پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۷

روز مددکاری اجتماعی چه روزی است

روز مددکار

ظاهراً در جامعه فقط مددکاران اجتماعی می دانند سالروز ولادت حضرت علی (ع) مصادف با روز مددکار بوده و انجمن مددکاران اجتماعی ایران همه ساله برنامه خاصی برای این روز دارد.

شعار روز جهانی مددکاری اجتماعی سال ۲۰۱۷ از سوی فدراسیون بین المللی مددکاری اجتماعی، “ارتقاء پایداری اجتماعی و محیطی” تعیین و اعلام شده است.

معنا و مفهوم واقعی این شعار “تاب آوری” است، تأکید بر ضرورت ارتقاء سطوح کمی و کیفی تاب آوری اجتماعی و محیطی دنیاست و مهمتر از تفسیرِ عنوانِ شعار، ضرورتِ جستجویِ جامعه جهانی مددکاری اجتماعی جهت یافتنِ نقش و جایگاه عملیاتیِ مددکاری اجتماعی و مددکاران اجتماعی، متناسب با موضوع طرح شده از سوی فدراسیون و در مسیر تحقق یافتن آن است.

مسلماً با توجه به گسترش مسائل و مشکلات اجتماعی در سطح دنیا، ظهور و گسترش پدیده نامبارک تروریست جهانی که محصولی جز جنگ و خونریزی و نابودی کودکان و زنان و سالمندانِ بی گناه و نسل کشی های دردناک در منطقه در بر نداشته است، شعار بجا و بسیار مناسبی از سوی فدراسیون جهانی مددکاری اجتماعی انتخاب شده است که شایسته است در ابعاد مختلف بدان پرداخت.

بنیانگذار مددکاری اجتماعی در دانشگاه‌های ایران، ستاد فرمانفرمایان است، اما در حال حاضر شاهد هستیم که برخی به دروغ مدعی بنیان‌گذاری و یا ناجی‌ بودن مددکاری اجتماعی را دارند و این در حالی است که این افراد نه تنها مددکاری اجتماعی را نجات ندادند، بلکه چاه‌ها و چاله‌های زیادی را در مسیر مددکاری اجتماعی ایجاد کرده‌اند.

ظاهراً در جامعه فقط مددکاران اجتماعی می دانند سالروز ولادت حضرت علی (ع) مصادف با روز مددکار بوده و انجمن مددکاران اجتماعی ایران همه ساله برنامه خاصی برای این روز دارد. این در حالیست که همگان روز معلم, پزشک,پرستار, کارگر, مهندس و … را در اجتماع می دانند و در این روز حداقل به صاحبان آن حرفه تبریک گفته و یا از آنان تقدیر می نمایند. حال سؤال اساسی این است اگر سیزدهم رجب روز مددکاری اجتماعی نامگذاری شده است چرا این موضوع را فقط باید مددکاران اجتماعی بدانند؟ چرا بعد از گذشت سی سال از این امر هنوز جامعه نسبت به پذیرش این روز روی خوش نشان نداده و با مددکاران اجتماعی بعنوان غریبه برخورد کرده است؟ در چند سال گذشته این روز از طرف رسانه های جمعی در یک اقدام آگاهانه روز پدر نامگذاری و با اقبال عمومی روبرو شده و این امر بیش از پیش نامگذاری روز مددکار اجتماعی را کمرنگ کرده است. حال با این اوصاف باز هم برخی از مددکاران اصرار دارند روز مددکار همزمان با ولادت حضرت علی (ع) است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.