شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۸

حمایت ۹۰ درصدی دفتر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از درخواستهای ثبت اختراع خارجی

دانشگاه علوم بهزیستی

دفتر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به عنوان مسئول دفتر همکاری با کانون پتنت ایران اعلام کرد که با حمایت ۹۰ درصدی، از درخواست های ثبت اختراع خارجی استقبال می کند.

به گزارش مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی؛ این دفتر در راستای حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از مخترعانی که قصد دارند در دفاتر ثبت اختراع بین المللی، از جمله دانشگاه علوم بهزیستی، اختراع خود را ثبت کنند، حمایتی در قالب آیین‌نامه حمایت از ثبت اختراع خارجی کانون پتنت ایران دارد.

   براساس این گزارش، یکی از مهم‌ترین الزامات و پیش‌ نیازهای ورود محصولات دانش‌بنیان و فناورانه به بازارهای بین‌المللی، حفاظتی مطمئن از حقوق مالکیت فکری و تضمین حق مالکیت فناوران و شرکت‌ها بر آن‌ها است. این امر، با روند روزافزون جهانی‌سازی و افزایش قابل‌ توجه تعاملات و همکاری‌های فناورانه در اقصی نقاط جهان، اهمیتی بیش‌ از پیش یافته است. از این رو، نظام‌های مالکیت فکری و به‌ویژه سیستم ثبت اختراع (پتنت)، برای ثبت رسمی این دستاوردها و احراز مالکیت افراد بر نوآوری‏‌ها و ابتکاراتشان، در کشورهای مختلف ایجاد و توسعه یافته است.

    این گزارش می افزاید: از آنجا که عدم توجه به قوانین مالکیت فکری در بازار بین‌الملل، می‌تواند خسارات زیادی، از جمله افشا شدن فناوری در بازار هدف و یا مورد پیگرد قرار گرفتن از طرف رقبا و سازندگان محصولات مشابه را به همراه داشته باشد، و حمایت از ثبت اختراع خارجی، می‌تواند یکی از راهکارهای رفع این چالش پیش روی مخترعین و شرکت‌های فناور ایرانی به شمار آید.

   این گزارش همچنین حاکیست، از مهم‌ترین مأموریت‌های کانون پتنت ایران، حمایت از ثبت اختراع در ادارات،  ثبت اختراع بین‌المللی است که مزایای متعددی، همچون عدم افشای نتایج ارزشمند حاصل از تحقیقات شرکت‌های دانش‌بنیان و یا پایان‌نامه‌های دانشجویی در قالب مقاله و نیز کمک به تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی پژوهشگران و نخبگان علمی و صنعتی دارد.

   به همین منظور و در راستای حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از مخترعانی که قصد دارند در دفاتر ثبت اختراع بین‌المللی اختراع خود را ثبت نمایند، حمایتی در قالب آیین‌نامه حمایت از ثبت اختراع خارجی صورت می‌گیرد.

  شماره تلفن و آدرس پست الکترونیکی دفتر توسعه فناوری سلامت عبارت است از: شماره تماس دفتر :۰۲۱۷۱۷۳۲۸۳۴   ایمیل دفتر:mreti@uswr.ac.ir

   فیلم معرفی کانون پتنت

مراحل ارزیابی ثبت اختراع خارجی  را می‌توانید در شکل زیر مشاهده نمایید:

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.