شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۹

در دانشگاه علوم پزشکی زابل انجام گرفت:

برگزاری کارگاه احیاء قلبی- ریوی (CPR) در دانشکده پرستاری و مامایی

زابل

به همت انجمن علمی فوریت پزشکی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زابل کارگاه‌ ۲ روزه احیاء قلبی- ریوی CPR ویژه دانشجویان ترم ۴ فوریت های پزشکی دانشگاه برگزار شد.

به گزارش مفدا زابل، به همت انجمن علمی فوریت پزشکی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زابل کارگاه‌ احیاء قلبی- ریوی ویژه دانشجویان ترم ۴ فوریت های پزشکی دانشگاه در راستای ارتقاء سطح دانش و مهارت دانشجویان درزمینهٔ مهارت‌های احیاء قلبی- ریوی و توجهات ایمنی و بالینی در احیاء بیماران کووید ١٩ به مدت ۲ روز در تاریخ های ۹۹/۱۱/۳۰ و ۹۹/۱۲/۰۱ در پراتیک و محوطه دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی زابل  برگزار شد.

این کارگاه در روز اول مورخ ۹۹/۱۱/۳۰ با حضور ۲۱ دانشجوی در  اتاق پراتیک با حضور استاد رستمی و در روز دوم مورخ ۹۹/۱۲/۰۱ با حضور ۱۴ دانشجو در محوطه دانشکده پرستاری و مامایی با تدریس آقای بارانی کارشناس فوریت های پزشکی برگزار گردید

در این کارگاه موضوعاتی از قبیل فشردن قفسه سینه باکیفیت بالا، باز کردن راه هوایی با مانورهای پایه، قرار دادن انواع ایروی پایه، تهویه تنفسی با استفاده از BVM، لوله‌گذاری داخل تراشه و گذاشتن LMA، نحوه برخورد با ایست قلبی و مرور الگوریتم‌های Pulseless arrest، تاکیکاردی و برادیکاری با نبض علامت‌دار، شناسایی دیس ریتمی‌های شایع، کار با دستگاه الکتروشوک و انجام کاردیوورژن و دفیبریلاسیون، تجویز داروهای ضروری در حین احیاء، مدیریت فرایند احیاء به‌صورت شبیه‌سازی بالینی و به‌صورت عملی به فراگیران آموزش داده شد.

همچنین مدرسین در خصوص CPR که یکی از مباحث و دروس فوریت های پزشکی و به معنای عملیات احیای قلبی ریوی است توضیحاتی را برای آگاهی دانشجویان شرکت کننده ارائه دادند.

CPR بر روی مصدومینی که دچار ایست قلبی یا تنفسی شده اند بصورت تنفس مصنوعی و ماساژ خارجی قلب انجام می شود تا مغز و قلب و سایر اندام های تحتانی بیمار زنده بماند و اقدامات تخصصی در مرکز درمانی موثر واقع شوند. 

احیای قلبی ریوی یک مانور حیات بخش است که به کمک آن تنفس و گردش خون فرد مصدوم حفظ می شود تا از نرسیدن موادغذایی و اکسیژن به مغز او و مرگ مغزی در فرد جلوگیری شود.این مانور حیاتی می تواند بدون احتیاج به هیچ وسیله اضافی نیز انجام گیرد و انجام صحیح و به موقع آن جان انسانهای زیادی را از مرگ حتمی نجات بخشد .

فردی که دچار ایست قلبی تنفسی شده است با انجام صحیح مانورهای احیا قلبی تنفسی می تواند از مرگ حتمی نجات پیدا کند.در مواردی مثل ایست قلبی، غرق شدن، خفگی، مصرف زیاده از حد مواد مخدر و مشروبات الکلی؛ احیای قلبی ریوی می تواند فرد را به زندگی بر گرداند.

لذا یکی از اساسی ترین نیازهای نظام سلامت جامعه تربیت افرادی با توانایی ها و صلاحیت های علمی و عملی ویژه می باشد تا با آمادگی کامل در حساس ترین لحظات به یاری دردمندان بشتابند.

کلیه اقدامات با رعایت وپروتکل های بهداشتی لازم انجام شد

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.