چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۵

در اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

کتاب "نامه‌هایی به روان‌کاو جوان" ترجمه شد

کتاب "نامه‌هایی به روان‌کاو جوان" ترجمه شد

این کتاب به ‌تازگی توسط دو تن از روانشناسان این اداره، علی جاودانی اصل و حمید دهقانیان حقیقی ترجمه و منتشر شده است.این اثر، خواننده را دعوت می­‌کند پا به کارگاه یک روانکاو بگذارد تا با شلوغی‌­ها و موفّقیت­‌های گاه و بیگاهش آشنا شود.

به گزارش مفدا مشهد ، کتاب «نامه‌هایی به روان‌کاو جوان» نوشته "هیتُر اُ دوور دِماسدو" به ‌تازگی توسط علی جاودانی اصل و حمید دهقانیان حقیقی، دو تن از روانشناسان این اداره، توسط انتشارات گیسوم در مشهد منتشر شد. این اثر مخصوصا برای کسانی که به رواندرمانی تحلیلی علاقه مند هستند خیلی توصیه می شود. 

"هیتُر اُ دوور دِماسدو"  می گوید: این کتاب سعی در انتقال شور و هیجانی دارد که در قلب کار یک روان‌کاو نهفته است و بدون آن به نظر من اصلاً نمی­توان مشغول به این کار شد. درواقع، این کتاب مقدّمه­‌ ای بر روانکاوی نیست.  ولی این اثر، خواننده را دعوت می­کند پا به کارگاه یک روانکاو بگذارد تا با شلوغی­ها و موفّقیت­ های گاه و بیگاهش آشنا شود. قصدم این است که نشان دهم تئوری و کاربرد روانکاوی به هیچ وجه رمزگونه و غیرقابل فهم برای عموم نیست. بلکه نشان دهنده­ی شکلی از اندیشه و تلاش بشر است مانند بسیاری نمونه های دیگر که بر مبنای دانش تجربیِ خاصّی است. با ریسک پذیری، سخت‌گیری و نیز علاقه ­ی فراوان، همراه است با ظرافتهای استادانه ای که وجود انسان را تشکیل می­دهد. این اثر که تا به حال به فارسی ترجمه نشده بود و حالا نسخه فارسی آن به بازار نشر آمده است.

این اثر ۳۶ نامه دارد که نامه ­ها دو دسته ­اند: آن‌هایی که بر اساس یک موقعیت بالینی هستند و آن‌هایی که یک نقطه نظرِ تئوریک را توسعه می­دهند. منابع و نیز توسعه­ یا بحث پیرامون یک موضوع که به اختصار به آن در متن نامه اشاره شده در یادداشت های انتهای هر نامه خواهد آمد. 

در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم: آیا روانکاوان جوان وقتی مواردی دشوار برای درمان نزدشان فرستاده می­شود دل‌سردتر از پیشکسوتان خود می­شوند، به ویژه آن‌هایی که دیگر نمی­خواهند بپذیرند یا اصلاً نمی­خواهند بپذیرند؟ مسلّماً پول دلیل پذیرش این چنین موارد نیست. به طور کلّی، اگر روانکاو جوان تازه شروع به کار روانکاوی کرده باشد منابع دیگری هم برای درآمد دارد. اکثر اوقات، یک همکار بزرگتر و باتجربه‌تر چنین مواردی را برای جوان‌ترها می­فرستد. می­گوید: «این مورد خیلی جالب است. مسلّماً چیزهای زیادی یاد خواهی گرفت. ولی کار با او راحت نیست.»

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.