دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۶

نشست مجازی "کارشناسان تشکل‌های اسلامی" وزارت بهداشت برگزار شد

روایت تصویری/نشست کارشناسان تشکل‌های اسلامی دانشگاه‌های علوم پزشکی با دکتر حسن زائری لطف مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت

با حضور دکتر حسن‌زائری‌لطف؛ مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت نشست مجازی "کارشناسان تشکل‌های اسلامی" وزارت بهداشت به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش مفدا، نشست مجازی "کارشناسان تشکل‌های اسلامی" روز دوشنبه ۱۱ اسفندماه در محل وزارت بهداشت برگزار شد. در این نشست دکتر حسن زائری‌لطف مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت، سیده مریم حسینی معاون مدیر کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی، حجت حجازی‌زاده رئیس اداره نشریات و تشکل‌های اسلامی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و کارشناسان تشکل‌ها و نشریات دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور حضور داشتند.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت در این نشست با اشاره به لزوم فعالیت تشکل‌های اسلامی در انتخابات آتی ریاست جمهوری و رویدادهای سیاسی کشور عنوان کرد: به طور کلی نهادهای دانشجویی مجموعه‌هایی هستند که راهبری فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی در دانشگاه‌ها را بر عهده دارند. ما نیز به عنوان متولی فرهنگی وظیفه داریم از آن‌ها حمایت کنیم. اساسا شکل‌گیری نهادهای دانشجویی در سطح دانشگاه‌ها مبتنی بر فلسفه خاصی است و وظیفه ما حمایت قطعی از آن‌ها است. چرا که این نهادها علاوه بر رشد و بلوغ فرهنگی و سیاسی دانشجویان عاملی برای تجربه مدیریت در مقیاس کوچک برای آن‌ها محسوب می‌شوند.

او اضافه کرد: درحال حاضر ظرفیت دانشجویان در حوزه‌های مختلف بسیار بالا و ارزشمند است. باید بپذیریم که بسیاری از نظرات دانشجویان ما سازنده و قابل تامل است و قابلیت مطرح شدن در سراسر کشور و به صورت یک برنامه ملی را دارد. این وسعت نظر در بین دانشجویان نشان از بلوغ فکری و سیاسی آن‌ها دارد که زمینه‌ساز شکوفایی بیشتر در حوزه تشکل‌ها، نشریات و کانون‌های فرهنگی می‌شود.

شفافیت در پاسخ‌دهی از حقوق اصلی تشکل‌ها است

زائری‌لطف با اشاره به این که باید بین دانشجویان و کارشناسان تشکل‌های اسلامی تعامل و ارتباطات خوبی وجود داشته باشد بیان کرد: اگرچه به نظر می‌رسد کرونا در فعالیت‌های فرهنگی تاثیر منفی گذاشته است، اما خوشبختانه علیرغم حضور دانشجویان ما در مراکز بالینی و درمانی میزان فعالیت‌های فرهنگی در این یکسال گذشته مستمر و منسجم بوده است اما باید این حوزه را همچنان تقویت کنیم. چالش ما این است که با وجود عدم‌حضور دانشجویان در دانشگاه‌ها چگونه می‌توان به تلاش تشکل‌ها انسجام لازم را ببخشیم. بویژه این که تشکل‌ها در سال انتخاباتی پیش رو نقش فعال و موثری در زمینه شناخت و بررسی کاندیداها و نمایندگان و تیم‌شان دارند. به همین منظور لازم است که تشکل‌ها را تقویت کنیم.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت درباره فعالیت مداوم دبیرخانه هیات نظارت بر تشکل‌های اسلامیبیان کرد: مطالبه ما از کارشناسان تشکل‌های اسلامی این است که به درخواست تشکل‌ها به صورت مکتوب جواب دهند. البته این کار مستلزم برگزاری جلسات منظم هیات نظارت بر تشکل‌های اسلامیاست. 

مطالبه ما از کارشناسان تشکل‌های اسلامی این است که به درخواست تشکل‌ها به صورت مکتوب جواب دهند. البته این کار مستلزم برگزاری جلسات منظم هیأت نظارت بر تشکل‌های اسلامی دانشگاه‌ها است. 

فراخوان عمومی در فضای مجازی نیازمند اخذ مجوز از دانشگاه است

رئیس اداره نشریات و تشکل‌های اسلامی نیز در این نشست درباره  لزوم برگزاری جلسات هیات نظارت بر تشکل‌های سیاسی گفت: خوشبختانه در حوزه نشریات به بلوغ خوبی رسیدیم و متناسب با کمیته‌های ناظر بر فعالیت نشریات دانشگاهی نیز فعال است. باید تلاش کنیم دبیرخانه هیأت نظارت بر تشکل‌های اسلامی نیز به طور فعال برگزار شود. چرا که در این حوزه بحث زمان‌بندی جدی است و اگر به درخواست تجمع و راه‌پیمایی ظرف چهار روز و در موارد دیگری همچون درخواست کرسی آزاداندیشی، تریبون آزاد و...  ظرف ۷ روز پاسخی داده نشود به منزله عدم مخالف با برگزاری آن رویداد است.

حجازی‌زاده اضافه کرد: اگر تشکل‌های اسلامی فراخوان عمومی در فضای مجازی بدهند باید مجوزهای لازم را اخذ کنند. اما برگزاری جلسات اعضای آن تشکل در فضای مجازی نیاز به اخذ مجوز ندارد و به منزله جلسه داخلی آن تشکل محسوب خواهد شد.

بررسی آیین‌نامه تشکل‌های اسلامی دانشگاهیان، مجوز فعالیت تشکل‌ها در فضای مجازی، جلسات داخلی تشکل‌ها، نماینده وزارت در دانشگاه‌ها، جلسات هیأت معین تشکل‌ها، هیأت منصفه و برنامه عملیاتی(جلسات هیأت نظارت) از دیگر مباحثی بود که در این نشست مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

تشکل‌های اسلامی دانشگاهیان جمعیت مرکب از دانشگاهیان است که پس از دریافت مجوز رسمی فعالیت از مرجع ذی‌صلاح (‌هیأت نظارت دانشگاه -‌مصرح در فصل سوم آیین نامه تشکل‌های اسلامی دانشگاهیان)‌ در جهت تحقق اهداف اسلامی و ارزش‌های انقلاب و نظام اسلامی مصرح در چهار چوب قانون اساسی و این آیین‌نامه فعالیت می‌نماید. این فعالیت‌ها در عرصه‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و رفاهی صورت می‌گیرد که از آن‌ها می‌توان با عنوان‌های کارکردهای فردی، سیستمی، سیاسی، رفاهی، اجتماعی و فرهنگی یاد کرد. تشکل‌های دانشجویی یکی از نهادهای درون دانشگاهی است که اجازه انجام فعالیت‌های سیاسی در سطح دانشگاه‌ها را دارند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.