد شده بر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را کاهش دهیم.

سخنگوی وزارت بهداشت به هزینه بالای بخش تغذیه دانشجویی در شرایط فشارهای اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: این مشکلات خصوصا در هزینه تمام شده غذا برای هر دانشجو در دانشگاه‌های کوچکتر منجر به ایجاد مشکلات بزرگ‌تری شده است که با ر رفت و آمدهای بسیار به سازمان برنامه و بودجه داشته‌ایم تا بتوانیم تغییرات بسیار خوبی در این بخش ایجاد کنیم.

متوسط کشوری سرانه فرهنگی دانشجویان علوم پزشکی ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است/سرانه دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان

او با بیان این‌که در این مدت تلاش شد تا سرانه فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی افزایش پیدا کند که رشد چشمگیری در این بخش دیده شد، گفت: سرانه دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است در حالی که متوسط کشوری این سرانه ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است که باید تلاش شود با رایزنی با همکاران معاونت توسعه و سازمان برنامه و بودجه، سرانه دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان را به استاندارد کشوری نزدیک‌تر کنیم.

نگاه عادلانه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت  نسبت به نهادهای دانشجویی

وی با تاکید بر نگاه عادلانه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت  نسبت به نهادهای دانشجویی، ابراز داشت: ما سعی کرده‌ایم همه نهادهای دانشجویی یا دانشجویان فعال فرهنگی را به یک شکل بینیم و عادلانه در مسیر رشد و توسعه آن‌ها حمایت‌گر باشیم، به واقع هیچ نگاه خاصی روی نهاد یا مجموعه خاصی نداشته‌ایم و حتی همتایاران سلامت‌روان، انجمن‌های علمی و انجمن‌های ورزشی را که جدیدالتاسیس هستند در کنار دیگر نهادهای دانشجویی قدیمی به یک اندازه حمایت و همراهی کرده‌ایم.

همچنین رحمان خدابنده‌لو  در جمع نمایندگان نهادهای دانشجویی اظهار کرد: قبول داریم درحال حاضر زیرساخت‌هایی که در حوزه دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود دارد ار سرانه استاندارد پایین‌تر است، اما بدانید که اتفاقات خوبی در این حوزه رقم خواهد خورد. ساخت خوابگاه استاندارد دانشجویی دانشگاه با ۶۵ واحد سوئیت در مجتمع پردیس، اتفاق خوبی در حوزه دانشجویی است که از کیفیت و استانداردهای لازم برخوردار است و خصوصیات یک خوابگاه استاندارد دانشجویی را به همراه دارد که ظاهرا در سه ماه آینده این خوابگاه دانشجویی افتتاح می‌شود که بدون شک افتتاح این دو خوابگاه، باعث می‌شود مشکل اسکان دانشجویان در این دانشگاه مرتفع شود. به هرحال این بازدیدها و سفرها به مناطق مختلف و حضور فیزیکی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، سبب می‌شود ما از نزدیک، بیشتر با کمبودها، نیازها و مطالبات شما عزیزان آشنا شویم و درصدد رفع آنها، اقدامات مؤثری برداریم.

وی افزود: یکی از مسائلی که شما در این نشست مطرح کردید، نیاز به فضاها و اماکن ورزشی بود که در این راستا، مسؤولان دانشگاه برای افزایش سرانه ورزشی، تلاش دارند زمین چمن مصنوعی فوتبال در مجتمع پردیس احداث کنند. ما قطعا برای ساخت این پروژه ورزشی، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان را حمایت خواهیم کرد و یقین بدانید سرانه حوزه دانشجویی دانشگاه شما در بخش خوابگاه، تغذیه و تربیت بدنی، رو به پیشرفت است که همه این پیشرفت‌ها، مرهون تلاش‌ها و پیگیری‌های ریاست دانشگاه، معاون و مدیران ارشد معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان است.

این مقام مسؤول به افزایش مبلغ کاردانشجویی اشاره کرد و گفت: یکی از سؤوالات شما عزیزان، موضوع مبلغ کاردانشجویی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی بود که این  مبلغ هر ساله بعد از تصویب هیات امنا، افزایش می‌یابد. امسال نیز قبل از شروع سال تحصیلی، این افزایش مبلغ را به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ کردیم. مبلغ کاردانشجویی  امسال با اعمال افزایش، به ازای هر ساعت، ۶ هزار و ۵۰ تومان است.

وی همچنین به برگزاری انتخابات شوراهای صنفی اشاره کردو گفت: شیوه‌نامه برگزاری انتخابات شوراهای صنفی به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شده است و تا ۲۰ اردیبهشت‌ماه همه دانشگاه‌ها باید انتخابات خود را برگزار و اعضاء و نمایندگان خود را معرفی‌کنند.

در ادامه دکتر حسن زائری لطف مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت ضمن ابراز خرسندی از سفر به استان هرمزگان و دیدار با فعالان نهادهای دانشجویی این دانشگاه گفت:  یکی از مهم‌ترین مطالبات شما عزیزان در بخش فرهنگی، کمبودفضاهای فیزیکی برای فعالیت نهادهای مخلف دانشجویی از جمله کانون‌های فرهنگی، انجمن‌های علمی-‌دانشجویی، انجمن‌های ورزشی و نشریات دانشجویی است. در بازدیدی که از دانشگاه شما داشتم، این دانشگاه فاقد سالن آمفی‌تئاتر یا محلی برای اجرای فعالیت‌های فرهنگی است و مشخص است که مسؤولان این دانشگاه به لحاظ بودجه فرهنگی، حمایت‌های لازم را انجام نمی‌دهند.

وی گفت: برخلاف حوزه دانشجویی و توسعه اماکن و فضاهای خوابگاهی و تغذیه که خوشبختانه روند رو به رشدی در این دانشگاه، شاهد هستیم، باید گفت در موضوع فضاهای فرهنگی، این دانشگاه ضعیف عمل کرده است و باید مسؤولان دانشگاه فکری به حال توسعه فضاهای فیزیکی برای فعالیت‌های فرهنگی نهادهای دانشجویی کنند. به هرحال یک دانشجو یا یک فعال فرهنگی برای آماده‌سازی و حضور در جشنواره سیمرغ یا تیتر و دیگر پویش‌ها و مسابقات،  نیاز به محلی برای اجرای تمرینات مختلف دارد و باید در راستای تأمین وتجهیز فضاهای فیزیکی برای فعالیت‌های فرهنگی،گام‌های مضاعفی برداشته شود.

زائری لطف اظهار کرد: علیرغم اینکه دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، کانون‌های فرهنگی و نهادهای دانشجویی فعال و خوبی دارد، اما می‌بینیم حمایت‌های لازم از این عزیزان در دانشگاه به عمل نمی‌آید و همین موضوع باعث دلسردی دانشجویان و فعالان فرهنگی می‌شود. بدون شک یکی از نیازهای ابتدایی و اساسی شما عزیزان که به آن تاکید می‌کنید، موضوع فضاهای فیزیکی استاندارد و تجهیز این فضاها  برای فعالیت شما دانشجویان است. از ریاست دانشگاه و معاون توسعه، تقاضا می‌کنم همچنان که به موضوع دانشجویی و توسعه امکان خوابگاهی و تغذیه، اهتمام ورزیده‌اید، نسبت به موضوع فرهنگی و توسعه فضاهای فرهنگی در دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی نیز توجه و عنایت کافی داشته باشید چرا که مقوله فرهنگی زیرساخت توسعه در همه بخش‌ها است.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به فعالیت خوب دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در حوزه  نشریات دانشجویی خاطرنشان کرد: این دانشگاه دارای ۱۹نشریه فعال دانشجویی است که خوشبختانه در حوزه‌های مختلف، نشریات متعددی تولید می‌کند و به هرحال اتفاقات خوبی در این دانشگاه در راستای انتشار نشریات دانشجویی، در حال رقم خوردن است که همه این تحولات، مرهون تلاش‌های شما عزیزان است که از دکتر عابدینی معاون فرهنگی ودانشجویی دانشگاه می‌خواهم نسبت به اختصاص کاردانشجویی برای دانشجویان فعال در حوزه نشریات دانشجویی، اهتمام خاصی داشته باشند. موضوع نشریات دانشجویی یکی از مهم‌ترین موضوعات در هر دانشگاهی به شمار می‌رود و باید ما در ستاد و صف، حمایت‌های لازم را از فعالان این حوزه داشته باشیم.

وی سپردن بخشی از  مسؤولیت‌ها به دانشجویان در امور مختلف بویژه موضوعات فرهنگی را از جمله سیاست‌های اداره کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: یکی از اهداف ما تربیت و پرورش دانشجویان چندبعدی است. دانشگاه نباید صرفا محلی برای کسب علم و تحصیل باشد، بلکه این موضوع یکی از رسالت‌های دانشگاه به شمار می‌رود و بخش دیگری از آن باید تقویت روحیه کنشگری در حوزه‌های فرهنگی از جمله نشریات دانشجویی، کانون‌های فرهنگی، انجمن‌های علمی و... باشد.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: فعالیتهای نهادهای دانشجویی در هر دانشگاهی باید از مجرای قانونی و بسترهای تعیین شده عبور کند. هر نهاد دانشجویی که می‌خواهد در محیط دانشگاهی یا خوابگاهی فعالیت کند باید دارای مجوز قانونی مکتوب باشد و به صرف اخذ مجوزهای تلفنی یا شفاهی، نمی‌توان، مجوز فعالیت به یک نهاد دانشجویی داد که باید همه مسؤولان این موضوع مهم قانونی را  در دانشگاه مربوطه رعایت کنند.

او افزود: ظاهرا در هیأت نظارت  بر تشکل‌های دانشگاه، حدود سه سال است که یکی از تشکل‌های اسلامی، درخواست فعالیت داشته که هنوز دلایل رد یا موافقت فعالیت این تشکل، به صورت مکتوب داده نشده و همین موضوع باعث بلاتکلیفی این عزیزان شده که از مسؤولان مربوطه تقاضا دارم هر چه سریع‌تر این مشکل را برطرف کنند.

مشروح گزارش نشست با نهادهای دانشجویی را اینجا بخوانید:

نشست با اعضای هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان و ارائه گزارش عملکرد دانشگاه توسط دکترعابدینی معاون فرهنگی و دانشجویی

در ادامه، دکتر لاری و هیات همراه در نشست با اعضای هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان حضور یافتند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در این نشست با اشاره به مشکل پراکندگی خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه گفت: مشکل پراکندگی خوابگاه‌های دانشجویی با تکمیل خوابگاه‌های پردیس دانشگاه، تا حدودی مرتفع می‌شود. در حال حاضر خوابگاه دخترانه پردیس یک با پیشرفت فیزیکی ۹۴ درصدی در آستانه بهره‌برداری است. همچنین عملیات اجرایی خوابگاه پسرانه واقع در مجتمع پردیس دانشگاه آغاز شده است.

وی گفت: خوشحال هستم که در کنار شما مدیران و معاونان ارشد دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان هستیم. حضور شما به عنوان اعضای هیأت رئیسه در این نشست را به فال نیک می‌گیرم. قطعا این سفر دستاوردهای خوبی در حوزه‌های صنفی، رفاهی، داشجویی و فرهنگی به همراه دارد. از دکتر فرشیدی ریاست دانشگاه نیز به واسطه این میزبانی تشکر می‌کنم. قطعا این سفر و دیدار با نمایندگان نهادهای دانشجویی شما، در اذهان باقی خواهد ماند.

معاون وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود ضمن ابراز تشکر از دستیاران و همه دانشجویانی که در طول یک سال گذشته و در شرایط شیوع ویروس کرونا از جان مایه گذاشتند، گفت: در اینجا لازم است یادی کنیم از شهدای مدافع سلامت  سراسر کشور به‌خصوص شهدای این استان که در مسیر مبارزه با ویروس کرونا و در مسیر خدمت به بیماران جان خود را از دست دادند و به مقام رفیع شهادت رسیدند.

لاری گفت: بنده به درخواست دکترنمکی وزیر بهداشت و همچنین دکتر داودی مدیرکل حوزه وزارتی به این استان آمدم تا سلام و پیام این عزیزان را به شما مسوولان دانشگاه ابلاغ کنم و به شما خسته نباشید عرض کنم که جانانه در طول یک سال گذشته در مسیر مبارزه با این ویروس منحوس، گام‌های مضاعفی برداشتید.

لاری گفت: ما در قالب این سفرهای استانی، تلاش می‌کنیم که کمبودها، نیازها، مطالبات و خواسته‌های شما عزیزان را در حوزه‌های دانشجویی و فرهنگی برطرف کنیم و دوست داریم تناسبی بین حوزه‌های مختلف دانشگاهی باشد و رشد کاریکاتوری در مسیر فعالیت‌های خود نداشته باشیم.

وی ابراز داشت: امیدوارم با تزریق اعتباری که از سوی معاونت انجام می‌شود بتوانیم در حوزه احداث و تکمیل سلف‌سرویس دانشجویی و ساخت زمین چمن مصنوعی اقدامات موثری انجام دهیم. به هرحال علیرغم کمبودهای زیرساختی که در خیلی از دانشگاه‌های علوم پزشکی از جمله هرمزگان وجود دارد، باید تلاش کرد این کمبودها را برطرف کرد. متاسفانه تناسبی بین تعداد دانشجویان علوم پزشکی و زیرساخت‌ها و تجهیزات خوابگاهی، ورزشی، فرهنگی و... وجود ندارد و بدون داشتن زیرساخت‌های لازم، دانشجو در رشته‌های مختلف پذیرش می‌شود که به نظرم باید در ابتدا این زیرساخت‌ها و تجهیزات را فراهم کرده و به نسبت این امکانات، دانشجو در دانشگاه‌های مختلف جذب کرد.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اقدامات خوب مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در فراهم کردن امکانات رفاهی و فرهنگی برای دانشجویان گفت: احداث دو خوابگاه در مجتمع پردیس دانشگاه اقدام خوبی از سوی شما در مسیر تأمین اسکان دانشجویان است. هر چند شما به طور کامل تعهدی نسبت به اسکان همه دانشجویان ندارید، اما با احساس مسؤولیت در تلاش هستید نیاز همه دانشجویان به خوابگاه را برطرف کنید و همه را در خوابگاه‌ها اسکان دهید و شیوع ویروس کرونا، فعالیت‌های عمرانی شما در دانشگاه را متوقف نکرد و با استفاده از منابع و اعتبارات مختلف، سعی کردید در تجهیز و آماده‌سازی آشپزخانه صنعتی، گامی مهم بردارید که خوشبختانه امروز این آشپزخانه صنعتی که دارای تجهیزات مدرن و به روز  طبخ غذا است، افتتاح شد.

کرونا  فرصتی فراهم کرد که به تقویت زیرساخت‌های دانشگاه در حوزه دانشجویی به‌خصوص در امر ساخت خوابگاه بپردازیم

همچنین در این نشست دکتر حسین فرشیدی رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ضمن خیرمقدم به معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و هیأت همراه به‌واسطه حضور و بازدید از این دانشگاه گفت: کرونا باعث شد ما در طول یک سال گذشته به موضوع تقویت زیرساخت‌های دانشگاه در حوزه دانشجویی به‌خصوص در امر ساخت خوابگاه دانشجویی و سلف سرویس مجتمع پردیس فکر  کنیم و خوشبختانه پروژه احداث خوابگاه دانشجویی استاندارد دخترانه پردیس یک با ۶۵ واحد سوئیتی از جمله این طرح‌ها است که رشد ۹۵ درصدی داشته است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین عملیات خاک‌برداری احداث خوابگاه دیگری در مجتمع پردیس دانشگاه همزمان با هفته دولت، به زمین زده شد که بدون شک با بهره‌برداری از این دو خوابگاه در دست تکمیل در پردیس دانشگاه، مشکل پراکندگی خوابگاه‌های ما تا حدودی رفع می‌شود . بدون تردید حضور شما مدیران و مسؤولان ستادی در هرمزگان و بازدید یک‌روزه از دانشگاه‏، مایه خیر و برکت خواهد بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: ما دوست نداریم هیچ دانشجویی در بدو شروع سال تحصیلی، بدون اسکان و خوابگاه باشد و یکی از اهداف ما در این دانشگاه این است که حداقل امکانات رفاهی، ورزشی و فرهنگی را برای دانشجویان خود تامین کنیم، هرچند این امر با امکانات موجود، کار آسانی نیست اما به هرحال باید نهایت سعی خود را در راستای برطرف کردن مطالبات و نیازهای دانشجویان به کار برد.

وی گفت: دستیاران ما در یک سال اخیر و در مسیر مقابله با بیماری کوید۱۹ هم‌پای کادر درمانی و پرستاران پای کار بودند و بدون هیچ چشم‌داشتی در مسیر خدمت به بیماران تلاش کردند که همواره باید قدردان این عزیزان بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خاطر نشان کرد: امیدوارم با حمایت‌های مادی و معنوی که از سوی ستاد و همچنین صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت تزریق می‌شود بتوانیم طرح‌های نیمه کاره خود در حوزه‌های ورزشی و خوابگاهی و همچنین اداره تغذیه دانشجویی را به اتمام برسانیم. به هرحال حضور دکترلاری و تیم ایشان را در استان به فال نیک می‌گیریم.

همچنین در ادامه، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت گفت:  برنامه‌ سال آینده صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت این است که افزون بر این‌که وام به تمام دانشجویان دستیاری و تحصیلات تکمیلی داده می‌شود، مبلغ این وام نیز افزایش یابد.

مهندس بهروز رحیمی اظهار کرد: یکی از گروه‌های دانشجویی که از نظر کاری و معیشتی در وضعیت سختی به سر می‌برند، دانشجویان دوره‌  دستیاری هستند. این گروه از دانشجویان، دکترای عمومی را به پایان رسانده‌اند و در دوره تخصص مشغول به تحصیل هستند.

او  افزود: حدود ۲۲ هزار نفر در وزارت بهداشت در دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی پزشکی مشغول به تحصیل هستند.

اعطای وام ۱۵ میلیون تومانی به ۱۰ هزار دانشجوی دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی پزشکی 

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت اظهار داشت: در یک سال گذشته چندین اقدام حمایتی‌رفاهی برای این جمعیت هدف در صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت آغاز شده است که از جمله‌ آن اعطای وام ۱۵ میلیون تومانی به ۱۰ هزار نفر از این جمعیت است.

رحیمی خاطرنشان کرد: تمام این ۱۰ هزار نفر دانشجوی دستیاری و تحصیلات تکمیلی برای وام دستیاری ثبت نام کرده و به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند. از این تعداد ۶ هزار نفر وام خود را دریافت کرده‌اند و سایر دانشجویان دستیاری نیز در مراحل دریافت وام هستند.

او  یادآور شد: «در حال مذاکره با معاونت توسعه و مدیریت منابع وزارت بهداشت هستیم، تا بتوانیم منابع لازم را برای اعطای وام برای همه دستیاران (جمعیت ۲۲ هزار نفری دستیاران) تأمین کنیم و به همه‌ آنان وام پرداخت کنیم.

تحصیل ۳ هزار و ۳۰۰ دانشجو در ۷ دانشکده علوم پزشکی

در ادامه دکترصدیقه عابدینی سرپرست معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در جمع اعضای هیات رئیسه به پیشینه‌ای از فعالیت‌های این دانشگاه اشاره کرد و گفت: این دانشگاه دارای ۳ هزار و ۳۱۰ دانشجو است که در هفت دانشکده و یک مجتمع عالی آموزش سلامت تحصیل می‌کنند. از هفت دانشکده‌ای که در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، ۶ دانشکده در بندرعباس و یک دانشکده در بندرلنگه وجود دارد.

عابدینی خاطرنشان کرد: از تعداد سه هزار و ۳۱۰ دانشجوی شاغل به تحصیل در این دانشگاه، یک‌هزار و ۶۶۶ نفر ساکن خوابگاه‌های دانشجویی هستند که بالغ بر ۴۹ درصد از کل دانشجویان را، دانشجویان خوابگاهی تشکیل می‌دهند. ضمن اینکه ۲۲ درصد دانشجویان ما در خوابگاه‌های ملکی و مابقی در خوابگاه‌های استیجاری اسکان داده شده‌اند. همچنین ۱۴ واحد خوابگاهی، کار اسکان دانشجویان متاهل دانشگاه را برعهده دارد.

او به ارائه نمودار مقایسه‌ای تعداد دانشجویان ساکن در خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه از سال ۹۲ تاکنون پرداخت و گفت: خوابگاه‌های دانشجویی کوثر، نرگس، ریحانه، دخترانه بندرلنگه، خوابگاه زینبیه، شهید مطهری، ولیعصر(عج)، پسرانه بندرلنگه از جمله خوابگاه‌هایی هستند که اسکان دانشجویان دختر و پسر را برعهده دارند که در این میان خوابگاه دانشجویی کوثر با ظرفیت اسمی۵۳۳ نفر و ظرفیت فعلی ۶۶۸ نفر و همچنین خوابگاه دانشجویی شهید مطهری با ظرفیت اسمی ۳۵۱ نفر و ظرفیت فعلی ۵۶۰ نفر، جزو خوابگاه‌هایی هستند که بیشترین دانشجویان را در خود اسکان می‌دهند.

پایان بخش این سفر یک‌روزه، دیدار از مناطق گردشگری و تفریحی بندرعباس از جمله بازدید  و سفر دریایی به جزیره هرمز بود.

کد خبرنگار: 240501

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.