پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۹

«لیلة‌الرغائب»، شب پرواز آرزوها به آسمان

1

در این شب فرشتگانی از آسمان بر زمین نزول می‌کنند تا رحمت الهی را برای آدمیان عرضه کنند. در این شب زمین پر از فرشتگان می‌شود که از آسمان به زمین آمده تا پیام دل‌های زمینیان را به آسمان برساند، به همین دلیل برای این شب روایات و فضائل بسیاری ذکر شده است.

به گزارش مفدا - گناباد و به نقل از ایسنا، ماه رجب یکی از بزرگترین ماه‌ها در باور مسلمانان است که برای آن فضائل و اعمال بسیاری ذکر شده است. پیامبر اکرم(ص) در رابطه با عظمت ماه رجب می‌فرمایند،«هر کس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودی خدا می‌شود، غضب الهی از او دور می‌گردد و دری از درهای جهنم بر روی او بسته می‌شود».

اما در این میان یکی از مهم‌ترین شب‌های ماه رجب برای شیعیان شب «لیلة‌الرغائب» یا همان «شب آرزوها» است که به اولین شب جمعه ماه رجب اطلاق می‌شود. در رابطه با ترجمه واژگانی این عبارت به دو تعبیر «شب بخشش بسیار» به معنای شبی که خداوند درهای رحمتش را به روی آدمیان باز می‌کند و بخشش بسیاری برای آنان که با خضوع و فروتنی در برار درگاه الهی دست به مناجات بلند می‌کنند، در نظر می‌گیرد.

در تعبیر دوم  باید به ریشه کلمه رغائب برگردیم که جمع کلمه «رغیبه» به معنای چیزی که مورد میل و رغبت است، اشاره دارد. در این معنا خداوند در آن شب نسبت به خواسته‌ها و آرزوهای بندگانش توجه بسیار دارد و در این شب بیشتر به بندگانش می‌بخشد.

در روایت دیگری از حضرت محمد(ص) آمده است که می‌فرمایند، «از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید. زیرا در این روز، هنگامی که مقداری از شب گذشت، هیچ فرشته‌ای در آسمان‌ها و زمین نمی‌ماند مگر اینکه در کعبه و اطراف آن جمع ‌شوند. آنگاه خداوند بر آن‌ها وارد می‌شود و می‌گوید، ای فرشتگانم هرچه از من می‌خواهید درخواست کنید، فرشتگان پاسخ می‌دهند: خواسته ما این است که از روزه‌داران رجب درگذری و خدا به آن‌ها می‌فرماید: این کار را انجام دادم».

بیشتر بخوانید:

اعلام برنامه‌های لیلةالرغائب در حرم مطهر رضوی

در مورد اعمال این شب گفته شده است که اولین روز پنجشنبه ماه رجب را روزه بگیرید و هنگامی که شب فرا رسید در میان نماز مغرب و عشا، ۱۲ رکعت نماز بخوانید که هر دو رکعت به سلام ختم می‌شود. در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید بخوانید و هنگامی که آخرین سلام خوانده شد، هفتاد بار بگویید «اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله»، پس از آن سر بر سجده گذاشته و هفتاد مرتبه بگویید، «سبوح قدوس رب الملائکة والروح»، سپس سر از سجده بلند کرده و هفتاد مرتبه ذکر «رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلی الاعظم» را زمزمه کنید، دوباره به سجده رفته و هفتاد مرتبه بگویید «سبوح قدوس رب الملائکة والروح» و آن‌گاه حاجت خود را از خدا بخواهید که به اجابت نزدیک‌تر است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.