شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۲

محتوای فرهنگی:

معرفی کتاب "سیره اخلاقی و سبک زندگی حضرت زهرا "

معرفی کتاب

مدیریت امور فرهنگی و فعالیت های فوق برنامه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی شیراز، در این هفته با توجه به نزدیک بودن به ایام زادروز سراسر سعادت حضرت فاطمه زهرا(س)، کتاب بسیار ارزشمند "سیره اخلاقی و سبک زندگی حضرت زهرا " را به دانشگاهیان معرفی نموده است.

کتاب و کتابت را هریک از ما دست کم از زمان ورود به دبستان شناخته و می شناسیم، اما این یار مهربان را در هیاهوی زندگی به ورطه فراموشی سپرده ایم.  

ارزش کتاب و اهمیت کتابخوانی بر هیچکس پوشیده نیست، آنچنان که دین مبین اسلام با «اقراء» آغاز شد و پیامبر این دین، تاکید فرمود: «علم را بیاموزید اگرچه در چین باشد».

تعدد و تنوع کتاب های علمی، ادبی، دینی، هنری، داستانی و تاریخی، چنان است که گاه انتخاب یک کتاب خوب، بسیار مشکل می نماید.

از آنجا که معتقدیم گاهی مطالعه یک کتاب خوب، مسیر زندگی انسان را تغییر می دهد بر آن شدیم تا کتاب های ارزنده و سازنده را به شما علاقمندان و دانشگاهیان فرهیخته معرفی کنیم.

کتاب امروز

معرفی کتاب : سیره اخلاقی و سبک زندگی حضرت زهرا (س)

کتاب سیره اخلاقی و سبک زندگی حضرت زهرا (س) اثر حجت الاسلام دکتر محمد رضا جباری می باشد که شامل ۴ فصل می باشد.

نویسنده در اﯾﻦ اﺛﺮ ارزﺷﻤﻨﺪ ﺑﺎ ﺑﻬﺮه ﺑﺮداری از روایات و ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺗﺎریخی ﻣﻌﺘﺒﺮ و ﻣﺴﺘﻨﺪ و ﺣﺘﯽ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ آﺛﺎر اﻫﻞﺳﻨﺖ، زﻧﺪﮔﺎﻧﯽ ﺣﻀﺮت زﻫﺮا ﻋﻠﯿﻬﺎاﻟﺴﻼم را در ﺳﻪ ﺣﻮزه اﺧﻼق ﻓﺮدی، اﺧﻼق ﺧﺎﻧﻮادﮔﯽ و اﺧﻼق اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ ﺑﻪ ﺗﺼﻮﯾﺮ می کشد.

ﺳﯿﺮه و ﺳﺒﮏ زﻧﺪﮔﯽ ﺣﻀﺮت زﻫﺮا ﻋﻠﯿﻬﺎاﻟﺴﻼم ﮐﻪ یگاﻧﻪ دختر ﺣﻀﺮت رﺳﻮل ﺻﻠﯽ اﻟﻠﻪ ﻋﻠﯿﻪ وآﻟﻪ اﺳﺖ و در ﺟﺎی ﺟﺎی زﻧﺪﮔﯽ ﺧﻮد ﭼﻪ در ﻋﺮﺻﻪ ﺷﺨﺼﯽ و ﭼﻪ در رویکردﻫﺎی اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ، ﻧﻤﻮدﻫﺎی رﻓﺘﺎری ﻣﺒﺘﻨﯽ ﺑﺮ ﺗﻌﺎﻟﯿﻢ اﻟﻬﯽ و ﺑﺮﮔﺮﻓﺘﻪ از ﺳﻨﺖ رﺳﻮل ﺧﺪا ﺻﻠﯽ اﻟﻠﻪ ﻋﻠﯿﻪ و آﻟﻪ را در ﺧﻮد ﭘﯿﺎده ﮐﺮده، ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﺪ ﺑﺮای ﻧﺴﻞ اﻣﺮوز ﺑﻪ وﯾﮋه زﻧﺎن و دﺧﺘﺮان ﺟﺎﻣﻌﻪ اﺳﻼﻣﯽ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان اﻟﮕﻮﯾﯽ ﻣﻌﺼﻮم و ﻣﻮﺛﺮ ﻣﻌﺮﻓﯽ ﮔﺮدد.

در ادامه بخشی از کتاب را با هم می خوانیم:

فصل اول: کتاب به عنوان معناشناسی به موضوعاتی همچون اخلاق، اخلاق فردی، اخلاق اجتماعی و اخلاق خانوادگی  و اجتماعی و در نهایت سبک زندگی پرداخته است.

 فصل دوم: کتاب به بحث اخلاق فردی در دو موضوع خصلت های مرتبط با نیازهای جسمانی که عبارت اند از تغذیه، پوشاک، بهداشت، آراستگی و زینت، خواب و استراحت، کار و معیشت، و خصلت‌های مرتبط با شخصیت های معنوی در محورهای معرفت و بصیرت، نگاه توحیدی، توکل، تقید به شریعت و اوامر خدا و رسول(ص)، اهتمام به عبادات سخت و طاقت فرسا، صبر و استقامت، سکوت و صداقت و حجب و حیا را مورد بررسی قرار داده است.

فصل سوم: در فصل سوم این کتاب موضوعاتی شامل موضوع تبیین اخلاق خانوادگی حضرت زهرا(س) در چهار محور شیوه رفتار با والدین، رفتار با همسر، فرزندان، خویشاوندان و... مورد بررسی قرار می گیرد.

 فصل چهارم: در این فصل با موضوع «اخلاق اجتماعی» موضوعاتی چون حضور موثر در عرصه‌های اجتماعی، رعایت آداب دینی در روابط اجتماعی، دگرگونی و پرهیز از خودمحوری، خدامحوری در دوستی ها و دشمنی ها، عدالت گرایی و ظلم ستیزی و خدمات علمی و فرهنگی حضرت صدیقه طاهره(س) آشنا می گردیم.

مدیریت امور فرهنگی و فعالیت های فوق برنامه معاونت فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.