پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۱

دکتر لاری در جمع نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی همدان:

بازگشایی دانشگاه‌ها با توجه به پیک بیماری در تابستان امسال کار سختی بود/ نقش مؤثر شوراهای صنفی در بازگشایی کلاس‌های درسی

گزارش تصویری 2/نشست معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی همدان

دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در جمع برخی از دانشجویان فعال فرهنگی با بیان اینکه بازگشایی دانشگاه‌های علوم پزشکی در ۱۷ مرداد و در زمان اوج بیماری کرونا، کار سختی بود، گفت: این موضوع با کمک شوراهای صنفی دانشگاه‌ها محقق شد و این نهاد دانشجویی نقش به سزایی در راه‌اندازی کلاس‌های آموزشی و برقراری تحصیل دانشجویان داشت.

به گزارش مفدا مازندران، دکتر سیماسادات لاری روز چهارشنبه ۲۹ بهمن‌ماه در بخشی از برنامه‌های بازدید یک روزه خود از دانشگاه علوم پزشکی همدان در نشست فعالان دانشجویی این دانشگاه با بیان اینکه بازگشایی دوباره دانشگاه‌ها در تابستان امسال و در زمان شیوع بیماری کرونا امر سختی بود که با مشارکت خوب شوراهای صنفی اتفاق افتاد، خاطرنشان کرد: در این بازگشایی ما نگران حضور دانشجویان در فضای خوابگاهی علیرغم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بودیم و از سوی دیگر نگران انتقال کرونا از فضای خوابگاهی و دانشگاهی و مراکز درمانی به محافل خانوادگی دانشجویان عزیزمان بودیم. در این بین می‌دانستیم که شما دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی به عنوان عضو کادر سلامت و درمان باید در فضای دانشگاهی و درمانی حضور داشته باشید.

وی با تاکید بر انجام فعالیت‌های فرهنگی خصوصا در شرایط کنونی بیان کرد: به لطف خدا در دوران شیوع کرونا هیچ کدام از جشنواره‌های فرهنگی و دانشجویی تعطیل نشد و علاوه بر آن پویش‌های بسیار خوبی نیز از جمله پویش "زندگی دست یاریگر توست" با مشارکت بالای دانشجویان برگزار شد.

لاری ضمن تشکر از دانشجویان علوم پزشکی در طول یک سال گذشته گفت: شما در طول این مدت در مسیر مبارزه با کرونا مستندسازی و حتی در  تهیه و تولید ملزومات بهداشتی در کنار ما بودید، به نحوی که امروز بسته‌های ملزومات بهداشتی مبارزه با کرونا را می‌توانیم به کشورهای منطقه صادر کنیم.

۴۱ طرح نیمه تمام خوابگاهی با تزریق منابع در مسیر تکمیل قرار گرفته‌اند

معاون وزیر بهداشت با اشاره به موضوع بودجه فرهنگی که از موضوعات مورد تاکید بسیاری از دانشجویان در این نشست بود، خاطر نشان کرد: صندوق رفاه دانشجویان  وزارت بهداشت به لطف خدا اکنون همچون یک بازوی کمکی در کنار ماست و اگر سرمایه‌گذاری درستی در این صندوق صورت گیرد، می‌تواند امکانات خوبی در اختیار ما قرار دهد.

وی با اشاره به رشد قابل توجه بودجه‌های ستادی گفت: روزی که معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در اختیار ما قرار گرفت، بودجه ستادی مبلغ ۴۰ میلیارد ریال بود که به لطف خدا اکنون رشدی چند برابری پیدا کرده است و دغدغه‌های ما را در حوزه‌های مختلف مرتفع کرده است.

لاری با اشاره به اینکه زمانی که شما ردیف بودجه مناسبی ندارید، تخصیص درستی نیز نخواهید داشت و باید تمام زمان و انرژی خود را برای کسب منابع بگذارید، گفت: امروز به جایی رسیده‌ایم که کمک‌های بی‌سابقه‌ای از حوزه‌ بودجه‌های ستادی  به دانشگاه‌ها ارائه داده‌ایم و تیم وزارت بهداشت خصوصا دکتر سیدعابدین حسینی مشاور بنده در این مسیر خالصانه تلاش کرده است.

لاری تشکیل شوراهای مشورتی را اتفاقی مهم و مبارک دیگری دانست و گفت: من از روزی که در این جایگاه قرار گرفتم، بر اهمیت دخالت دادن دانشجویان‏ در سرنوشت خود تاکید کرده‌ام؛ باید باور کنیم دانشجویان ما بلوغ کافی دارند تا در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داشته باشند و نه تنها کار را سخت‌تر نمی‌کنند بلکه به سهولت کار نیز کمک می‌کنند.وی با بیان اینکه در گذشته، در سازمان برنامه و بودجه هیچ محاسبه‌ای در حوزه غذای دانشجویان وزارت بهداشت صورت نمی‌گرفت، بیان داشت: نگرش عزیزان ما در خارج از وزارت بهداشت، پررنگ بودن حوزه‌های بهداشت و درمان و ندیده شدن حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی بوده است که خوشبختانه به لطف خدا این نوع نگاه را تغییر داده‌ایم.

لاری با بیان اینکه ۴۱ طرح نیمه تمام خوابگاهی با تزریق منابع از طریق تفاهمنامه میان صندوق رفاه دانشجویان و بانک‌های کشور در مسیر تکمیل قرار گرفته‌اند، افزود: صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت برای تامین این وام‌ها برای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تلاش زیادی کرده است و همین امروز نیز برای تکمیل خوابگاه ریحانه دو در دانشگاه علوم پزشکی همدان از این طریق، در حال پیگیری هستیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با بیان اینکه صحبت‌های همه شما عزیزان نهادهای دانشجویی در این نشست نشان دهنده، رشد شما و ارزشمند بودن جایگاه‌تان در دانشگاه است، گفت: سیاست ما در دانشگاه رشد کاریکاتوری نبوده است و تلاش داشته‌ایم تا همه شما را به یک اندازه ببینیم. 

وی در خصوص جایگاه همتایاران سلامت‌روان نیز بیان داشت:‌ امروز همتایاران در محیط‌های مختلف، در حال ظهور و بروز خود هستند و از طرفی تشکل‌های دانشجویی، انجمن‌های علمی، مجامع کانون‌های فرهنگی و شوراهای صنفی نیز ظرفیت‌های خود را ارتقاء می‌دهند.

باور کنیم دانشجویان ما بلوغ کافی دارند تا در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داشته باشند

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با تاکید بر اهمیت حوزه نشریات دانشجویی بیان داشت: امروز رتبه‌بندی نشریات دانشجویی در حال انجام است و با این اتفاق، نشریات کپی شده از مسیر راه رشد نشریات وزین کنار خواهند رفت.

لاری با تاکید بر این که امروز توانسته‌ایم در این معاونت،  داده‌های مورد نظر خود را استخراج کنیم و این کمک بسیار زیادی در تصمیم گیری‌های آتی خواهد کرد، گفت: در جلسه‌ای که دیروز با حضور مسؤولان وزارت علوم و دانشگاه آزاد برگزار شد، معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ثمره تلاش خود را که از زمان دکتر محمد رضا فراهانی آغاز شده بود، در حوزه جمع آوری اطلاعات لازم، به منصه ظهور گذاشت به طوری که امروز می‌دانیم در کلیه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور چه تعداد آشپزخانه و چند خوابگاه دانشجویی وجود دارد و از چه کیفیتی برخوردار است.

معاون وزیر بهداشت در بخش دوم و پایانی صحبت‌های خود با اعلام خبر راه‌اندازی رتبه‌بندی علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، خاطرنشان کرد: با همکاری و مساعدت بسیار با ارزش معاون محترم آموزشی وزارت بهداشت، برای اولین‌بار رتبه‌بندی علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که شامل سه حیطه آموزشی، پژوهشی و فرهنگی و دانشجویی است در حال طرح‌ریزی و اجرا است که در حوزه فرهنگی با حدود  ۱۵۰ شاخص می‌تواند برای اولین بار این حوزه را به جایگاه واقعی خود برساند به نحوی که هر بخشی بداند جایگاهش نسبت به دیگر بخش‌ها چگونه است.

لاری در پایان این نشست، تشکیل شوراهای مشورتی را اتفاقی مهم و مبارکی دانست و گفت: من از روزی که در این جایگاه قرار گرفتم، بر اهمیت دخالت دادن دانشجویان‏ در سرنوشت خود تاکید کرده‌ام؛ باید باور کنیم دانشجویان ما بلوغ کافی دارند تا در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داشته باشند و نه تنها کار را سخت‌تر نمی‌کنند بلکه به سهولت کار نیز کمک می‌کنند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت در پایان ایجاد بیمه تامین اجتماعی و تکمیلی برای دانشجویان دستیاری و دکتری تخصصی را جزو اهداف خود تا پایان دولت برشمرد و بیان داشت: ما در کنار دانشجویان رزیدنتی تلاش کرده‌ایم منابع دانشجویان تحصیلات تکمیلی را ببینیم و به لطف خدا در این مسیر تا حدودی موفق عمل کرده‌ایم. انتهای پیام

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.