دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۵

بیشتر بودن 30 تا 70 درصدی سرعت انتقال ویروس جهش یافته کرونا و چرخش آن

کرونا انگلیسی

وزیر بهداشت با بیان اینکه ویروس کرونای انگلیسی در کشور چرخیده است، گفت: ‌روزهای سختی در انتظار ما بوده و باید خود را آماده کنیم

رئیس برنامه نظارت ژنتیکی انگلیس پیش‌بینی کرد ویروس جهش‌یافته کرونا که برای نخستین‌بار در «کنت» در جنوب شرق این کشور یافت شد، می‌تواند به گونه غالب این ویروس در جهان تبدیل شود. پروفسور «شارون پیکاک» می‌گوید: این گونه جدید ویروس، هم‌اکنون انگلیس را دربر گرفته و به احتمال زیاد جهان را هم دربر خواهد گرفت. گونه کنت (انگلیسی) ویروس کرونا تاکنون در بیش از ۵۰ کشور دیده شده است. این ویروس جهش‌یافته کرونا نخستین‌بار سپتامبر سال ۲۰۲۰ در جنوب شرقی انگلیس شناسایی شد و شیوع سریع آن در ماه‌های بعدی باعث شد این کشور محدودیت‌های تازه‌ای را اعمال کند. پروفسور پیکاک، مدیر اجرایی کنسرسیوم ژنومیک «کووید -۱۹» انگلیس گفت: آنچه در حال حاضر واقعاً ما را تحت تأثیر قرار داده، سرعت انتقال این نوع از ویروس کرونا است. او گفت: وقتی ما این ویروس را کاملاً تحت کنترل بگیریم یا اینکه این ویروس خود را طوری جهش دهد که باعث بیماری شدید نشود، آن وقت می‌توانیم دیگر نگران آن نباشیم اما فکر می‌کنم که کار روی آن حداقل تا ۱۰ سال دیگر هم طول می‌کشد. همچنین واکسن‌های فعلی برای مقابله با نمونه‌های قبلی ویروس کرونا طراحی شده‌اند اما دانشمندان معتقدند این واکسن‌ها هنوز هم می‌توانند علیه نمونه‌های تازه ویروس کرونا عمل کنند، اگر چه ممکن است عملکردشان کاملاً مانند تاثیرشان در غلبه بر ویروس‌های اولیه کرونا نباشد.

به گزارش مفدا وارستگان وزیر بهداشت با اشاره به قدرت بالای سرایت پذیری ویروس و افزایش احتمال مرگ و میر ویروس کرونای انگلیسی، افزود روزهای سختی در انتظار ماست و باید خود را آماده کنیم زیرا ممکن است در داخل کشورمان با موتاسیون‌های جدید روبرو شویم یا از کشورهای همسایه شاهد ورود موتاسیون جدید ویروس باشیم چراکه این جهش فقط مختص اروپا نیست، بلکه در هر اقلیمی می‌تواند اتفاق بیفتد. این ویروس که  نه پاسپورت نیاز دارد نه ویزا  روش مبارزه اش با ویروس ووهان هیچ تفاوتی ندارد و باید دستورالعمل‌های توصیه شده رعایت شود و تنها توصیه برای مقابله با ویروس انگلیسی رعایت بهداشت فردی و فاصله‌گذاری اجتماعی میباشد. مبتلایان به این گونه جدید، علائمی مشابه ویروس قبلی دارند. یعنی ابتلاء به ویروس انگلیسی هم با تب، سرفه، سردرد، بدن درد و اختلال گوارشی همراه است. تنها تفاوت گونه جدید «کووید -۱۹» سرعت سرایت آن است که گفته می‌شود ۴۰ تا ۷۰ درصد بیشتر از گونه قبلی است و فقط از انسان به انسان منتقل می‌شود. نمکی با اشاره به تمهیدات جدید برای مقابله با کرونا در کشور، خاطرنشان کرد: باید تست‌های کرونا و تست رپید را افزایش دهیم و اگرتست سریع و تست پی سی آر نیز منفی بود بیماران تست منفی را هم رها نکرده و کنترل کنیم.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی درباره ضرورت جلوگیری از شیوع ویروس کرونای انگلیسی در کشور گفت: این ویروس در دنیا در حال گرفتن جان مردم است و در ایران نیز احتمال شیوع آن در کشور در صورت بی‌توجهی مردم به پروتکل‌های اجتماعی وجود دارد.حسینعلی شهریاری تصریح کرد: ویروس کرونا هر از گاهی در برخی کشورهای دنیا تغییر ماهیت می‌دهد و به شکلی خشن‌تر ظاهر می‌شود، بنابراین تنها راه جلوگیری از ابتلاء به این بیماری مرگبار حتی پس از واکسیناسیون سراسری در کشور، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی است چرا که این بیماری، بیماری‌ای نیست که به این زودی‌ها در دنیا ریشه‌کن شود.وی خاطرنشان کرد: نه واکسن می‌تواند مانع از ابتلاء به بیماری «کووید -۱۹» شود و نه تاکنون درمانی قطعی برای آن در دنیا پیدا شده است، البته تزریق واکسن‌ها می‌تواند قدرت مقابله با بیماری را بالا ببرد ولی نمی‌تواند مانع از ابتلای شخص به این بیماری شود. در چنین شرایطی مردم نباید نسبت به این مهم بی‌توجه شوند و با کم شدن آمار مرگ‌ومیر کرونایی در کشور نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی کم‌توجه شوند.شهریاری ضمن هشدار نسبت به شیوع موج چهارم کرونا در کشور گفت: اگر پیک چهارم کرونا در کشور اتفاق بیفتد پرسنل درمان در جدال با این بیماری همچون فصل پاییز به دلیل خدمات‌رسانی فراوان از پا درخواهند آمد و آمار مرگ‌ومیر و ابتلاء به کرونا در کشور مانند روزهای سخت اوایل پاییز افزایش خواهد یافت. رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به شیوع کرونای انگلیسی در خیلی از کشورهای دنیا بویژه کشورهای اروپایی، محدودیت‌های شدیدی برای جلوگیری از شیوع آن ایجاد شده است و چنانچه شیوع این بیماری در کشور ما نیز زیاد شود بی‌تردید شاهد بازگشت محدودیت‌ها توسط ستاد ملی مقابله با کرونا خواهیم بود. وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد برای جلوگیری از شیوع این بیماری، شهروندانی که مجبور هستند در مراکز پرجمعیت، ادارات، معابر شلوغ و اماکنی چون حمل‌ونقل عمومی باشند، به دلیل وحشی بودن کرونای انگلیسی به‌جای یک ماسک از ۲ ماسک استفاده کنند تا راه نفوذ این ویروس بسته شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.