پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۱

انجمن‌های علمی‌دانشجویی به سمت «کارآفرینی و رفع نیازهای جامعه» حرکت کنند

انجمن علمی

معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت، گفت: انجمن‌های علمی‌دانشجویی باید با مهارت‌ها و ابزارهای مبتنی بر دانش، نیازهای جامعه را در سطوح مختلف علوم پزشکی و میان رشته‌ای برطرف کنند و از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های آنها در مسیر حرکت به سوی تولید دانش و کارآفرینی استفاده شود.

به گزارش مفدا ارومیه، جلسه ارائه گزارش و بررسی فعالیت‌های اداره انجمن‌های علمی‌دانشجویی اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت، با حضور با حضور دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت، دکتر حسن زائری‌لطف مدیرکل فرهنگی و مریم حسینی معاون اداره‌کل فرهنگی و رییس و کارشناسان اداره انجمن‌های علمی‌دانشجویی اداره‌کل فرهنگی وزارت بهداشت برگزار شد.

در ابتدای این جلسه که چهارشنبه ششم اسفندماه در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد، دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت جایگاه ویژه انجمن‌های علمی‌دانشجویی در توسعه آموزش و پژوهش در دانشگاه‌ها، بر توجه ویژه به این نهاد دانشجویی نوپا تأکید کرد.

لاری افزود: انجمن‌های علمی‌دانشجویی یکی از مهمترین نهادهای دانشجویی فعال در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور هستند که نقش مؤثری بر توسعه آموزش و پژوهش در دانشگاه‌ها دارند و به رشد فرهنگ پژوهش و تحقیق در میان دانشجویان کمک می‌کنند. البته در فعالیت انجمن‌های علمی‌دانشجویی باید تعامل مستمری بین معاونت فرهنگی و دانشجویی و معاونت تحقیقات و فناوری وجود داشته باشد و نقش و شرح وظایف مرکز استعدادهای درخشان ، کمیته تحقیقات‌دانشجویی و انجمن‌های علمی‌دانشجویی به منظور ارتقاء، هم‌افزایی فعالیت‌ها و پیشگیری از موازی کاری به خوبی مشخص شود.

معاون وزیر بهداشت، گفت: انجمن‌های علمی‌دانشجویی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی نسبت به سایر نهادهای دانشجویی نوپاتر و جدیدتر هستند و نیاز به حمایت و پشتیبانی بیشتری دارد، بنابراین باید تلاش شود ضمن تقویت این نهاد دانشجویی نوپا، عرصه‌های فعالیت و راه‌کارهای کیفی‌سازی فعالیت آنها احصاء و اجرایی شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت «جامع‌نگر» بودن را از جمله خصایص بارز فعالان انجمن‌های علمی‌دانشجویی برشمرد و گفت: ویژگی‌های خاص و بارزی که در میان دانشجویان فعال انجمن‌های علمی وجود دارد، «جامع‌نگری» آنها است که موضوع بسیار مهمی است و دانشجویان عضو این نهاد دانشجویی باید ضمن تقویت این صفت مشترک، تلاش کنند تا دانشجویان بیشتری به سمت فعالیت‌های علمی‌دانشجویی ترغیب شوند. به هر حال باید در راستای تقویت انجمن‌های علمی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی از تمام قوا و ظرفیت‌های موجود نهایت استفاده را ببریم.

او با بیان اینکه پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های انجمن‌های علمی‌دانشجویی در مسیر حرکت به سوی تولید دانش و کارآفرینی باید مورد استفاده قرار گیرد، گفت: انجمن‌های علمی‌دانشجویی باید با مهارت‌ها و ابزارهای مبتنی بر دانش، نیازهای جامعه را در سطوح مختلف علوم پزشکی و میان رشته‌ای برطرف کنند و از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های آنها در مسیر حرکت به سوی تولید دانش و کارآفرینی استفاده شده و به سمت خودکفایی و کارآفرینی سوق پیدا کنند.

در ادامه مهدیه پرند رییس اداره انجمن‌های علمی‌دانشجویی اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت گزارشی از فعالیت‌های این اداره ارائه داده و به مهمترین اقدامات و فعالیت‌های انجام شده اشاره کرد.

رییس اداره انجمن‌های علمی‌دانشجویی رشد کمی انجمن‌های علمی‌دانشجویی در اغلب دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را قابل توجه دانست و گفت: از تعداد ۷۱۸ انجمن ثبت شده در سامانه الکترونیکی فرابر ۶۴۰ انجمن علمی‌دانشجویی مورد تأیید قرار گرفته و زیر مجموعه۱۴ انجمن کشوری مشغول فعالیت هستند.

او با اشاره به این‌که به دنبال افزایش سطح کیفی فعالیت انجمن‌های علمی دانشجویی هستیم، تصریح کرد: انجمن‌های علمی‌دانشجویی به صورت مستمر سمینارها، همایش‌ها، کارگاه‌ها، استارت آپ ویکندها، کمپین‌ها و فعالیت‌های مشابهی با کیفیت‌های مختلف در سطوح مختلف دانشگاهی، منطقه‌ای و کشوری برگزار می‌کنند و ما امروز بر روی افزایش سطح کیفی این فعالیت‌ها متمرکز شده‌ایم.

پرند در بخش دیگری از سخنان خود «در اختیار نداشتن فضای فیزیکی اختصاصی در اغلب دانشگاه‌ها»، « جامع و کامل نبودن آیین‌نامه و دستورالعمل ایجاد و راه‌اندازی انجمن‌های علمی‌دانشجویی» و « عدم وجود بانک اطلاعات کمی و کیفی مرتبط به فعالیت‌ انجمن‌های علمی دانشجویی» را از جمله مشکلات و موانع پیش‌روی فعالیت این نهاد دانشجویی برشمرد.

گفتنی است در پایان این نشست معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت پس از استماع گزارش ارائه شده، ضمن تقدیر از فعالیت شایسته اداره انجمن‌های علمی‌دانشجویی در ایام کرونا و تشکر از رییس و کارکنان این اداره به جهت ساماندهی انتخابات کشوری انجمن‌های علمی بصورت مجازی، بر نقش استارت‌آپ‌ها و نوآوری در عرصه‌های مختلف فعالیت این نهاد دانشجویی تأکید کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.