سه‌شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۵

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر داد؛

مردان نسبت به زنان در معرض فاکتور های خطر بیشتری هستند

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: جنس مذکر در همه گروه های سنی از کودک و نوجوان تا میانسال و سالمند نسبت به زنان در معرض فاکتورهای خطر بیشتر و در نتیجه مرگ و میر بالاتری قرار دارند.

به گزارش مفدا مشهد، دکتر محمد احمدیان که به مناسبت هفته ملی سلامت مردان سخن می گفت، اظهار داشت: به غیر از بیماری های دوره نوزادی و کودکی در سایر دوره های زندگی نیز عوامل خطر محیطی و شغلی، عادات و رفتارهای نادرست مانند مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر، همچنین استرس های مختلف سلامت مردان را تهدید می کند.

دکتر احمدیان با اشاره به اینکه متأسفانه اغلب مردان به سلامت جسم و روح خود چندان توجهی نمی کنند گفت: باورهای فرهنگی، ریسک پذیری و توجه کمتر مردان به سلامتشان، خطر را در ایشان تقویت می کند. وی افزود: متاسفانه مردان فکر می کنند که اگر نقش اجتماعی آنها زنده و پویا است، از سلامت کامل برخوردارند و کمتر از زنان به پزشک مراجعه می کنند و اغلب ارجاعات آنها به پزشک نیز به علت بیماری های جدی است، اما لازم است، حتی با وجود احساس سلامت، برنامه ای منظم برای معاینات پزشکی و مراجعات بهداشتی تنظیم کنند.

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه در ادامه گفت: یافته های به دست آمده از یک مطالعة کیفی نشان میدهد که دغدغه های اقتصادی، مسائل خانوادگی، فقدان تأمین اجتماعی و دغدغه های ناشی از مدیریت کلان از جمله عوامل بازدارندة فکری مهم در اولویت دهی به سلامت مردان ایرانی به حساب می آید، به علاوه، وضـعیت اجتماعی، شرایط سخت اشتغال، مشکلات اقتصادی، روشهای مقابله با استرس، عقیده به قدرت مردانگی، نژادپرستی، ناآگـاهی و برخی عقاید مذهبی خاص از جمله عوامل مؤثر بر ترجیح بندی مردان در خصوص بهره مندی از خدمات سلامت دانسته شده اند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه یافته های پژوهشهای مرتبط نشانگر وضعیت نامناسب سلامت مردان و تمایل نداشتن آنان به اصلاح این روند است گفت: دربعد فرهنگی ،موانع فکری جدی در راه پرداختن به امر سلامت در مردان، می توان به اولویت نداشتن سلامت در زندگی مردان به عنوان یک عامل چشمگیر اشاره نمود. پذیرش مسئولیت های خانوادگی، تامین هزینه های خانواده، نگرانی های مربوط به فرزندان ، نگرانی از صرف هزینه برای سلامت خود نیز از دیگر موضوعاتی است که عمدتا اولویت اول را در زندگی مردان متاهل ایفا میکند.

 دکتر احمدیان تاکید نمود:برنامه های سلامت در کشور باید به سلامت مردان به عنوان نیمی از جمعیت کشور توجه بیشتری نماید و در این راه ضرورت دارد به باورهای فرهنگی که مردان را از توجه به سلامت خود باز می دارد، پرداخته شود.