پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۱

به همت نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه؛

پنجمین دوره حوزه علوم میان رشته دانشگاه علوم پزشکی قم افتتاح شد

افتتاحیه

طی مراسمی با حضور جمعی از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی قم پنجمین دوره حوزه علوم اسلامی این دانشگاه آغاز به کار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا از قم، آیین افتتاحیه پنجمین دوره حوزه علوم میان رشته دانشگاه علوم پزشکی قم عصر پنجشنبه با حضور دکتر محمدرضا قدیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم، حجت الاسلام محمد طاهری مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه، حجت الاسلام و المسلمین دکتر رفیعی و جمعی از مسئولان دانشگاه با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در سالن شهید یخچالی مجتمع دانشگاهی پردیس برگزار شد.

در ابتدای این آیین دکتر قدیر گفت: چیزی که امروزه در دانشگاه کاملا محسوس است بحث خلاء معنویت است به ویژه در رشته‌های ما که با علوم تجربی سر و کار داریم و این خلاء باید توسط معاونت دانشجویی فرهنگی و نهاد رهبری جبران شود.

وی ادامه داد: یکی از راه‌های جبران خلاء معنویت، راه‌اندازی حوزه علوم اسلامی میان‌رشته‌ای است که امروز شاهد افتتاحیه پنجمین دوره آن هستیم.

جوانان و دانشجویان ما باید افراد دین‌مدار و دین‌محور باشند

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم با تاکید بر لزوم بسط معنویت در محیط‌های دانشگاهی گفت: جوانان و دانشجویان ما باید افراد دین‌مدار و دین‌محور باشند وگرنه می‌بینید که بسیاری از افراد تحصیل کرده به انحراف می‌روند.

 قدیر افزود: جای حوزه علوم اسلامی میان‌رشته‌ای در این دانشگاه خالی بود که بحمدلله در این چند سال به همت نهاد رهبری این کار مهم انجام شده است.

وی با ابراز امیداوری از اینکه این طرح باعث بالندگی دانشجویان ماخواهد شد گفت: ما نیز در مجموعه دانشگاه از این امر استقبال می‌کنیم و حداکثر همکاری را در جهت ارتقا و رشد آن خواهیم داشت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم با تاکید بر لزوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تصریح کرد: ما در مقطع حساسی به سر می‌بریم و در چند هفته اخیر به علت جهش‌هایی که در ویرویس کرونا ایجاد شده و انواع جدیدی از این ویروس مانند کرونای انگلیسی و آفریقایی و... به وجود آمده است.

وی ادامه داد: این طبیعت هر ویروسی است که بعد از یکسال دچار جهش می‌شود و با این جهش کل فرایند پیشگیری، درمان و تهیه واکسن دچار مشکل می‌شود.

 قدیر خاطرنشان کرد: تا زمان تکمیل پروسه واکسیناسیون حداقل ده تا دوازه ماه زمان لازم است و در این مدت ما باید حداکثر مراقبت را داشته باشیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه حداقل باید ۵۰ تا ۶۰ درصد افراد جامعه واکسینه بشوند تا شاهد قطع زنجیره انتقال ویروس باشیم افزود: در حال حاضر هیچ چاره‌ای جز رعایت نکات و دستورالعمل‌های بهداشتی مانند زدن ماسک، فاصله‌گذاری اجتماعی و عدم حضور در اجتماعات نداریم.

عمر و وقت انسان وسعت کافی برای پرداختن به علوم متعدد را دارد

حجت الاسلام دکتررفیعی نیز در این آیین ضمن تبریک ایام و اعیاد ماه رجب، با اشاره به شیوع ویروس کرونا گفت: امیدواریم به برکت ماه رجب و این ایام عزیز، خداوند این ویروس کرونا را از جهان ریشه کن کند و آرامش به همه دنیا به ویژه کشور عزیزمان ایران برگردد.

وی با اشاره به ۵ سفارش بسیار مهم امیرالمومنین(ع) در حکمت ۸۲ نهج‌البلاغه گفت: این پنج سفارش امیرالمومنین(ع) به حدی مهم است که حضرت می‌فرمایند اگر برای شنیدن این نصیحت‌ها سوار شتر شوید و مسافت‌های طولانی را بپیمایید ارزش دارد و این عبارت در کل نهج‌البلاغه فقط برای این روایت ذکر شده است.

دکتر رفیعی در تبیین این ۵ سفارش با تاکید بر نقش امید در زندگی گفت: اولین توصیه امیرالمومنین این است که انسان هیچگاه امیدش را از دست ندهد اما امیدش فقط باید به خدا باشد.

وی افزود: امید قطب‌نما و اساس حرکت است و اگر در زندگی انسان امید وجود نداشته باشد می‌بازد.

حجت الاسلام و المسلمین رفیعی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری(مدظله) در خصوص تزریق امید به جامعه و مردم خاطرنشان کرد: متاسفانه در حال حاضر جو غالب فضاهای مجازی، فضای ناامیدی و یأس است.

به گفته وی روح امید در زندگی موجب حرکت و رشد و تعالی است.

حجت‌الاسلام و المسلمین رفیعی با بیان اینکه با شیوع کرونا بسیاری از بیماران به علت ترس و ناامیدی از دنیا رفتند، پزشکان و پرستاران به امید دادن به بیماران ترغیب کرد و گفت: در روایات معصومین(ع) آمده که وقتی بر بالین بیمار حاضر می‌شوید حتی اگر مطمئنید که آن بیمار زنده نمی‌ماند باز هم به او امید بدهید حتی اگر گفته شده امید دادن به او نیز بی‌فایده است باز هم این کار را بکنید.

وی با اشاره به ماجرای شکافتن دریا توسط عصای حضرت موسی(ع) گفت: امیرالمومنین فرموده در مواقعی که از همه‌جا ناامید می‌شوی به خداوند امید بیشتری داشته باشد همانگونه که حضرت موسی(ع) نمی‌دانست دریا می‌شکافد و خدا نجاتش داد. خدای ما نیز همان خدای موسی است.

دکتر رفیعی افزود: اینکه گفته می‌شود در زندگی جز به خدا امید نبندید به معنای نفی توسل به اهل‌بیت(ع) واسطه‌ها یا تشکر از پزشک نیست بلکه باید توجه داشت که اصل شفا به دست خداست.

حجت‌الاسلام و المسلمین رفیعی با اشاره به آیه ۵۳ سوره زمر گفت: توصیه دوم امیرالمومنین این است که در زندگی جز از گناه نترسید و خداترسی به معنای ترس از گناه کردن در محضر خداست.

وی با تبیین دو نوع حیای مثبت و منفی گفت: در بعضی جاها حیا و خجالت کشیدن بد است مثل دفاع از حق، بوسیدن دست پدر و مادر و... و مطابق بیان امیرالمومنین(ع) یکی از جاهایی که نباید حیا کنیم، حیای از ندانستن و ابراز جهل به موضوعی است که نمی‌دانیم.

رفیعی با بیان خاطراتی از مرحوم آیت‌الله مرعشی نجفی و امام خمینی یادآور شد: توصیه دیگر امیرالمومنین(ع) حیا نکردن از تعلیم و تحصیل علم است.

وی با تقدیر از راه‌اندازی علوم میان‌رشته‌ای در چند سال اخیر در کشور گفت: چه اشکالی دارد که مثلا یک پزشک یا مهندس که در رشته تخصصی خود عالی است در علوم اسلامی و انسانی نیز مطالعاتی داشته باشد؟

حجت الاسلام رفیعی ادامه داد: شهید چمران در ۲۵ سالگی کل تفسیر المیزان را مطالعه کرده بود و علاوه بر تخصصی که در رشته خودش داشت وقتی راجع به علوم انسانی سخنرانی میکرد انسان احساس می‌کرد در این زمینه کار کرده است.

دکتر رفیعی با ترغیب دانشجویان به شرکت در دوره‌های آموزشی علوم رشته‌ای و آشنایی با علوم اسلامی گفت: مباحث علوم اسلامی بسیار شیرین است و خیلی خوب است که مثلا وقتی انسان قرآن را می‌خواند بتواند معنای کلمات و عبارات و ارتباط آن‌ها با یکدیگر را هم متوجه شود.

به گفته وی راه اندازی حوزه علوم میان‌رشته‌ای در دانشگاه کار بسیار ارزشمندی است و می‌شود افرادی هم متخصص در علوم پزشکی باشند و در کنارش آگاه به مسائل دینی، این کار را باید قدر بدانید و برایش ارزش قائل باشید.

حجت الاسلام رفیعی با انتقاد از اینکه امروزه گاهی جوان‌ها وقت خود را در فضای مجازی صرف مسائل بی‌اهمیت می‌کنند گفت: عمر انسان وسعت کافی برای پرداختن به علوم متعدد را دارد و بسیاری از علما از جمله شیخ صدوق در همین عمر کم خود و بدون امکانات فعلی حدود ۳۰۰ جلد کتاب نوشته‌اند.

وی با معرفی کتاب رمز موفقیت مردان بزرگ نوشته آیت‌الله سبحانی گفت: در مسیحیت بسیاری از کشیش‌ها پزشک هستند و بسیاری نیز در رشته‌های دیگر صاحب تخصصند و تخصص همه ان‌ها رشته الهیات مسیحیت نیست.

دکتر رفیعی با بیان اینکه آخرین توصیه امیرالمومنین سفارش به صبر است گفت: ممکن است در راهی که شما دانشجویان حوزه علوم میان رشته‌ای در پیش گرفتید بعضی از دوستان و اطرافیان‌تان به طعنه و کنایه حرف‌هایی بزنند اما قرآن می‌گوید "والصبر علی ما یقولون".

حجت الاسلام و المسلمین دکتر رفیعی در جمع‌بندی سخنان خود گفت: این پنج توصیه امیرالمومنین است: جز به خدا امید نبندید، جز از گناه نترسید، اگر چیزی را نمی‌دانید خجالت نکشید و بگید نمی‌دانم، اگر چیزی را بلد نبودید خجالت نکشید که یاد بگیرید و در تمام کارهایتان صبر پیشه کنید.

پیش از صحبت‌های دکتر رفیعی، حجت الاسلام و المسلمین طاهری مسئول نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی قم با تبریک ایام ماه رجب و خیرمقدم خدمت مهمانان و دانشجویان گفت: بخشی از معرفت‌جویان این حوزه امروز به صورت حضوری و مابقی معرفت‌جویان که از شهرستان‌خا هستند از طریق فضای مجازی از این مراسم استفاده می‌کنند.

وی با آرزوی موفقیت برای دانشجویانی که حوزه علوم اسلامی میان‌ رشته‌ای را در کنار رشته تحصیلی خود انتخاب کرده‌اند گفت: امسال پنجمین سالی است که در خدمت معرفت‌جویان عزیر در حوزه علوم اسلامی هستیم و در حال حاضر حدود ۲۰۰ نفر در این حوزه مشغول به تحصیل علوم معارفی و میان‌رشته‌ای هستند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.