شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۱

حافظ کل قرآن کریم و پرستار پژوهشگر در حاشیه هشتمین همایش ملی قرآن، عترت و سلامت:

اگر پرستاران به این شغل به عنوان عبادت نگاه کنند، قطعا تاب‌آوری آنها افزایش می‌یابد

دومین روز همایش ملی قرآن و سلامت

حافظ کل قرآن کریم و پرستار پژوهشگر گفت: اگر پرستاران به این شغل به عنوان عبادت نگاه کنند، قطعا تاب‌آوری و شکیبایی آنها به مراتب افزایش می‌یابد و انگیزه آنها برای خدمت به بیماران بیشتر می‌شود.

به گزارش مفدا مشهد، حافظ کل قرآن کریم و پرستار پژوهشگر گفت: اگر پرستاران به این شغل به عنوان عبادت نگاه کنند، قطعا تاب آوری و شکیبایی آنها به مراتب افزایش می‌یابد و انگیزه آنها برای خدمت به بیماران بیشتر می‌شود.

زهرا صلاحی حافظ کل قرآن کریم و پرستار پژوهشگر مهمان هشتمین همایش ملی قرآن و سلامت به نقش و اهمیت موضوع پرستاری از منظر قرآن و عترت اشاره کرد و گفت: در پرستاری نهایت عشق و محبت نهفته است و تاب آوری پرستاران در طول تاریخ بر اساس آموزه‌های علمی بر هیچ کس پوشیده نیست.

وی با بیان اینکه پرستاران در طول تاریخ بر اساس آموزه‌های علمی خود در برابر بلایای تاریخی از جمله جنگ، زلزله، بیماری ، آتش سوزی و غیره بوده است اما در پرستاران صدر اسلام تاکنون علاوه بر آموزه‌های علمی، آموزه‌های دینی سبب انگیزه قوی‌تر و کارآمدی بهتر و تاب آوری بالاتری شده است، گفت: اگر پرستاران ما به این مساله توجه کنند که شغل آنها و حتی خوابشان نوعی عبادت است، قطعا تاب آوری و شکیبایی آنها به مراتب افزایش می‌یابد و انگیزه آنها برای خدمت به بیماران بیشتر می‌شود.

حافظ کل قرآن کریم و پرستار پژوهشگر ادامه داد: شیوع ویروس کرونا در یک سال اخیر و نقش کادر درمانی و پرستاران برای بهبود بیماران کرونایی و ایثارگری‌های این قشر مظلوم بر کسی پوشیده نیست و پرستاران ما در طول شیوع بیماری کرونا تاکنون با حضور در بیمارستانها و مراکز درمانی، از جان، زندگی وخانواده خود گذشتند و خیلی از آنها در مسیر مبارزه با این ویروس منحوس، جان خود را از دست دادند که همواره باید قدردان این قشر باشیم.

صلاحی با بیان اینکه اوج انسانیت، ایمان،اخلاص، همدلی و مجاهدت از خصوصیات یک پرستار است، افزود: نقش تاثیرگذار و تاریخی پرستاران در مراقبت و حفاظت از سلامتی جامعه در اپیدمی کرونا از اهمیت خاصی برخوردار است. ایثار، فداکاری و از خودگذشتگی این قشر تلاشگر در حفظ و ارتقاء سلامت، پیشگیری از بیماری‌ها، تسهیل در روند بهبودی بیماران و اکنون در  نبرد با ویروس هزار چهره کرونا، ستودنی و قابل ستایش است.

این پرستار نمونه و حافظ کل قرآن با اشاره به سختی و مشقت کار و حضور در شیفت‌های طولانی دچار صدمات روحی و جسمی پرستاران گفت: خلق صحنه‌های بی‌بدیل جامعه سلامت در کارزار کرونا با نگرش سلامت محور، موجب دلگرمی مردم و رضایت ایزد منان است.

صلاحی با اشاره به اینکه مفهوم تاب‌آوری و مقاومت در واژه پرستاری نمودار است و مقاومت در خصوص استرس‌ها و نگرانی‌های همراه با بیماری را تاب آوری می گویند، افزود: ارزش و قداست پرستاری تا این جاست که در روایات بیان شده است یکی از نکاتی که باعث شد حضرت یوسف(ع) دارای جایگاه ویژه ای باشند پرستاری از زندانیان در زمانی که در زندان محبوس بودند.

وی با بیان اینکه ارزش کار پرستاری منتج به نتیجه آن نیست بلکه ارزش و قداست آن به کارها و اقداماتی است که پرستاران در جهت بهبود سلامت بیماران انجام میدهند.

این پرستار نمونه و حافظ کل قرآن همچنین در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه در جنگهای مسلمین در زمان پیامبر مکرم اسلام اولین بیمارستان در جنگ احد برپا شد که پرستار حضرت علی(ع) در این جنگ حضرت زهرا (س) بودند و همچنین اقدامات حضرت زینب(س) در بحران بزرگ عاشورا نه تنها خانواده اهل بیت(ع) را پرستاری کردند بلکه ایشان همه  افرادی که در آن بحران حضور داشتند را مورد حمایت و صیانت قرار دادند.

خبرنگار: لیلا حاجی زاده