پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۰

مسابقات بخش آوایی سی‌وپنجمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور به پایان رسید

اقای وادی پور

دبیر بخش آوایی سی‌وپنجمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور ضمن اعلام خبر برگزاری مسابقات این بخش، گفت: با برگزاری مسابقات رشته‌های "دعا و مناجات خوانی"، "قرائت تحقیق" و "قرائت ترتیل" به صورت مجازی، مسابقات بخش آوایی در این دوره از جشنواره برگزار شد.

مسعود وادی‌پور دبیر بخش آوایی سی‌وپنجمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور در گفت‌وگو با مفدا در خصوص برگزاری مسابقات این بخش، گفت: با برگزاری مرحله فینال رشته‌های "قرائت تحقیق "، "قرائت ترتیل" و "دعا و مناجات‌خوانی" خواهران و برادران که با مشارکت ۳۰ برگزیده انجام شد، مسابقات بخش آوایی سی‌وپنجمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور پایان یافت.

۳۰ شرکت کننده به مرحله فینال "دعا و مناجات خوانی"، "قرآئت تحقیق" و "قرآئت ترتیل" راه یافتند

وی با اشاره به این‌که در مرحله مقدماتی سه رشته "دعا و مناجات خوانی"، "قرآئت تحقیق" و "قرآئت ترتیل" حدود ۱۱۴ متسابق با یکدیگر به رقابت پرداختند، ابراز داشت: در مرحله مقدماتی این سه رشته ۵۷ شرکت کننده در بخش خواهران و ۵۷ شرکت کننده در بخش برادران با یکیدگر به رقابت پرداختند که از هر بخش ۱۵ برگزیده به مرحله فینال راه یافتند و بر این اساس ۱۵ برگزیده در بخش خواهران و ۱۵ برگزیده در بخش برادران با یکدیگر در مرحله فینال به رقابت پرداختند.

وادی پور در ادامه به برگزاری مسابقات بخش آوایی در شرایط کرونایی اشاره کرد و ضمن موفق خواندن اجرای این مسابقات به شکل مجازی، یادآور شد: خداوند را شکر گذاریم که در شرایط شیوع ویروس کرونا توانستیم به عنوان میزبان جشنواره ملی قرآن و عترت از زیرساخت های مناسب برای برگزای این مسابقات در بخش آوایی استفاده کنیم؛ البته در این میان نکته حایز اهمیت تلاش ما برای برگزاری این دوره از مسابقات در بخش آوایی با تکیه بر پیام رسان‌های داخلی بود که متاسفانه ظرفیت برگزاری این گونه مسابقات با استفاده از این پیام رسان‌ها وجود نداشت و ما به ناچار از پیام رسان‌های خارجی و شبکه مجازی خارجی برای برگزاری این مسابقات در بخش آوایی استفاده کردیم.

داوری بخش آوایی جشنواره ملی قرآن و عترت با حفظ کیفیت انجام شد

این مقام مسؤول در ادامه به برگزاری مسابقات در رشته‌های آوایی با حفظ تعادل در تعداد شرکت کنندگان در هر روز از مسابقه اشاره کرد و گفت: در برگزاری مسابقات به صورت مجازی به صورت استاندارد تعداد شرکت کنندگان به طور میانگین حدود ۳۰ تا ۴۰ نفر است و گاه از این عدد نیز کار فراتر می‌رود که این امر احتمال خستگی داوران، کاهش کیفیت داوری و احتمال اشتباه در تشخیص الحان و صدا را در پی دارد؛ از این رو در برگزاری بخش آوایی این دوره از جشنواره ملی قرآن و عترت این امر مدیریت شد به نحوی که به مدت ۱۰ روز مسابقات بخش آوایی برگزار شد تا خللی در داوری و حفظ سلامت روحی و جسمی داوران ایجاد نشود.

دبیر بخش آوایی سی‌وپنجمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور در ادامه تصریح کرد: بر این اساس برای انجام داوری هر رشته در بخش آوایی که در نهایت تعداد شرکت کنندگان آن ۱۹ نفر بوده است، یک روز را اختصاص دادیم که این امر رضایت‌مندی داوران را به دنبال داشت؛  این امتیازی در برگزاری این گونه مسابقات است و موجب شد یکی از باکیفیت‌ترین مسابقات قرآنی در بخش آوایی را داشته باشیم.

متسابقین شرکت کننده در بخش آوایی کارنامه عملکرد خود را دریافت کردند

او در ادامه با بیان این‌که پرونده بخش آوایی در جشنواره ملی قرآن و عترت در دور سی‌وپنجم عملا بسته شده است، ابراز داشت: ما رسم امانت داری را ادا کرده‌ایم و به صورت اخلاق‌محور به تک تک افراد شرکت کننده کارنامه عملکردشان را ارائه داده‌ایم. اگر چه این امر کار سختی بود و حجم کار زیادی را از ما می‌طلبید، اما این کار با دقت انجام و تلاش شد ریز امتیاز فرد شرکت کننده در هر بخش به شخص شرکت کننده، ارائه شود.

وادی پور رسیدگی دقیق و عادلانه به اعتراضات متسابقین بعد از اعلام نتایج را از دیگر ویژگی‌های مثبت برگزاری مسابقات بخش آوایی در این دوره از جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان عنوان کرد و ابراز داشت: بر اساس روال مسابقات در بخش آوایی، بعد از اعلام نتایج اولیه به شرکت کنندگان، زمانی برای اعتراضات اختصاص داده شد که این فرصت در بخش آوایی یک روز بوده است.

به کلیه اعتراضات شرکت کنندگان در نهایت عدالت رسیدگی شده است

وی در پایان خاطر نشان کرد: در ادامه این روند، بعد از رسیدگی به اعتراضات واصله، نتایج قطعی اعلام می‌شود. این در حالی است که طبق قانون سازمان اوقاف، فرد شرکت کنند تنها ۳۰ دقیقه بعد از ارایه کارنامه حق اعتراض خواهد داشت که ما این زمان را به ۲ ساعت و در نهایت برای حفظ احترام مخاطبانمان تا ۲۴ ساعت افزایش دادیم و اعتراضی را بدون رسیدگی نگذاشتیم.

گفتنی است بخش آوایی سی‌وپنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور، شامل هشت رشته از جمله رشته‌های "حفظ" در چهار بخش "حفظ ۵ جزء"، "حفظ ۱۰ جز ء"، "حفظ ۲۰ جزء" و "حفظ کل قرآن کریم"، رشته‌های "قرائت تحقیق" و "قرائت ترتیل"، "دعا و مناجات خوانی" و "همخوانی و تواشیح" است که مسابقات رشته‌های فوق، ذیل بخش آوایی کار خود را از ۱۲ بهمن ماه آغاز کردند و سه‌شنبه ۵ اسفندماه مسابقات این بخش به کار خود پایان داد.

برای مشاهده گزارش تصویری این خبر روی متن کلیک کنید./انتهای پیام

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.