دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۳

۱۱ اسفند ماه؛

روز ملی بهداشت محیط گرامی باد

کرمان

روز ملی بهداشت محیط برای گرامی داشت محیطی است که انسان بتواند در آن زیست سالمی داشته باشد که می‌توان گفت مهمترین رکن آن پاکیزگی محیط شهری است.

فراهم نمودن شرایط زندگی سالم از طریق برخورداری از محیط سالم و ارائه عادلانه خدمات سلامت از رسالت‌های اصلی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.
عوامل محیطی در سطح دنیا مسئول درصد قابل توجهی از عوارض سوئی همچون انواع بیماری‌های عفونی، بعضی از بیماری‌های غیر واگیر همچون سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی عروقی و تنفسی می‌باشد. بهداشت محیط با شناسایی و کنترل عواملی از محیط که بر سلامت تاثیرگذار است، مسئولیت خطیری را با توجه به گسترش روز افزون و تنوع آلاینده‌های محیطی در اجرای رسالت خود عهده ‌دار است.
نظارت بر کیفیت آب آشامیدنی، بهسازی محیط، بهداشت مواد غذایی و اماکن عمومی، دفع صحیح پسماند، فضولات حیوانی و فاضلاب، مبارزه با ناقلین و کنترل سموم، بهداشت پرتوها، کنترل آلودگی هوا، بهداشت محیط بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی درمانی، بهداشت مدارس، اقدامات بهداشت محیط در شرایط اضطرار و بحران ‌ها، روز آمد نمودن و اجرای دقیق ضوابط و مقررات مربوط گوشه‌ای از فعالیت‌ های بهداشت محیط درجهت حفاظت و ارتقاء سلامت آحاد جامعه می‌باشد
سازمان جهانی بهداشت (WHO) سلامتی را حالت کامل رفاه جسمی، روحی و اجتماعی و نه فقط عدم بیماری یا ناتوانی تعریف کرده است، لذا بهداشت محیط همه عوامل محیطی موثر بر سلامتی انسان و هر بیماری با اتیولوژی محیطی را در برمی گیرد، بنابراین شامل علوم پزشکی، بهداشت و حتی مسائل ژنتیکی نیز می شود زیرا که بسیاری از عوامل محیطی باعث جهش ژن ها شده و بعضی شرایط را برای انتقال بیماریهای ژنتیکی فراهم می آورند. بهداشت محیط بر عوامل بیماری زا و بیماری های ناشی از آنها در سطح جامعه اشاره می نماید، به عبارت دیگر در بهداشت محیط، جامعه جایگزین فرد بیمار شده و مورد مطالعه قرار می گیرد و اخیرا ًعوامل محیطی ناشی از فعالیت های انسانی که منجر به فشارهای روحی می شوند از قبیل سرو صدا، ازدحام و شلوغی که مسائل مربوط به آنها زمانی از وظایف روانپزشکان و مهندسین شهرسازی بود در مباحث بهداشت محیط وارد شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.