چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۷

به همت کمیته فرهنگی انجمن اسلامی؛

لایو اینستاگرام با موضوع " مهاجرت چرایی و چگونگی آن " برگزار شد /قسمت دوم

مهاجرت

دکتر صابری عضو هیأت علمی گروه شیمی دارویی در پاسخ به سوالات دانشجویان گفت: اگر کشورهایی نظیر انگلستان جهان اول نامیده می شوند، از منظر ساختمان و خیابان و ظواهر نبوده بلکه نظم و انضباط و فرهنگ جامعه است که پیشرفته بودن و اول یا سوم بودن جهان آن را تعیین می‌کند، در چنین محیطی اگر دانشجویی به جد بدنبال علم باشد، فرصت های بسیاری برای یادگیری و کسب علم وجود دارد.

به گزارش مفدا مشهد، به همت کمیته فرهنگی انجمن اسلامی، دومین جلسه لایو اینستاگرام، پیرامون موضوع مهاجرت، چرایی، چگونگی، مزایا و معایب آن برگزار شد.

این جلسه لایو اینستاگرام روز یکشنبه سوم اسفند ماه ۹۹ با حضور دکتر صابری، استاد گروه شیمی دارویی و مسئول بسیج اساتید دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد و به پرسش هایی از سوی دانشجویان پاسخ داده شد.

دکتر صابری در ابتدا پس از بیان تجربه شخصی خود درباره مهاجرت به انگلستان در سال ۱۹۹۹ میلادی و خاطرات و تجربیاتی از این اتفاق مهم زندگیشان به سوالات مطرح شده از سوی دانشجویان پاسخ داد، وی تاکید کرد: اگر کشورهایی نظیر انگلستان جهان اول نامیده می شوند، از منظر ساختمان و خیابان و ظواهر نبوده بلکه نظم و انضباط و فرهنگ جامعه است که پیشرفته بودن و اول یا سوم بودن جهان آن را تعیین میکند، در چنین محیطی اگر دانشجویی به جد بدنبال علم باشد، فرصت های بسیاری برای یادگیری و کسب علم وجود دارد.

دکتر صابری در ادامه افزود: در مورد پیش نیازهای لازم برای مهاجرت کسانی که به قصد ادامه تحصیل می خواهند مهاجرت کنند، رزومه ای قوی در بخش آموزشی و پژوهشی لازم می باشد که شامل مواردی چون نوشتن مقاله، کسب معدل نسبتا خوب، مدرک زبان و توانایی صحبت به زبان انگلیسی می باشد.

استاد گروه شیمی دارویی دانشگاه، در باب خالی شدن نخبگان از کشور گفت: اینکه دانشجو با چه هدفی می‌خواهد مهاجرت کند مهم است، درصورتی که فردی برای اهداف غیر درسی این مسیر را انتخاب می کند، نمی توان او را نخبه نامید و این فرد یا باز نمی گردد یا درصورت بازگشت علم و موفقیت زیادی با خود به همراه نخواهد آورد.

وی در ادامه تصریح کرد: اگر فردی که واقعا نخبه است و احساس می کند ظرفیتش بیشتر از امکانات اینجاست، مهاجرت اتفاق مبارکی است.

میهمان این نشست تصریح کرد: اگر امروز افغانستان به وضع کنونی مبتلا شده است علتش این است که نخبگانشان کشور خود را ترک کردند و اگر جامعه ای غربال شود و نخبگان و افراد توانمند حذف شوند افراد با هوش و توانایی پایین نمی توانند به درستی کشور را مدیریت کنند و نتیجه آن جنگ و اتفاقات ناگوار برای آن کشور خواهد بود. لذا کسانی که با مهاجرت آرامش لحظه ای خود را تامین می کنند باید به این مساله هم فکر کنند.

دکتر صابری مسئول بسیج اساتید دانشگاه مشکل کشور را درباره مهاجرت نخبگان زیر ساخت نادرست توصیف کرد و گفت: علت مهاجرت نخبگان نبود امکانات رفاهی نیست ، چرا که کشور ما از این نظر در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد اما مشکلی مانند نبود توازن در عرضه و تقاضای دانشجو و پذیرش بیش از حد نیاز ، در حال نداشتن برنامه ای برای دانشجوی فارغ التحصیل باعث مهاجرت نخبگان می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مورد گرایش ها و تخصص های بهتر برای مهاجرت ، حوزه های نانو، پزشکی ، ژن تراپی و رشته های پیرامون آنها را مناسب معرفی کرد.

در پایان میهمان برنامه ، ازدواج و داشتن فرزند را نه تنها مانعی برای ادامه تحصیل و مهاجرت ندانست بلکه افزود: با وجود اینکه این امر در کوتاه مدت ممکن است کمی سخت بنظر بیاید و از آسایش لحظه ای ما بکاهد اما این امر به آرامش روحی و داشتن زندگی شادتر و آینده ای بهتر کمک می کند و اذعان داشت، که قشر نخبه و توانای جامعه برخلاف عرف جامعه باید فرزندان بیشتری داشته باشند تا نسل بعدی کشورمان موفق تر و بهتر باشند.

خبرنگار:فائزه صدقی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.