چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۹

نمکی: رسالت ما توجه به فضای روحی و معنوی دانشجو است

نمکی

وزیر بهداشت در مراسم افتتاح پروژه‌های ورزشی و رفاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: تأمین معیشت درخور شأن دانشجویان و توجه به نیازهای رفاهی او امر مهمی است و اینکه در اولین روز حضور دانشجو و خانواده‌اش در دانشگاه این احساس برای آن‌ها ایجاد شود که دانشگاه متولی دارد و برای او ارزش قائل است، دلگرم کننده است. همواره به مدیران فرهنگی و دانشجویی گفته‌ام که رسالت ما توسعه فضای فیزیکی نیست، بلکه توجه به فضای روحی و معنوی دانشجو بسیار مهم است.

به گزارش مفدا، کتر سعید نمکی در نوزدهمین آیین پوییش ره سلامت که با افتتاح پروژه های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مجتمع خوابگاهی کوی دانشگاه همراه بود گفت: دانشگاه علوم پزشکی تهران شهدای زیادی را از معلم و دانشجو در دوران دفاع مقدس تقدیم کرد که همواره یادشان در لوح زرین تاریخ دفاع مقدس خواهد ماند. اساتید این دانشگاه همیشه از پیشکسوتان حضور در خط مقدم جبهه‌ها بودند و دکتر کریمی رییس این دانشگاه، یکی از آن سربازان روزهای سخت دوران دفاع مقدس است.

او افزود: بعضی اوقات همانگونه که انسان مژه‌های خودش که نزدیک‌ترین عنصر به چشم است را نمی‌بیند، دانشگاه‌های بزرگ و مراکز عظیم و با قدمت ارزنده را از چشم و نگاه دور می‌داریم. خوابگاهی که دکتر کریمی؛ رییس دانشگاه علوم پزشکی ۴۶ سال پیش زندگی می‌کرده هنوز با همان ترکیب گذشته باقی مانده است و بنده هم مفتخرم که دوره تخصص را در این دانشگاه گذراندم. بخشی را در دانشکده بهداشت و تحقیقات بهداشتی و بخشی را در محضر استاد فرهودی در مرکز طب کودکان، گذراندم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: سال بسیار سختی بر ما و همکاران مان گذشت. امروز بیشتر می‌خواهم از هیات رییسه و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی تهران و روسای تلاشگر بیمارستان‌های تابعه این دانشگاه تشکر کنم چون در ایام کرونا، ما و کشور را به عنوان مراکز مرجع، دریافتند.

 دکتر نمکی ادامه داد: علیرغم اینکه در اکثر نقاط کشور، بخش‌های ارزنده و فارغ‌التحصیلان بسیار برازنده برای خدمت در حوزه سلامت داریم اما هنوز هم بیمارستان‌های تهران، برای کشور و بیماران مرجع هستند و بارها دیده‌اید که افراد در چادر یا ماشین، پشت درب بیمارستانهایی مانند امام خمینی(ره) و شریعتی بیتوته می‌کنند. یعنی تهران را باید با نگاه دیگری بنگریم حتی اگر اعتقاد داریم که کمبودهای مناطق دیگر کشور را حل کرده‌ایم اما این باور و یقین که تهران می‌تواند راهگشای مشکلات بهداشتی و درمانی موارد پیچیده باشد را نتوانسته‌ایم در ذهن مردم، حل کنیم. این رجعت و عطش مراجعه به تهران را باید مدیریت کنیم و پاسخگو باشیم.

او یادآور شد: از اصحاب خبر و رسانه که همیشه در کنار ما بوده‌اند، تشکر می‌کنم و این دوربین‌ها را همیشه یار و یاور همکارانم به ویژه در ایام سخت مبارزه با کووید۱۹ می‌دانم. امروز گفتنی‌های کوتاه اما غمگنانه‌ای دارم. از اینکه در اوج تنهایی چه می‌کشیم. دیشب تا قبل از نماز صبح قدم زدم و بعد از نماز هم نشستم و گلایه‌ای به مسئولین نظام نوشتم از اینکه چقدر من و همکارانم در بعضی از موارد احساس غربت و تنهایی می‌کنیم.

 وزیر بهداشت گفت: کاری که دانشگاه علوم پزشکی تهران در ایجاد ۷۰۰ تخت خوابگاهی و هزار و ۲۰۰ تخت در آینده، می کند، بسیار ارزشمند است و حل کردن مشکل یک دانشجوی آواره هم کار بزرگی است. چون در خانواده‌ای نه چندان مرفه بزرگ شده‌ام و می‌دانم که نخبگان هوشی کشور، کارگرزاده، کشاورززاده و تهیدست زاده وقتی که بدون کلاس‌های آنچنانی و نگذشتن از کلاس‌های پرهزینه کنکور و پر زرق و برق، گوسفند می‌چرانده و کتاب دست می‌گرفته و می‌خوانده  یا قالی می‌بافته و درس هم می‌خوانده، با افتخار رتبه‌های اول کشور را در یک مسابقه نابرابر و ناعادلانه کسب می کند، چه وضعیتی دارد.

دکتر نمکی افزود: یک نفر، مادرش پشت درب اتاقش آب پرتقال می گذاشته که غش نکند و فلان نوع تغذیه می خورده که ایشان ضریب هوشی اش بالا برود و این فرد نیاز به خوابگاه هم ندارد. ماشین گران قیمت، خانه لوکس برای او از پیش آماده شده و اگر هم نشد با هزینه های سنگین دلاری در یک جای دیگر دنیا، تحصیل می کند. ما نمی گوییم اینها فرزندان این سرزمین نیستند اما دل من برای آنهایی می سوزد که فرزندان تهیدست این سرزمین هستند و ما به عنوان مدیران کشور متولی رسیدگی به آنها هستیم.

 وی یادآور شد: همیشه گفته‌ام بنده وزیر بهداشتِ پولدار، فقیر، اصولگرا، اصلاح طلب، شیعه، اهل تسنن، زرتشتی، مسیحی، کلیمی، لامذهب و حتی زندانی محکوم هستم و این بدین معنی نیست که من رسالت خودم را در مورد نقش حاکمیت برای تهیدستان فراموش کنم. اگر قرار است منابع عمومی کشور صرف شود اول باید صرف جوان و نوجوانی شود که با فقر و تهیدستی از دورترین روستاهای کشور افتخار کسب کرده و با رتبه‌های برتر روی صندلی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران نشسته است. دکتر نمکی ادامه داد: من به عنوان مقام مسوول برای این فرد چه کرده‌ام که پدر و مادرش فکر و دغدغه این را نداشته باشد که امشب فرزندم قرار است کجا بخوابد؟ این پدر و مادر که نمی‌تواند برای فرزندش در تهران، خانه پیدا و رهن کند. مگر برای خودش می‌تواند که برای فرزندش بتواند؟ چنین فردی که در یک آلونک در یک روستای دورافتاده زندگی می‌کند و خداوند یک دردانه نازنین با هوش و استعداد خداداد به او داده و فرزندش دانشجوی دانشگاه و متقاضی صندلی شده که خیلی‌ها برای آن حسرت می‌خورند، توان انجام چنین کاری را ندارد.

 وزیر بهداشت گفت: وظیفه حاکمیت است که برای فقرا، تهیدستان و نیازمندان کار کند. وظیفه حاکمیت است که این دغدغه را از ذهن پدر و مادری که اینقدر لیاقت داشته که با کارگری و تهیدستی، چنین فرزند پاکیزه‌ای را به عنوان یک استعداد ناب به نظام دانشگاهی تقدیم کند. حتی اگر یک تخت به خوابگاه‌ها اضافه کنیم، افتخار بزرگی است.

 نمکی تصریح کرد: اگر یک دختر روستایی دانشجوی متعلق به یک فرهنگ ساده و پاکیزه اگر در تهران آواره شد، علاوه بر مسائل اقتصادی، باید به مسائل حاشیه‌ای دیگر هم توجه کنیم. پدر و مادری که عزیز پاکیزه‌ای را به ما تحویل داده، چه تحویل خواهد گرفت؟ در دوره‌ای که رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان بودم، مجبورم کردند که به تهران بیایم و دو سه روز اول، شعری نوشتم که اینگونه بود "ما در میان مردم این شهر، چون کولیان خسته، غریبیم/ در چشم شب گرفته این قوم چون تابش ستاره، عجیبیم/ این کوچه‌های تنگ نفسگیر، میدان قلب عاشق ما نیست/ این شوره‌زار خشک ستم خیز، آن دشت پرشقایق ما نیست/ اینجا امید رویش نرگس در سینه‌های یخ‌زده مرده است/ اینجا عقاب بی‌هدف عشق خود را به باد هرزه سپرده است/ با من بیا که مردم این شهر، دشمن نواز و دوست فریبند/ با مجریان شعبده همدست با عاشقان ساده غریبند ...." این شعر غربت‌نامه من در اولین روزهایی بود که برای معاونت وزارت بهداشت به تهران آمدم.

 او همچنین اشاره کرد: تأمین معیشت درخور شان دانشجویان و توجه به نیازهای رفاهی او امر مهمی است و اینکه در اولین روز حضور دانشجو و خانواده‌اش در دانشگاه این احساس برای آن‌ها ایجاد شود که دانشگاه متولی دارد و برای او ارزش قائل است، دلگرم کننده است. همواره به مدیران فرهنگی و دانشجویی گفته‌ام که رسالت ما توسعه فضای فیزیکی نیست، بلکه توجه به فضای روحی و معنوی دانشجو بسیار مهم است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: باید روح لطیف چند بعدی تحریک و تاثرپذیر از همه اتفاقات را در دانشجویان مراقبت کنیم. چقدر می توانیم تعهد و اخلاق را در کنار علم آموزی در دانشجویانی که تحویل می گیریم، تقویت کنیم؟ چقدر می توانیم پایبندی به این سرزمین را تقویت کنیم تا دانشجویان پا در رکاب رفتن، نباشند؟ چه می کنیم که همین روستازاده عاشق سرزمین وقتی به تهران می آید بعد از دو سه سال، فیلش هوای هندوستان می کند. ای کاش هوای هندوستان می کرد هوای استرالیا، انگلیس، آمریکا و کانادا می کند. چرا نخبه های کشور می روند؟ چرا پدران و مادران آنها را با خون دل تربیت می کنند و ما به عنوان وظیفه حاکمیتی خوابگاه می سازیم، تغذیه فراهم می کنیم و هزار مساله دیگر اما اینها می روند و بانک ژنتیک مناطق دیگر جهان را تقویت می کنند؟

نمکی تاکید کرد: چرا بر نمی گردیم و این فاجعه ملی(فرار نخبگان از کشور) را بازنگری نمی کنیم؟ سالها پیش باباطاهر گفت "به درگاه الهی کی روا بی، گل از مو دیگری گیره گلابش". خون دل می خورم وقتی پسرم که دانشجوی دانشگاه شریف است می گوید دانشجوها، آماده ماندن در کشور نیستند و متاسفانه برخی از اساتید هم تسهیل کننده این رفتن و پلی برای عبور نخبگان می شوند. سرمایه های عظیم ملی که با خون و دل تربیت شده اند، از کشور می روند چون هرگز وقت نکرده ام به این دانشجو، بُعد فرهنگی، فلسفی، تاریخی و اجتماعی کشورش را یادآوری کنم و به او کتاب می دهم و از او امتحان می گیرم. هرگز نگفته ام که تو وابسته به سرزمین و اقلیمی هستی که فقر و تنگدستی می طلبد تو به آن کمک کنی. روح معنویت و انسان دوستی را در دانشجو، تقویت نکرده ام و این از جانب منِ معلم و دانشگاه است و اگر این غفلت ادامه پیدا کند، در آینده تهدیست ترین کشورها از نظر منابع انسانی می شویم.

 وی یادآور شد: دانشجو و نخبه را باید نواخت، نباید راند و او را زد بلکه باید او را جذب کرد و هنرمندانه نگاه داشت. جذبه ایجاد کردن، هنر، عشق، معرفت و الگو می‌خواهد. ما متاسفانه خیلی از الگوها را از دست داده‌ایم. الگوهایی که ماها را در این اقلیم نگه داشتند زمانی که برای خیلی از ما، شرایط رفتن فراهم بود، کم داریم یا اصلا نداریم این نقصان را در عرصه فرهنگی در دانشگاه‌ها به شدت احساس می‌کنم.

 وزیر بهداشت گفت: امسال بدترین سال اقتصادی دولت بعد از انقلاب بود که خیلی سخت گذشت و محدودیت‌های تحریمی که دیوانه‌ای بر ما تحمیل کرد، روزهای سختی بود و دولت در بدترین ایام پرچالش خودش، کشور را اداره کرد اما این توفیق حاصل شد که توانستیم ۵۰ درصد به حقوق رزیدنت، انترن و کارورز اضافه کنیم و برای ۲۰ هزار نفر رزیدنت و PHD وام فراهم کنیم و کار بزرگ دیگر، تحت پوشش بیمه بردن این افراد بود.

نمکی افزود: روزی دیدم که یکی از خانواده‌های رزیدنت‌ها، مشکل دفترچه بیمه دارند پرسیدم مگر رزیدنت‌ها بیمه نیستند گفتند نه. مگر می‌شود که ایشان در بیمارستان بیمار ویزیت می‌کند و ما ادعا می‌کنیم، بیمه سلامت، فراگیر است اما برای این طفلک و خانواده‌اش دفترچه نداریم؟ این خیلی بد است. خوشبختانه پوشش بیمه آنها شکل گرفت و علاوه بر بیمه درمان، قراردادی را با وزیر رفاه برای بیمه تامین اجتماعی مجموعه دستیاری و دانشجویان PHD و کارشناسی ارشد تنظیم می‌کنیم که این افراد در زمان تحصیل، پایه‌ای برای تامین اجتماعی‌شان محاسبه شود. این هم دلگرمی برای این افراد است و هم برای ما یک آرامش خاطری فراهم می‌کند که این افراد در ایامی که در کنار ما بودند، کار کوچکی برای آنها کردیم و هم یک حلقه‌ای برای ماندگاری آنها است.

 وی خاطرنشان کرد: از همه خیرین تقاضا می‌کنم همانگونه که تخت بیمارستانی ساختند و بسیاری امکانات و زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی ایجاد کردند، در نهضت خوابگاه‌سازی مشارکت کنند تا کسی که فردا می‌خواهد خدمت ارائه کند، تسهیلی فراهم شود که با دلخوشی و ماندگاری بیشتر، مشغول خدمت‌رسانی شود. آن چیزی که به مردم خدمت می دهد تخت و دستگاه و فضا نیست بلکه نیروهای انسانی هستند اگر این نیروها، سالم و با روح برخوردار و رضایتمند و یا با روح زخمی طلبکار به محل خدمت خود رفتند، به گونه‌ای متفاوت خدمت می‌دهند.

وزیر بهداشت یادآور شد: در زمینه ساخت و ساز و توسعه زیرساخت خوشبختانه امسال نه تنها کرونا ما را درگیر و گرفتار نکرد و عاملی برای عدم توسعه نشد بلکه رشدی که امسال داشتیم، در طول تاریخ قبل و بعد از انقلاب، بی‌نظیر بود. امسال حدود ۱۱ هزار تخت به ظرفیت کشور اضافه می‌کنیم و حدود هزار و ۴۰۰ پروژه بهداشتی و درمانی را تا اردیبهشت‌ماه سال آینده در قالب پویش ره سلامت افتتاح می‌کنیم.

نمکی تاکید کرد: یکی از مناطقی که از نظر تخت بیمارستانی به شدت محروم مانده بود، تهران و حاشیه شهر تهران بود. فقط در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی تهران، حدود دو هزار ۳۰۰ تا دو هزار و ۴۰۰ تخت بیمارستانی، اضافه می‌کنیم و اولین بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی کشور در تهران بعد از بیمارستان امام خمینی(ره)، مهدی کلینیک است که تا ماه‌های آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

 وی افزود: در حاشیه تهران و در مناطقی مانند شهرقدس، ملارد، شهریار و اسلامشهر با جمعیت بیش از دو میلیون نفر، یک تخت بیمارستانی نداشتیم و از روز اولی که آمدم، بر تکمیل زیرساخت‌ها در این مناطق تاکید کرد. خوشبختانه بیمارستان شهر قدس افتتاح شد و بیمارستان های شهریار و ملارد به زودی و بیمارستان اسلامشهر نیز در ماه‌های آغازین سال آینده به بهره برداری می‌رسد و در آینده بسیار نزدیک حدود ۴ هزار تخت بیمارستانی در تهران و حاشیه آن به مجموعه تخت‌های بیمارستانی اضافه خواهیم کرد.

عده‌ای دنبال این بودند که بگویند ایران مرکز کرونا بوده است

او درباره انتشار ویروس کووید در کشور بیان کرد: دو هزار و ۲۰۰ تا ۳۰۰ نمونه که از دی و آذر و بهمن سال گذشته از آنفلوآنزا نگه داشته بودیم، گفتم همه آنها را تست کنند چون می دانستم عده ای دنبال این هستند که بگویند ایران مرکز کرونا بوده است. آمریکایی‌ها، اسراییلی‌ها و برخی در بیرون از کشور، دنبال این بودند که اثبات کنند کانون کرونا، ایران بود و عده‌ای هم در داخل، پای بیرق آن سینه زدند. این را می‌دانستم که این نمونه‌ها را تست کردیم به جز سه نمونه در سراسر کشور که از ۲۳ بهمن به بعد بود، هیچ موردی از کووید۱۹ در نمونه‌هایی که برای آنفلوآنزا گرفته بودیم، پیدا نشد.

وزیر بهداشت عنوان کرد: نمی‌دانم چطور برخی افراد با کمال بی‌انصافی برای سوار شدن بر موج سیاسی تبلیغاتی، به راحتی یافته‌ها و گفته‌های مملکت شان را زیرسوال می‌برند. اگر کسی توانست یک مورد اثبات کند که کووید۱۹ تا قبل از ۲۳ بهمن در ایران وجود داشته، نه تنها به او جایزه می‌دهیم بلکه هزار بار هم عذرخواهی می‌کنیم.

نمکی تاکید کرد: برای دفاع از حیثیت عزیزانی(مدافعان سلامت) که در این مدت خودشان را به آب و آتش زدند، هیچ یاوه‌گویی که بخواهد سلامت این مجموعه را زیرسوال ببرد را رها نخواهم کرد، به هیچ وجه اجازه نخواهم داد. هفته گذشته دکتر المنظری رییس دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت به ایران سفر کرده بود، اعلام کرد که مدیریت ایران، یکی از ناب‌ترین، شایسته‌ترین و مدرن‌ترین شیوه‌های مدیریتی بود که می‌تواند برای جهان، الگو باشد اما یک فرد در داخل با کمال کج‌سلیقگی، صحت این ساختار را برای درماندگی در شرایط سیاسی و کسب بعضی از سلایق، در ذهن مردم زیرسوال می‌برد.

او همچنین تصریح کرد: اگر بنده مردم، مرده‌ام و با دم مسیحا هم زنده نمی‌شوم. مردم این سرزمین فقط به کسی بها می‌دهند که با آنها روراست و صادق است، به سیاسی کاری دیگر بها نمی‌دهند، تمام شد، دوران عوام‌فریبی خاتمه پیدا کرد. آن طرف دنیا یک نفر عطسه کند این طرف دنیا به او می‌گویند، عافیت باشد. دوره عوام فریبی مُرد. با این شبکه‌های اجتماعی و عریانی خیلی از مسائل، مگر می‌شود مردم را با بعضی از شعارهای بی‌منطق، فریب داد؟

مردم شریف ایران باید بدانند که این ویروس علیرغم اظهارات مقامات انگلیسی، همان روزهای اول گفتم که این ویروس هم قدرت سرایت چندین برابری دارد و هم قدرت بیماری‌زایی و مرگ‌زایی بیشتری دارد

وزیر بهداشت گفت: به محض اینکه در ووهان گزارش ویروس کرونا را شنیدیم، همه آماده شدیم، بلافاصله جلسه گذاشتیم، مرزها را بستیم، در تمام ورودی‌ها و مبادی ورودی کشور نیرو برای کنترل گذاشتیم، شروع به طراحی کیت کردیم، ۵۷ دانشجوی ایرانی ووهان را که به ایران آوردیم، با کیتی که عزیزان ما در انستیتو پاستور طراحی کردند، تست کردیم، کسی به ما کیت نداد. وقتی قم و گیلان گرفتاری شدیدی پیدا کردند، تعدادی کیت یکی از همکاران ما به صورت دستی به کشور وارد کرد، کیت نداشتیم، خودمان کیت، ونتیلاتور، ماسک و گان را طراحی کردیم.

نمکی با اشاره به تحجریم‌های ظالمانه بیان کرد: در این مدت با دست‌های بسته در اوج نامردی تحریم در اقیانوس بلا شنا کردیم. از دی‌ماه سال گذشته، حواسمان به این ماجرا جمع بود که این ویروس گسترش پیدا می‌کند و به همین دلیل هم بود که وقتی ویروس به ایران آمد، هیچ دانشگاهی دست و پایش را گم نکرد، هیچ بیماری پشت درب بیمارستانها، سرگردان نشد که افتخار جمهوری اسلامی ایران بود.

وی ادامه داد: از مدت‌ها پیش در ویدیوکنفرانس و نامه‌ها به عزیزانم در دانشگاه‌ها اعلام کردم که خودتان را برای یکی از سخت‌ترین یورش‌های ویروس جهش یافته آماده کنید. امروز دیگر ویروس جهش یافته منحصر به یک نقطه از کشور نیست و همه جا پخش شده است. دیشب ساعت ۱۲ از بیرجند، دو مورد جدید گزارش گرفتم و از ایلام و خیلی استان‌ها لحظه به لحظه گزارش می‌گیرم.

وزیر بهداشت یادآور شد: همکاران ما کاملا آماده هستند. مردم شریف ایران باید بدانند که این ویروس علیرغم اظهارات مقامات انگلیسی، همان روزهای اول گفتم که این ویروس هم قدرت سرایت چندین برابری دارد و هم قدرت بیماری‌زایی و مرگ‌زایی بیشتری دارد و هم جوان‌ترها را بیشتر گرفتار می‌کند. سه روز پیش در خوزستان کودک یک و ۹ ساله بر اثر کووید۱۹ فوت کرد.

نمکی اظهار داشت: به همه شهدای سلامت، همه دانشگاه‌های علوم پزشکی و عزیزانی که تن بر آتش بلا زدند و شهید شدند، درود می‌فرستم اما به شدت گله‌مندم از آنهایی که متاسفانه پروتکل ها را رعایت نمی‌کنند و به شدت گله مندترم از آنهایی که با پروتکل شکنان برخورد نمی‌کنند. ما ابزار نداریم. در وزارت بهداشت اگر دکتر کریمی رییس دانشگاه علوم پزشکی بگوید آمده‌اند و یکی از اورژانس‌های بیمارستانی را بهم ریخته‌اند، ابزاری نداریم به جز استفاده از ابزار دیگران. ابزار ما یک گوشی و همین چیزهایی است که شما می‌بینید، ابزار ما عشق به بیماران است و جان است که آن را فدا کنیم. بیش از آن چیزی نداریم.

وی افزود: از برخی از اتفاقات کشور، اطلاعی نداریم. دیشب در ایلام خانم جوانی اینتوبه شد که حامله بود و با سزارین، نوازدش را به دنیا آوردیم. نمی‌دانم که این نوزاد هرگز مادر خودش را می‌بیند یا خیر و یا چشم این مادر بر سیمای فرزندی که ماه‌ها در شکمش نبضش را حس کرده، باز خواهد شد یا خیر. اما چه کسی عامل مرگ این بانوی ایلامی است؟ ما کی برای تردد از مرزها به سمت عتبات و برگشت آن اجازه دادیم؟ چه کسی از من در این رابطه، نامه دارد؟ کجا من و همکارانم با بعضی از این ترددها، موافقت کردم؟ اتوبوسی می‌آید که در مرز می‌گیریم، فرد مثبت پیاده می‌شود و اتوبوس تا فلان شهرستان می‌رود و وقتی ردیابی می‌کنیم، موارد مثبت در آن شهرستان پیدا می‌شوند.

وزیر بهداشت گفت: تا کجا همکاران من باید تاوان ندانم کاری بقیه را بپردازند؟ چه گناهی کرده‌ایم که بعد از ۱۳ ماه باید موج بیماری ایجاد شود و ما موج را بشکنیم و شهید بدهیم. خدا شاهد است داغ شهدای سلامت، مرا جزغاله می‌کند و نابودم کرده است. ناب‌ترین نیروهای نظام سلامت را در این مدت از دست دادیم. داغی برای هیچ فرمانده‌ای بالاتر از این نیست که افسران ارشد و سربازانش یکی یکی نفله شوند آنهم در بسیاری از موارد به دلیل ندانم کاری و سهل انگاری دیگران.

عزیزان اینطور نمی‌شود مملکت را اداره کرد. مکتوب هم نوشته‌ام. ما و همکاران‌مان دیگر بیش از این صبوری برای‌مان میسر نیست. ما برای موج شکنی خلق نشدیم و دیگران برای موج آفرینی. این را همه باید بدانند

نمکی تاکید کرد: منِ وزیر خبر ندارم کی می‌آید و کی بیرون می‌رود. فقط ما ته رودخانه زخمی و جنازه جمع می‌کنیم خب بجای وزیر بهداشت، مدیرکل مرده‌شورخانه بگذارید. وزیر بهداشت برای چه می‌خواهید؟ این درد، درد بزرگی است. ویروس جهش یافته، مهاجم‌تر است. فکر نکنید انگلیس یکی از ساختارهای ضعیف نظام سلامت جهان را دارد. انگلیس یکی از نظام های بسیار مقتدر را دارد، آلمان در مسائل بهداشتی و درمانی کشور کمی نیست اما به زانو درآمد. نه گستردگی اقلیم ما را دارند، نه کم پولی و کم بضاعتی اقتصادی ما را دارند. داریم فریاد می‌زنیم که اپیدمی گرفتارمان می‌کند چرا گوش نمی‌کنید؟ چرا منِ وزیر بهداشت نباید بدانم هیاتی از فلان جا به ایران می‌آید؟ اینطور نمی‌شود مملکت را اداره کرد.

وی گفت: چقدر باید فریاد بزنم و بگویم؟ چقدر باید شرمسار نیروهای حوزه سلامت شوم؟ چقدر باید از پزشک، پرستار، علوم آزمایشگاهی، بهورز و سایر نیروها خجالت بکشم؟ این که نمی‌شود. ناگهان خبر بشوم که بدون اطلاع ما، گروهی آمد و گروهی رفت آن هم در کشوری که رهبر معظم انقلاب می‌خواهد نشست مجازی بگذارد می‌گوید از وزارت بهداشت اجازه بگیرید، رییس جمهور می‌خواهد به مرقد امام راحل برود می‌نویسد ببینید فلانی(وزیر بهداشت) نظرش چیست و یا رییس جمهور یک سفیر را می‌خواهد بپذیرد می‌گوید از وزیر بهداشت بپرسید که باید چند بیایند و چگونه باید پروتکل‌ها رعایت شود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: بزرگان نظام پروتکل‌ها را رعایت می کنند اما عده ای اصلا حواسشان به پروتکل‌ها نیست. وقتی اپیدمی آمد و خدای ناکرده کشتار کرد، برخی می‌گویند که در فلان جا، غلظت اکسیژن کم بود و یا می‌گویند طبق گزارشات واصله، در فلان جا به بیمار دیر رسیدگی کردند. همه قلم‌ها راه می‌افتند و هم سوالات شروع می‌شوند اما یکی نمی‌گوید که در پیک قبلی خوزستان که پروتکل شکنی ما را گرفتار کرد، چه کسی آن را جمع کرد؟ چه کسی شب تا صبح نخوابید؟ چگونه اکسیژن رسید؟ چرا یک نفر در خیابان نیامد و فریاد نزد که ما امکانات نداریم؟ چه کسانی این آتش را خاموش کردند؟ اما اگر بگویند ۵ دقیقه داروی فلانی دیر شد، هزار نامه توضیح خواه و هزار قلم و شبکه اجتماعی راه می‌افتد.

نمکی افزود: عزیزان اینطور نمی‌شود مملکت را اداره کرد. مکتوب هم نوشته‌ام. ما و همکاران‌مان دیگر بیش از این صبوری برای‌مان میسر نیست. ما برای موج شکنی خلق نشدیم و دیگران برای موج آفرینی. این را همه باید بدانند.

تزریق واکسن به کادر درمان

وی اظهار داشت: با لطف خداوند تزریق واکسن از فردا به ۱۰۰ هزار نفر دیگر از کادر درمان شروع می شود، ۲۵۰ هزار دوز دیگر در این هفته به کشور می‌رسد و همراه با کادر درمان نه به عنوان خودخواهی، گروه های آسیب پذیر، واکسینه می شوند. در تمام جنگ‌های دنیا اگر جلیقه یا کلاه ضد گلوله وجود دارد به کسی که در خط مقدم است، می‌دهند وگرنه همکاران ما برای تزریق واکسن می‌گفتند ما نه ابتدا به مردم تزریق کنید اما ما در سند ملی واکسیناسیون کووید۱۹ تکلیف کردیم که اول کادر درمانی واکسن تزریق کنند.

وزیر بهداشت بیان داشت: بعد از کادر درمان به سراغ خانه سالمندان و گروه‌های آسیب پذیر می‌رویم و امیدوارم که تا پایان اسفندماه بتوانیم گروه‌های هدف آسیب‌پذیر را واکسینه کنیم البته این مژده را هم می‌دهم که تولید واکسن ملی به خوبی پیش می‌رود و ما در اردیبهشت آینده این خبر خوش را به مردم می‌دهیم که اگر با همین روال پیش رویم، یکی از تولید کنندگان واکسن در منطقه مطرح می‌شویم و می‌توانیم مردم خودمان را واکسیینه و هم برای صادرات اقدام کنیم.

او در پایان خاطرنشان کرد: راهی که ما می‌رویم، این است که مرتب تولید واکسن داخلی را با جهش های ویروس بسنجیم و اگر در هر گونه جهشی، واکسن های ما قدرت حمایتی را تضعیف شده داشتند، در تقویت آن اقدام کنیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.