سه‌شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۰

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در «نخستین جشنواره ملی اعتکاف دانشگاهیان» ؛

نهضت ملی اعتکاف، بین‌المللی شده است

رونمایی پوستر نخستین جشنواره ملی اعتکاف دانشگاهیان کشور

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در مراسم رونمایی از «نخستین جشنواره ملی اعتکاف دانشگاهیان» بیان کرد: اعتکاف عمومی کشور قبلا امری محدود و مهجور بود اما ‌اکنون به مرکز توجه تبدیل شده که ناشی از تلاش دانشگاهیان است و مورد توجه جریان‌های علمی و دانشگاهیان ما قرار گرفته است؛ اکنون نهضت ملی اعتکاف بین‌المللی شده است.

به گزارش مفدا، مراسم رونمایی از پوستر «نخستین جشنواره ملی اعتکاف دانشگاهیان» و همچنین رونمایی از «نشان ملی اعتکاف دانشگاهیان» با حضور حجت‌الاسلام مصطفی رستمی؛ رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت روز سه‌شنبه ۵ اسفندماه در دفتر مرکزی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار شد.‌

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در این مراسم تبلور ارزش‌های دینی در جامعه را از توفیقات پرافتخار انقلاب اسلامی دانست و گفت: به برکت انقلاب اسلامی و نظام، آثار مختلفی به عنوان برکات این نظام در جامعه بروز پیدا کرد که احیای جان‌ها و جوان‌ها، میزبانی دین مطهر اسلام و محبت اولیا از مصادیق آن است. امروزه گسترش باورهای مذهبی در جامعه ما علیرغم القائات فراوان گریز از دین رخ داده است و خوشبختانه امروز تجلی عظیم دین در ابعاد مختلف زندگی انسانی در انقلاب اسلامی اتفاق افتاده است.

حجت الاسلام و المسلمین رستمی اضافه کرد: عصر ما دوران سرعت، دسترسی، شفافیت، منفعت‌طلبی و طغیان هیجانات و شهوات است و در این شرایط بروز مظاهر دینی اهمیت بالایی دارد. هم‌اکنون مظاهر دینداری در انقلاب اسلامی بیش از پیش بروز یافته و جوانان و جریان‌های علمی در این عرصه‌ها پیشرو بودند.

او با اشاره به اهمیت خلوت‌گزینی و شوق به نیایش با پروردگار به ویژه در ایام همه‌گیری ویروس کرونا اشاره کرد: اعتکاف عمومی کشور قبلا امری محدود و مهجور بود اما ‌اکنون به مرکز توجه تبدیل شده که ناشی از تلاش دانشگاهیان است و مورد توجه جریان‌های علمی و دانشگاهیان ما قرار گرفته است؛ اکنون نهضت اعتکاف، بین‌المللی شده است. 

دو سال پیش اعتکاف دانشجویان جهان اسلام را در مسجد کوفه برگزار کردیم که آخرین اعتکاف بود اما شرایط شیوع کرونا فضاهای برنامه‌ریزی‌ها و شرایط را تغییر داد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اضافه کرد: کرونا تمام برنامه‌های پیشین را دستخوش تغییر کرد و مجبور به زیست مجازی شدیم، بر این اساس امسال از حضور در جمع معتکفان محروم هستیم اما برگزاری جشنواره ملی اعتکاف دانشگاهیان زمینه‌ای برای فرصت بروز و ظهور برکات عظیم نهضت اعتکاف است. امیدوارم با ایمنی جمعی و واکسیناسیون کرونا باز هم امکان برگزاری این مراسم‌ها فراهم شود.

رستمی همچنین اشاره کرد: فضای مجازی فرصت‌های زیادی را برای ما فراهم می‌کند؛ ما می‌توانیم در فضای مجازی ابتکارات زیادی داشته باشیم. امیدواریم طراحی فضای معنوی اعتکاف با بهره‌گیری از شرایط مجازی مورد توجه و استقبال گسترده قرار بگیرد.

نیازمند خلوت معنوی با پروردگار هستیم

در ادامه این مراسم معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت درباره اهمیت فعالیت‌های مذهبی و فرهنگی در دانشگاه‌ها گفت: خوشبختانه علیرغم گسترش کووید۱۹ در کشور فعالیت فرهنگی در دانشگاه‌ها تعطیل نشد و جشنواره‌های مختلف گسترده‌ای در بستر فضای مجازی شکل گرفت. گسترش این ویروس فرصتی برای ارتباط‌گیری بیشتر با مخاطبان و دانشجویان فراهم کرد تا یک برنامه  که پیش از این با تعداد مخاطب محدودی برگزار می‌شد، در یک گستره وسیع در معرض دید و توجه افراد قرار گیرد.

لاری با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌های علوم پزشکی و حضور ۳۰ درصد دانشجویان کشور در دانشگاه‌های علوم پزشکی، عنوان کرد: در ابتدای شیوع کووید ۱۹ پویش «زندگی دست یاریگر توست» با مشارکت وزارت بهداشت و وزارت علوم برگزار شد و خوشبختانه دانشجویان علوم پزشکی در زمینه‌های بالینی، تولید محتوا، تولید ماسک و اقلام بهداشتی فعالیت خوبی داشتند. علاوه بر این فعالیت‌های خوبی نیز در زمینه جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور، جشنواره هدهد، جشنواره بین‌المللی سیمرغ و جشنواره «تیتر ۱۲» در  معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در حال جریان است.

ما در دوران بمباران اطلاعات و اخبار ناگوار امروزی بیش از پیش به خلوت معنوی نیاز داریم. قطعا برگزاری نخستین جشنواره ملی اعتکاف دانشگاهیان برکات زیادی دارد، چرا که ذوق و هنر و معنویت را با هم آمیخته کرده است. اطمینان دارم با نیاز روحی همگانی در این ایام استقبال خوبی از این جشنواره صورت می‌گیرد

او با اشاره به اهمیت راز و نیاز با خداوند در آیین عبادی اعتکاف بیان کرد: ما در دوران بمباران اطلاعات و اخبار ناگوار امروزی بیش از پیش به خلوت معنوی نیاز داریم. رونمایی از پوستر  نخستین جشنواره ملی اعتکاف دانشگاهیان برکات زیادی دارد، چرا که ذوق و هنر و معنویت را با هم آمیخته کرده است. اطمینان دارم با نیاز روحی همگانی در این ایام استقبال خوبی از این جشنواره صورت می‌گیرد.

امسال اعتکاف دانشجویی مجازی برگزار می‌شود

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین علی تقوی معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها عنوان کرد: امسال با گسترش ویروس کرونا نمی‌توانیم اعتکاف را حضوری برگزار کنیم و اعتکاف دانشگاهیان به صورت مجازی در سطح ملی، در کل دانشگاه ها برگزار خواهد شد. در شرایط فعلی نباید از ظرفیت فضای مجازی غفلت کنیم و این طرح نخستین جشنواره ملی اعتکاف دانشگاهیان، قابلیت اجرا در دانشگاه‌های کل کشور و برای کل دانشگاهیان را دارد.

تقوی یادآوری کرد: سال گذشته در ۱۰۳ مکان، مراسم اعتکاف را برگزار کردیم؛ امسال هم برنامه اعتکاف دانشگاهیان را در سطح ملی برگزار خواهیم کرد و شاهد برکات این طرح در کل کشور خواهیم بود.

دانشگاه قم ستاد اعتکاف کشور است

حجت‌الاسلام و المسلمین اسماعیل پوررضا؛ مسؤول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان قم نیز در این مراسم عنوان کرد: اجرای این طرح و فرصت دادن به دانشگاه قم برای برگزاری اعتکاف در سطح ملی اقدام مناسبی بود که در کمترین زمان در سطح ستاد برگزار شد.

او ادامه داد: دانشگاه قم پایگاه و ستاد اعتکاف کشور است. اگر در این وضعیت وارد کار نمی‌شدیم، ضرری غیر قابل جبران به بخش فرهنگی دانشگاه‌ها وارد می‌شد. این برنامه اولین برنامه کلی اعتکاف دانشگاهیان در سطح ملی است. هنوز در کشور ما درباره اعتکاف فیلم و آثار هنری در سطح ملی ساخته و پرداخته نشده و قطعا این یک نقطه ضعف محسوب می‌شود.

پور رضا با اشاره به پیوند عمیق معنویت و هنر بیان کرد: ترغیب و حفظ ارزش‌های ملی، تلاش برای به کارگیری هنرمندان در این میدان، آثار اجتماعی اعتکاف در سطح شخصی، آثار همدلی شکل گرفته در سایه همدلی از جمله اهداف راه‌اندازی مجازی این آیین اعتکاف است. در سال‌های گذشته اتفاق‌های زیادی در اعتکاف افتاده که از آن بی‌خبریم و باید این مسائل را به همگان معرفی کنیم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان قم ادامه داد: امروز افتتاحیه این جشنواره برگزار می‌شود و در ۲۱ اردیبهشت ماه شال آینده یعنی ۲۸ ماه رمضان اختتامیه آن برگزار خواهد شد. تمام دانشگاهیان می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند. دانشجویان غیر ایرانی هم با رعایت ضوابط جمهوری اسلامی می‌توانند در این برنامه حضور یابند.

در دل بحران فرصت وجود دارد

دکتر فرزاد جهان‌بین معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در صحبت‌های کوتاهی اشاره کرد: حاج قاسم سلیمانی در جایی گفتند که در دل بحران فرصت وجود دارد. ما نیز باید در جاهایی حضور پیدا کنیم که دانشگاهیان و دانشجویان حضور دارند تا ضریب اثرگذاری ما بیشتر شود. به اعتقاد من باید در کنار اعتکاف به جنبه‌های جایگزین آن که در روایات به آن اشاره شده است نیز توجه داشته باشیم.

او افزود: در روایات مختلف اآمده است که تلاش برای رفع حاجت مومنان و نشستن در کنار همسر به خاطر دوستی با خدا ثوابی بالاتر از اعتکاف در مسجدالحرام دارد. در شرایط فعلی باید از گرفتاری‌ نیازمندان و مومنان بکاهیم و به همسر خود مهر بورزیم.

در این مراسم دکتر رشید جعفرپور رئیس مرکز بسیج اساتید وزارت علوم، دکتر حسن زائری‌لطف مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت، حجت‌الاسلام مهدی مستاجران مدیر کل فرهنگی و اجتماعی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و حجت‌الاسلام امیر ابراهیم‌زاده‌ معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی نیز حضور داشتند.

در پایان این مراسم پوستر «نخستین جشنواره ملی اعتکاف دانشگاهیان» و همچنین «نشان ملی اعتکاف دانشگاهیان» رونمایی شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.