پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۳

رئیس مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی؛

رئیس مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا: ایران، جزو ۱۰ کشور نخست حادثه خیز جهان است

دانشگاه علوم بهزیستی

در نشست مجازی با کارشناسان وزارت بهداشت که بمنظور بررسی عملکرد این مرکز جهت موافقت قطعی با ادامه فعالیت آن برگزار شد، گفت: ایران، جزو ۱۰ کشور نخست حادثه خیز جهان است و سالانه ۶ تا ۸ درصد تولید ناخالص ملی صرف خسارات ناشی از حوادث و بلایای طبیعی می شود.

 به گزارش مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی؛ دکتر حمیدرضا خانکه افزود: سالانه حدود پنج هزار تن در کشور در اثر حوادث و بلایای طبیعی از بین می روند و آخرین این بلایا نیز پاندمی کووید ۱۹ در جهان است که هزاران کشته برجای گذاشته است.

   وی تصریح کرد که تغییرات اقلیم و تنوع حوادث سبب شده تا جامعه دانشگاهی به این حوزه ورود کند و براساس سند سوم جهانی مربوط به این حوزه (سند اول در سال ۱۹۹۰ و سند دوم در سال ۲۰۰۵ تدوین شد) که در سال ۲۰۱۵ تدوین شد، تاکید بر تولید شواهد علمی برای مداخلات و افزایش تاب آوری جامعه مدنظر قرار گرفت که وجود مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، راهگشای این مساله خواهد بود.

   رئیس مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا گفت که با توجه به طرح های ملی و بین المللی در دست اجرای محققان این مرکز، انتظار می رود که سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ میلادی، سالهای شکوفایی این مرکز بلحاظ دستاوردهای جدید در زمینه مدیریت بحران باشد.

    دکتر خانکه، توسعه همکاری های بین بخشی و بین المللی را هدف معاونت تحقیقات دانشگاه علوم بهزیستی ذکر کرد و افزود: در همین راستا، و براساس سیاست دو معاونت آموزشی و پژوهشی وزارت بهداشت، به تازگی مقدمات همکاری های آموزشی و پژوهشی با دانشگاه تربیت مدرس آغاز شده است.

    وی، وابستگی مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا دانشگاه علوم بهزیستی با گروه آموزشی همین حوزه (سلامت در حوادث و بلایا) را در همکاری های پژوهشی و پیشبرد اهداف دانشگاه و برنامه ریزان کشور، بسیار حائز اهمیت دانست.

    بگفته وی، گروه آموزشی سلامت در حوادث و بلایا دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تاکنون برای ۷ دوره، پذیرش دانشجوی دکتری داشته است که چهار دوره آن فارغ التحصیل شده و سه دوره نیز مشغول به تحصیل می باشند.

     در ادامه، دکتر شکوفه احمدی عضو مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با ارائه گزارشی، به معرفی این مرکز، تشریح ساختار، برنامه استراتژیک، دستاوردهای پژوهشی (مقالات، طرح های پژوهشی، مستندات و..)، فصلنامه تخصصی سلامت در حوادث و بلایا، ارتباطات و تعاملات مرکز با سازمانهای ملی و بین المللی، برگزاری کارگاه ها، سمینارها و برنامه های توانمند سازی و کسب رتبه توسط اعضای مرکز پرداخت.

    براساس گزارش ارائه شده، فعالیت تحقیقاتی در زمینه سلامت در حوادث و بلایا از سال ۱۳۸۰ با تشکیل کمیته تحقیقات توانبخشی در حوادث و بلایا آغاز، در سال ۱۳۸۷ مجوز راه اندازی مرکز تحقیقات از طرف هیات رئیسه وقت و با امضای ریاست وقت دانشگاه صادر شد و در سال ۱۳۹۵ نیز موافقت اصولی شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی به مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا اعطا گردید.

   وی با اشاره به تشکیل بورد تخصصی و کشوری سلامت در حوادث و بلایا در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، « شناخته شدن مرکز به عنوان مرجع علمی معتبر در زمینه سلامت در حوادث و بلایا ،  پاسخ به نیازهای علمی و پژوهشی جامعه در زمینه سلامت در حوادث و بلایا ، ارتقای توان مقابله جامعه با حوادث و بلایا و تربیت نیروی متخصص در این زمینه » را به عنوان چشم انداز مرکز ذکر کرد.

    دکتر احمدی، در بیان ماموریت این مرکز تحقیقاتی، اظهار داشت: مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا و فوریتهای پزشکی با بکارگیری نیروهای متخصص و متعهد و با رعایت اصول اخلاقی و علمی، وظیفه دارد با بهره گیری از مناسبترین فناوری ها و دانش نوین، ضمن تعامل سازنده با وزارتخاته های بهداشت، وزارت کشور، سازمان مدیریت بحران کشور، سازمان اورژانس کشور، سازمان بهزیستی، شهرداری تهران، سازمان هلال احمر، سازمانهای تحقیقاتی ملی و بین المللی در جهت تولید دانش و فناوری به روز در زمینه سلامت در حوادث وبلایا فعالیت نماید.

    به گفته وی، « گسترش مرزهای دانش و افزایش سهم مرکز در تولید علم در سطح ملی و بین المللی در زمینه سلامت درحوادث و بلایا ، افزایش رضایتمندی دریافت کنندگان خدمات و ذینفعان، ارایه الگوهای نوآور در زمینه سلامت در حوادث و بلایا، بسط و توسعه ارتباط و همکاری های ملی، منطقه ای و بین المللی در زمینه سلامت در حوادث و بلایا، و  تربیت نیروهای متخصص در زمینه سلامت در حوادث و بلایا »، از جمله اهداف کلان مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا دانشگاه علوم بهزیستی را تشکیل می دهد.

   وی تصریح کرد: دریافت کنندگان خدمات و ذینفعان فعالیت این مرکز تحقیقاتی شامل « جامعه، سیاست گذاران کشور، وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی، سازمان اورژانس کشور، سازمان بهزیستی، مراکز تحقیقاتی مرتبط با حوزه مرکز در داخل کشور، سازمان مدیریت بحران، شهرداری تهران، مؤسسات پژوهشی غیر دولتی، محققان و متخصصان در حوزه سلامت در حوادث و بلایا »، می شود.

   بگفته دکتر احمدی، «  افزایش سهم مرکز در تولید علم در مورد سلامت در حوادث و بلایا در سطح ملی و بین المللی، ارتقای سطح دانش تخصصی در زمینه حوادث و بلایا، ارایه الگوهای نوآور در زمینه پیشگیری، آمادگی، پاسخ و بازیابی بر اساس نتایج تحقیقات، بسط و توسعه ارتباط و همکاری های ملی، منطقه ای، بین المللی در زمینه سلامت در حوادث و بلایا »، چهار هدف اصلی جهت انجام مأموریت مرکز می باشند.

    وی در تحلیل وضعیت موجود مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا دانشگاه علوم بهزیستی نیز به نقاط قوت و ضعف در این زمینه اشاره کرد که « همکاری دانشگاه و کلیه معاونت ها بخصوص معاونت پژوهشی دانشگاه با این مرکز، وجود گروه آموزشی مرتبط با حوزه فعالیتهای مرکز، وجود اساتید وهیات علمی مجرب در دانشگاه، وجود کتب، مجلات علمی جدید، کتابخانه الکترونیک در مقوله سلامت در حوادث و بلایا و فوریتها در دانشگاه، وجود کارشناس مجرب در مرکز، حمایت ریاست دانشگاه، وجود افراد متخصص در مرکز با فعالیتهای وسیع برون سازمانی، برخورداری از فضای فیزیکی مناسب جهت کارشناسان و دانشجویان مرکز، وجود نیروهای متخصص شناخته شده برای جذب گرنت، وجود برنامه مدون و آموزشی جهت تربیت متخصصان، وجود نشریه علمی پژوهشی در زمینه سلامت در حوادث و فوریت های پزشکی HDQ » نقاط قوت این مرکز را تشکیل می دهند.

    وی با بیان فرصت ها و تهدیدها در مسیر فعالیت مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا، به دستاوردهای پژوهشی این مرکز پرداخت.

    این عضو مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا دانشگاه علوم بهزیستی سپس به بیان مشخصات فصلنامه علمی و پژوهشی سلامت در حوادث و بلایا دانشگاه اشاره کرد که از پائیز سال ۲۰۱۵ میلادی انتشار آن آغاز شده و تاکنون در ۱۱ پایگاه داده معتبر نمایه شده است.

    در این گزارش همچنین ارتباطات و تعاملات ملی و بین المللی مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا عنوان شد که « همکاری های علمی و تحقیقاتی با دانشگاه های کارولینسکای سوئد، لایپزیک آلمان و گدانسک لهستان، سازمان بهداشت جهانی، صندوق پول سازمان ملل، سازمان مدیریت بحران، شهرداری تهران، سازمان بسیج جامعه پزشکی، پلیس راهور ناجا، مرکز مدیریت بحران شهر تهران، سازمان اورژانس کشور، فرهنگستان علوم پزشکی، و مجمع تشخیص مصلحت نظام» از آن جمله اند.

    دکتر احمدی در ادامه این گزارش، به برگزاری کارگاه ها، سمینارها، برنامه های توانمند سازی بسیار (دانشگاهی، ملی، بین المللی) و  چگونگی کسب رتبه اعضای مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا پرداخت.

   گفتنی است، کارشناسان و مسئولان شرکت کننده در این نشست ضمن تبادل نظر در خصوص گزارش ارائه شده از مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا، اعلام نتیجه برای موافقت قطعی را به بررسی کامل مستندات و عملکرد این مرکز موکول کردند.

انتهای پیام/

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.