یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۴

با هدف انعکاس فعالیت های کشور در حوزه بیماری های غیر واگیر وبسایت جدید کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر راه اندازی شد

متابولیسم

با رونمایی از وب سایت کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر جمهوری اسلامی ایران امکان دسترسی به اطلاعات جامع در حوزه بیماری های غیرواگیر فراهم شد.

به گزارش مفدا تهران، برخی از امکانات اختصاصی این وب سایت شامل معرفی کارگروه های کمیته و بارگذاری گزارش ها، اطلاع رسانی آخرین اخبار حوزه بیماریهای غیرواگیر، معرفی اهداف و اعضای کمیته و دبیرخانه، دسترسی آزاد به سند ملی و انتشارات مختلف کمیته، بارگذاری مطالب آموزشی برای عموم در راستای ارتقای سلامت جامعه، افزایش تعامل با دانشگاه ها و اختصاص بخشی ویژه برای گزارش های کمیته های دانشگاهی است. 
همچنین بخشی از این وبسایت به اقدامات ملی در خصوص بیماری های غیرواگیر و کووید-19 اختصاص یافته است. 
به دلیل افزایش روند مرگ و میر ناشی از بیماری های غیرواگیر به خصوص در کشورهای در حال توسعه،‌ سازمان جهانی بهداشت از  دو دهه پیش بیماری های غیرواگیر را جزو اولویت های بهداشتی کشورهای در حال توسعه اعلام کرده است. 
در حال حاضر بیماری های غیر واگیر علل اصلی مرگ و میر و ناتوانی در جهان هستند به طوری که بخش قابل ملاحظه ای از بار جهانی بیماری ها را به خود اختصاص می دهند. تغییر شیوه زندگی سبب شده است که برخی از عوامل خطر مهم از جمله مصرف دخانیات،‌ عدم فعالیت بدنی مناسب، رژیم غذایی نامناسب، سوانح و حوادث، تعداد مبتلایان به فشارخون، چربی و قند خون بالا در جامعه افزایش یابد و این خود زنگ خطری است برای افزایش مرگ و میر و ناتوانی های ناشی از بیماری های غیر واگیر که در حال حاضر گریبان گیر کشورهای در حال توسعه است.
کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر جمهوری اسلامی ایران  در راستای پیشگیری و کنترل هر چه بیشتر این بیماری ها و عوامل خطر مرتبط با آنها، تلاش میکند فعالیت های موجود در این زمینه را به نحو مقتضی جهت دهد.
همچنین در تازه ترین اقدام این کمیته همراستا با توصیه سازمان جهانی بهداشت به کشورها در خصوص تدوین برنامه ملی پاسخ برای ارائه خدمات بیماری‌های غیرواگیر در شرایط چند همه‌گیری کووید-19 و بیماریهای غیرواگیر، برنامه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط در جمهوری اسلامی ایران در پاندمی کووید19 را طراحی کرده است.

این برنامه با تعامل بین دبیرخانه کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر، دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، کارشناس بیماری‌های غیرواگیر دفتر نمایندگی سازمان جهانی بهداشت در ایران، دفتر روابط بین‌الملل وزارت بهداشت و موسسه ملی تحقیقات سلامت تدوین شده است و در سایت قابل دسترسی است.

برای مشاهده وبسایت کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر اینجا را کلیک کنند./روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.