پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۲

کانون‌های فرهنگی غیرفعال تعیین تکلیف شوند/ اولویت کیفی‌سازی فعالیت‌های فرهنگی

نشست مجازی کانون های فرهنگی

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت در «نشست مجازی کارشناسان کانون‌های فرهنگی» با اشاره به اینکه فعالیت‌های فرهنگی این اداره از رشد کمی خوبی برخوردار بوده است بیان کرد: مهمترین اقدام برای ما تعیین تکلیف کانون‌های غیرفعال است. در حال حاضر فعالیت‌های فرهنگی و کانون‌ها رشد قابل توجهی داشته‌ است و باید به سمت کیفی‌سازی خدمات فرهنگی برای دانشجویان برویم.

به گزارش مفدا، «نشست مجازی کارشناسان کانون‌های فرهنگی» روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن‌ماه در محل وزارت بهداشت برگزار شد. در این نشست دکتر حسن زائری‌لطف؛ مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت، سیده مریم حسینی؛ معاون مدیرکل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی، نفیسه اسناوندی؛ رئیس اداره کانون‌های فرهنگی، آزاده تکبیری و محمد عارفی کارشناسان کانون‌های فرهنگی و جمعی از کارشناسان و مدیران فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی حضور داشتند.
زائری‌لطف با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی این اداره عنوان کرد:  در بین نهادهای دانشجویی سراسر کشور بالغ بر ۷۰۰ کانون فرهنگی، حدود ۸۰۰ انجمن‌ علمی، ۱۶۸ تشکل اسلامی و ۱۲۰۰ نشریه وجود دارد. این آمار نشان می‌دهد که در زمینه کمی رشد قابل توجهی داریم و باید به سمت کیفی‌سازی فعالیت‌های فرهنگی حرکت کنیم. در این زمینه اولویت ما این است که کانون‌های فرهنگی به عنوان متولی اصلی در خصوص فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه‌ها به صورت واقعی شناسایی شوند و تکلیف کانون‌های غیرفعال شناسایی شود.
او افزود: مطابق آیین نامه‌های بالادستی کانون‌های فرهنگی متولی رسمی فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها هستند بنابراین بدنبال ایجاد بستری برای شکل گیری ساختارهای دانشجویی در حوزه فرهنگی و بسط و گسترش آن هستیم. با حمایت از فعالیت‌های فرا دانشگاهی و هدایت جشنواره فرهنگی به سمتی که خروجی کانون‌ها را بعنوان ورودی آثار خود بپذیرد در تلاشیم تا از کانون‌های فرهنگی حمایت کنیم.
زائری لطف در خصوص ویژگی‌های سامانه رتبه‌بندی نشریات دانشجویی گفت: در این سامانه، ابزارهایی طراحی شده که امکان ثبت‌اطلاعات و برگزاری انتخابات کانون‌های فرهنگی طراحی شده و تاکنون تعداد کثیری از انتخابات کانون‌ها از طریق این سامانه به نتیجه رسیده است.
مطابق آیین نامه‌های بالادستی کانون‌های فرهنگی متولی رسمی فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها هستند بنابراین بدنبال ایجاد بستری برای شکل گیری ساختارهای دانشجویی در حوزه فرهنگی و بسط و گسترش آن هستیم
مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت درباره فاز دوم کمک مالی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور به منظور «تجهیز فضاهای فرهنگی» گفت: در سه‌ماهه گذشته با مساعدت‌های معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت توانستیم کمک‌های ۳۰ میلیارد ریالی به دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور برای تجهیز فضاهای فرهنگی درون دانشگاهی اختصاص دهیم.البته ما تاکید داشتیم تا این مبلغ تنها بابت تجهیز فضای تشکل‌ها، انجمن‌ها و کانون‌هایی که در اختیار دانشجویان قرار دارد صرف شود و لازم است دانشجویان ما بدانند که تجهیز فضاهای فرهنگی آن‌ها دغدغه وزارتخانه است.
او ادامه داد: با تاُکید اعلام می‌کنم برای اولین بار است که وزارتخانه برای تجهیز فضاهای فرهنگی ورود پیدا کرده است و این نگاه مرهون تلاش تمام عزیزان در معاونت‌ فرهنگی و دانشجویی و شخص عالی مقام وزارت است که دغدغه جدی در حوزه فرهنگ دارد و همیشه از ما حمایت کردند. بنا داریم زمانی که ویروس کرونا از کشور رخت بربست و دانشجویان وارد فضای دانشگاه شدند تفاوت محسوسی را در فضاهای فرهنگی مشاهده کنند. در همین راستا در فاز دوم کمک مالی ۵۰ میلیارد ریالی به «تجهیز فضاهای فرهنگی» در هفته‌های آتی اجرایی می‌شود.
سامانه کانون‌های فرهنگی نقش محوری دارد
سیده مریم حسینی معاون مدیرکل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی در این نشست بیان کرد: کانون‌های فرهنگی اولین نهادی بود که قرعه فال جهت مجازی کردن انتخابات و فعالیت‌های آن به نام او افتاد. مدت‌ها بنا بود که اطلاعات فیزیکی را به اطلاعات سامانه‌ای بدل کنیم که خوشبختانه این اتفاق در چند گام به اجرا درآمد. در حال حاضر ما قریب به ۲۰۰ انتخابات مجازی را برگزار کردیم و نتیجه نهایی آن‌ها صادر شده است.
او اضافه کرد: سامانه کانون‌ها در چند فاز اجرایی می‌شود. تاکنون دو فاز آن اجرایی شده است و ثبت اطلاعات دبیران و مشخصات کانون و انتخابات شورای مرکزی کانون به اجرا درآمده است. در فازهای بعدی نیز مجوز اجرای برنامه توسط کانون و انتخابات مجامع کانون‌های فرهنگی به اجرا درمی‌آید.
نفیسه اسناوندی؛ رئیس اداره کانون‌های فرهنگی نیز با اشاره به این که از سال ۱۴۰۰ تمام فعالیت‌های کانون‌‍‌ها از طریق سامانه قابل انجام است عنوان کرد: به دلیل اینکه در شرایط کرونایی به سر می‌بریم، امکان برگزاری کلاس‌های آموزشی به صورت حضوری وجود ندارد و در قالب محتواهای آموزشی، تلاش داریم موضوعات آموزشی کار با سامانه ‌کانونهای فرهنگی وزارت بهداشت را در اختیار جامعه هدف خود قرار دهیم. در این راستا فیلم آموزشی «کار با سامانه کانون‌های فرهنگی» آماده و در اختیار دوستان قرار می‌گیرد.
او افزود: تعامل دوسویه بین ستاد و دانشگاه‌ها عامل رشد و تقویت فضای کانون‌های فرهنگی است. باید توجه کنیم که سامانه کانون‌های فرهنگی فرآیندمحور است و یک فرآیند اشتباه به انحراف معیار می‌انجامد.
در انتهای این مراسم پرسش و پاسخ با حضور کارشناسان و مدیران فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی مطرح شد. توجه به برنامه عملیاتی، مکان مناسب برای فعالیت فرهنگی، انتخابات کانون‌های فرهنگی و درخواست افزایش بودجه فرهنگی مورد بررسی و مباحثه قرار گرفت./ انتهای پیام

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.