سه‌شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۳

برای اولین بار در دانشگاه علوم پزشکی ایران اجرا شد:

مجازی سازی درس بالینی پزشکی با حجم بالای محتوای آموزشی

فاطمه محمدی

سرپرست مرکز آموزش های الکترونیکی دانشگاه علوم پزشکی ایران از مجازی سازی درس بالینی پزشکی با حجم بالای محتوای آموزشی خبر داد.

مفداایران-  به نقل از  روابط عمومی دانشکده پزشکی : دکتر فاطمه محمدی، سرپرست مرکز آموزش های الکترونیکی دانشگاه و واحد آموزش مجازی در خصوص مجازی سازی درس سمیولوژی دانشجویان پزشکی با روابط عمومی دانشکده پزشکی به شرح زیر گفتگو کرد.
۱. چگونه تصمیم گرفتید در خصوص درس سمیولوژی که معاینات بالینی هم دارد این کار را به صورت مجازی انجام دهید ؟ 
دراین خصوص باید بگویم که ایده اصلی مجازی سازی این درس را خانم دکتر وزیری مدیر گروه پزشکی عمومی مطرح نمودند .که درآن زمان معاون آموزش پزشکی عمومی دانشکده پزشکی بودند.
ما با توجه به اهمیت این درس و اینکه دربخش تئوری مدت زمان زیادی را آموزش مطالب این درس به خود اختصاص می داد تصمیم گرفتیم کار مجازی سازی این مبحث مهم را راه اندازی کنیم .
 ۲.چالش های پیش روی شما چه چیز هایی بود وچه راهکارهایی برای غلبه بر آنها پیدا کردید  ؟  
مهمترین چالش مجازی سازی هماهنگی های زیادی بود که باید با اساتید صورت میگرفت ، حدود ۱۵ استاد در این پروژه با ما همکاری کردندکه از گروههای مختلف آموزشی بودند و این هماهنگی گسترده با اساتید و گروهها بسیار زمان بر بود و همچنین چک کردن مداوم محتوای آموزشی و بازخورد دادن و بازخورد گرفتن از اساتید بود .
یکی دیگر از مشکلات ما قسمتهای عملی و معاینات بود که باید برروی بیمار نما و مولاژ انجام میشد و اینکار را در استودیوی دانشگاه و مرکز آموزش های بالینی دانشکده فیلمبرداری و ضبط کردیم .
 ۳.استقبال اساتید گروه چگونه بود؟ 
همکاری اساتید در این پروژه بسیار عالی بود و ما مفتخر بودیم که از تجارب اساتید باتجربه و فرهیخته دانشگاه بهره مند می شویم که بسیار دراین زمینه مشتاق بودند.
۴.آیا این حرکت در دروس بالینی برای اولین بار در دانشگاه بوده است؟  
بله برای اولین بار بود که یک درس بالینی با حجم محتوای آموزشی بالا به صورت مجازی آماده می شد و مجازی سازی آن هم با رعایت کامل اصول آموزشی و فنی صورت گرفت.
 ۵. دانشجویان چگونه می توانند به محتوای آموزشی تهیه شده دسترسی پیدا کنند؟ 
از روز ۲۰بهمن ماه که برای گروه سمیولوژی دوره آموزشی شروع خواهد شد ،تمام محتوای آموزشی در LMS بارگزاری می شود و علاوه بر آن لینک محتوای آموزشی در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت که در آن قسمت سوالات نیز دراختیار ایشان قرار خواهد گرفت و در واقع بصورت APP به ایشان داده خواهد شد.
 ۶.آیا برای آموزش های مجازی کوریکلوم خاصی وجود دارد ویا باید طراحی شود از نظر شما چه عناوینی باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد؟
آموزش مجازی بخودی خود یک علم محسوب می شود ونیاز به آموزش زیاد دارد و همچنین نکات بسیار مهم  و چالش برانگیزی در آن مطرح است . درشیوه نامه مجازی سعی کردیم به برخی از اینها اشاره کنیم از جمله ،استاندارد های فنی ،استانداردهای آموزشی و نگارشی ،کد های اخلاقی و علاوه بر آن داشتن تخصص موضوعی و پوشش بخش های عملی هم از نکات مهم و قابل بحث هستند که در آموزش مجازی وجود دارند.
  ۸. آیا برای دروس دیگر مجازی سازی را در دست اقدام دارید اگر پاسخ شما مثبت است توضیح بفرمایید؟
بله همچنان مجازی سازی در واحد مجازی سازی دانشگاه در دروس با حجم کم و واحد های کوچکتر انجام می شود ولی در حال حاضر پروژه بزرگی مثل درس سمیولوژی در دست اقدام نداریم .
 ۹. همراهی دانشگاه و دانشکده پزشکی در این پروژه چگونه بود ؟ 
مجازی سازی این درس زحمات زیادی برای واحد مجازی داشت خصوصا آقای مهندس شیرازی نژاد که از قسمت فیلمبرداری تا ادیت فنی پاورپوینت ها را برعهده داشتند.
 همچنین تشکر می کنم از معاونت آموزشی پزشکی عمومی دانشکده پزشکی خصوصا خانم دکتر وزیری که همکاری صمیمانه ای با ما داشتند و همچنین دکتر شالبافان معاونت توسعه آموزش دانشکده به جهت زحمات فراوان و پیگیری هایشان که در این پروژه ما را یاری کردند.
۱۰.از ابتدا تا پایان این پروژه چه مدت زمان برد؟  لطفا مراحل این پروژه را مختصر شرح دهید؟
 این پروژه تقریبا ۵ ماه بطول انجامید و مراحل آن هم ابتدا معرفی پروژه – درخواست از مدیر گروه برای معرفی اساتید سپس هماهنگی با اساتید و توضیح مراحل تولید محتوای آموزشی و بعد از اینکه پاورپوینت ها با عناوین و سرفصل های مرتبط ارائه شد و مجموع آن بار دیگر مورد ارزیابی قرار گرفت . پس از تغییرات نهایی و تایید اساتید مجدد تحت ویراستاری آموزشی و فنی قرار گرفت ،در این مرحله مجدد برای تایید به اساتید مربوطه ارسال شد و با تایید ایشان مرحله فیلمبرداری وضبط در استودیوی دانشگاه و همچنین ((Skil Lab مرکز مهارتهای بالینی دانشکده انجام شد .ودر مرحله آخر ادیت نهایی تصویر برداری انجام شد.
 درپایان محتوای آموزشی به صورت یک مجموعه و اپلیکیشن در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت .
 
مصاحبه: خانم خرم ( دانشکده پزشکی)

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.