چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۰

گزارشی از هشتمین محفل دانشجویی «شب‌های پروانه‌یی» دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی؛

یک عصر، یک کافه، پخش زنده و دو کتاب

گزارش هشتمین محفل دانشجویی «شب‌های پروانه‌یی»

شب‌های پروانه‌یی با دکتر ناصر پروانی راه خود را ادامه می‌دهد. این بار اندکی حضوری و بسیار، مجازی. روز یک‌شنبه پنجم بهمن ماه به همت کانون ادبی و معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و با حضور مهمانانی از معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، شب‌های پروانه‌یی در «کافه کتاب دارالخلافه» به‌شکل لایو اینستاگرام از صفحه‌ی دکتر پروانی و صفحه‌ی اسکای روم معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه برگزار شد.

به گزارش مفدابهشتی- پس از مدتی که در مثنویِ نشست‌های «شب‌های پروانه‌یی» به سبب شیوع ویروس کرونا تأخیر افتاد، به همت دبیر کانون‌های فرهنگیِ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شبی دیگر رقم خورد و این بار در کافه کتابی که رنگ و بوی دوره‌ی قاجار را دارد و ازقضا در خیابان شیخ هادی کنونی و خانه‌ی سابق مهین الملک، دختر مظفرالدین شاه شکل گرفته و نام «دارالخلافه» بر کاشی‌های آبی‌رنگ سردر آن می‌درخشد، جمعی از دانشجویان و مسؤولان شعردوست و ادب‌پرور دور هم گرد آمدند تا باز از شعر سخن بگویند و بخوانند.

روز پنجم بهمن کمی پس از ساعت پنج عصر، نشست با حضور دکتر حسن زائری لطف مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت، دکتر حسینی مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، سید ابراهیم هاشم ورزی سرپرست مدیریت فرهنگی و فوق برنامه‌ی معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مدیر مفدای بهشتی، دکتر هادی عظیمی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر ناصر پروانی، حسین نظری دبیر  کانون‌های فرهنگی و جمعی از اعضا و دبیران کانون‌های فرهنگی و دانشجویان دانشگاه با رعایت فاصله گذاری سلامت در کافه کتاب دارالخلافه برگزار شد.

در این نشست دوستانه، نخست محمد محمدیان مجری به کلام شعر سخن را آغاز کرد و رشته‌ی کلام را به شیواییِ سخن دکتر پروانی سپرد. هم‌زمان علاقه‌مندان نیز در اسکای‌روم معاونت و لایو اینستاگرام دکتر پروانی بیینده‌ی این نشست بودند. پروانی با شعر خود سخن را آغاز کرد و در ادامه از هم‌نشینان خواست که با شعرخوانی محفل را صمیم‌تر کنند. نخست صالح رحیمی دبیر کانون نگارش و نشریات غزلی از سروده‌های خود خواند، و در ادامه دکتر حسینی غزلی از کتاب « چهل و هیچ‌سالگی» ناصر پروانی برخوانی کرد. سپس سیدابراهیم هاشم‌ورزی غزلی دیگر از آن کتاب و این شاعر با کلامی اثرگذار و دل‌نشین قرائت نمود.

پس از محفل شعرخوانی و توضیح و تحلیل شعر، دو رویداد نیز انجمن را بیش از پیش آراست. نخست آنکه رومینا قاسمی دبیر حوزه‌ی اجتماعی کانون های فرهنگی از عمل‌کرد پنج‌ماهه‌ی پویش ملی «شیرخوارگان حسینی: یک جرعه از فرات» و  همکاریِ هاشم‌ورزی سرپرست مدیریت فرهنگی معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه و دکتر پروانی صاحب اثر کتاب شعر «چهل و هیچ سالگی.» سخن گفت و این که عایدیِ فروش این کتاب همگی به این پویش هدیه شده است.

برنامه‌ی پایانی این محفل، رونمایی از نخستین کتاب شعر دکتر هادی عظیمی با نام «من دوباره با تو میل دریا کردم» بود. در این بخش مراسم، ضمن رو نمایی از کتاب، حاضران بر روی طرح جلد نمادین کتاب امضا زدند تا به یادگار به استاد-شاعر دیگر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هدیه دهند.

انتهای خبر

کد خبرنگار: 110215

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.